Հունաստանի կառավարության առանցքային նախարարները պահպանել են իրենց պաշտոնները
Հունաստանի վարչապետ, ՍԻՐԻԶԱ արմատական ձախերի կոալիցիայի առաջնորդ Ալեքսիս Ցիպրասը ձևավորել է երկրի կառավարությունը, որում նախկին առանցքային նախարարները պահպանել են իրենց պաշտոնները:
Մասնավորապես իր պաշտոնին է վերադարձել ֆինանսների նախարար Եվկլիդ Ցակալոտոսը, ով հուլիս-օգոստոս ամիսներին բանակցություններ է վարել միջազգային վարկատուների հետ երկրին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու շուրջ:
Իրենց պաշտոնները պահպանել են նաև արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոտզիասը, էներգետիկայի նախարար Փանոս Սքուրլետիսը: Կոալիցիայում ՍԻՐԻԶԱ-ի դաշնակցի՝ աջերի «Անկախ հույներ» կուսակցության առաջնորդ Փանոս Կամենոսը կրկին դարձել է պաշտպանության նախարար:
Նշենք, որ նոր կառավարության կողմից իրականացվելիք ամենացավոտ հարցերից է թոշակների կրճատումը, հարկերի բարձրացումը, ագրարարային ոլորտի սուբսիդավորման կրճատումը:

Ключевые министры правительства Греции вернулись на прежние посты
Ключевые министры, входившие в правительство Алексиса Ципраса, сохранили свои позиции в новом кабинете, сформированном победившей на досрочных парламентских выборах в Греции партией СИРИЗА, передает Интерфакс.
В частности, вернулся на свой пост министр финансов Евклид Цакалотос, который вел в июле-августе переговоры о выделении стране международной финансовой помощи.
Как считают наблюдатели, состав кабинета говорит о готовности правительства продолжать выполнять согласованные с кредиторами условия предоставления международной помощи; в него не вошли радикальные министры, работавшие в первом составе правительства Ципраса.
Среди болезненных мер, которые предстоит реализовать новому правительству, - сокращение пенсий, повышение налогов, снижение субсидий аграрному сектору.