ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական հասարակության կառուցումն անբեկանելի է․ Սերժ Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 29-ի երեկոյան Նյու Յորքից մեկնել է Վաշինգտոն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունից։
Նախագահը սեպտեմբերի 30-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում մասնակցել է «Ռաուլ Վալենբերգ» միջազգային հիմնադրամի կողմից ի պատիվ ՀՀ Նախագահի կազմակերպված ընդունելությանը, որին Հիմնադրամի ներկայացուցիչներից բացի, ներկա են եղել շուրջ երկու տասնյակ կոնգրեսականներ, այդ թվում` Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը, կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը, Ջեքի Սփիերը, Ռոբերտ Դոլդը, Ջիմ Կոստան-Դեյվ Թրոթը, Դեյվիդ Վալադոն, Ջուդի Չուն և այլոք, հայ համայնքի ազդեցիկ գործիչներ: Կոնգրեսական ընդունելության ժամանակ ՀՀ Նախագահը հանդես է եկել ելույթով, որի ավարտին հիմնադրամի անդամները Մորգենթաուի թոռ Ռոբերտ Մորգենթաուին հանձնել են «Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամի մեդալը: Կոնգրեսականները և հանդիպմանը հրավիրված մյուս գործիչները ողջունել են ՀՀ Նախագահին, ընդգծել, որ, որպես Հայաստանի ու հայ ժողովրդի բարեկամներ, այսուհետ էլ շարունակելու են մնալ Հայաստանի կողքին` օժանդակելով նրա համար կարևորագույն խնդիրների լուծման գործին և նպաստելով Հայաստանի զարգացմանը, հզորացմանն ու բարեկեցությանը:
Կոնգրեսական ընդունելության ժամանակ իր ելույթում ՀՀ Նախագահը, մասնավորապես, ասել է․
«Գերաշնո՛րհ սրբազան հայրեր,
Հարգարժա՛ն նախագահ Ռոյս,
Հարգելի՛ կոնգրեսականներ,
Հարգարժա՛ն պարոնայք Էռնեկյան և Թենեմբաում,
Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր գտնվել այստեղ: Այս միջոցառումը հարգանքի դրսևորում է ոչ միայն զոհերի, վերապրածների, նրանց ժառանգների, այլև ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Սա հավասարապես հարգանքի դրսևորում է բոլոր այն ժողովուրդների հանդեպ, որոնք երբևէ անցել են ցեղասպանություն կոչվող արհավիրքի միջով:
Սա ևս մեկ առիթ է ասելու, որ հանդուրժողականությունը, բազմակարծություն և իրավահավասարության հետ միասին, բարձր արժեքների ակունքներից է, բայց այն կարող է նաև հանցավոր լինել, երբ հանդուրժվում է չարը, երբ հանդուրժվում է անհանդուրժելին: Նման դեպքերում, ինչպես ասել է Հոլոքոստը վերապրած Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Վիզելը. «Լռությունն աջակցում է ագրեսորին, բայց ոչ երբեք զոհին: Լռությունը խրախուսում է տանջողին, բայց ոչ երբեք տանջվողին: Երբեմն մենք պետք է միջամտենք: Երբ մարդկային կյանքը վտանգված է, երբ մարդկային արժանապատվությունն է վտանգված, պետական սահմաններն ու շահերը դառնում են ոչ կարևոր: Աշխարհի որ ծայրում էլ որ տղամարդ կամ կին հետապնդվեն իրենց ռասայի, կրոնի կամ քաղաքական հայացքների պատճառով, այդ վայրը պետք է դառնա տիեզերքի կենտրոնը»:
Այս առումով Հենրի Մորգենթաու ավագին «Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամի մեդալով հետմահու պարգևատրելու նախաձեռնությունն առանձնահատուկ խորհուրդ և նշանակություն ունի: Շատ ուրախ եմ որ այսօր մեզ հետ է գտնվում Հենրի Մորգենթաուի թոռը՝ պարոն Ռոբերտ Մորգենթաուն:
Պարո՛ն Մորգենթաու,
Ձեր պապն առաջին ամերիկացին էր, ով աշխարհին պատմեց հայ ժողովրդի նկատմամբ երիտթուրքերի զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ դրանք որակելով «ազգի ոչնչացման արշավ»: Որպես Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան, անձամբ ականատես լինելով այդ արհավիրքին՝ հետագայում նա իր «Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը» գրքում գրելու էր. «Ես համոզված եմ, որ մարդկության ողջ պատմության մեջ չկա նման սարսափելի դրվագ, ինչպիսին սա է: Անցյալի զանգվածային սպանությունները և հետապնդումներն աննշան են թվում 1915 թվականին հայ ժողովրդի տառապանքների համեմատ…: Մենք, թերևս, գործ ունենք մի նոր հանցագործության հետ, որի նպատակը բնաջնջումն է»: Ավելի ուշ Մորգենթաուի բնութագրած այդ նոր հանցագործությունն էր, որ Ռաֆայել Լեմկինի կողմից պիտի որակվեր որպես Ցեղասպանություն:
Ասում են, քանի դեռ կենդանի է հիշողությունը, կենդանի է նաև ճշմարտությունը: Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող մի շարք փաստեր մեզ են փոխանցվել Հենրի Մորգենթաուի հուշերից: Նրա հուշագրությունն այսօր էլ երիտթուրքերի անմարդկային ու վայրագ հանցագործությունների կանխամտածված բնույթը փաստելու կարևորագույն սկզբնաղբյուրներից է: Տեղին է հիշել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի` Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթի՝ դեսպան Մորգենթաուին ուղղված հանդիմանությունն առ այն, թե «ինչո՞ւ եք այդքան հետաքրքրված հայերով. Դուք հրեա եք, այդ մարդիկ՝ քրիստոնյա… Ինչո՞ւ եք խանգարում այդ քրիստոնյաների հետ վարվենք այնպես, ինչպես ցանկանում ենք»:
Նույն ինքը՝ Մորգենթաուն էր Ամերիկյան մերձավորարևելյան նպաստամատույց կազմակերպության ստեղծման գաղափարախոսն ու ջատագովը: Այս կազմակերպության հարյուրավոր աշխատակիցներ տարբեր երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում, լծվեցին որբախնամ գործին` վերահաս մահից փրկելով տասնյակ հազարավոր հայ որբերի: Դիվանագիտական առաքելության ավարտից հետո էլ նա շարունակեց իր մարդասիրական գործունեությունը՝ օգնություն ցուցաբերելով հայրենիքից արտաքսված և զանգվածային կոտորածներից փրկված հայ, ասորի և հույն գաղթականներին: Սա ամերիկյան մարդասիրության խոսուն դրվագներից է:
Հենրի Մորգենթաու անունը յուրաքանչյուր հայի համար անջնջելի է՝ որպես մի նվիրյալ, ով գերադասեց ճշմարտությունը լռությունից, ով նախընտրեց դժբախտության մեջ հայտնվածներին օգնելու անշահախնդիր, երբեմն էլ` վտանգավոր ճանապարհը: Պատահական չէ, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին կից հուշապատի վերջնամասում, ի թիվս Հայոց ցեղասպանության դեմ բողոք արտահայտած այլ մտավորականների ու գործիչների, ամփոփվել է նաև Մորգենթաուի շիրիմից բերված հողով սափորը։ Իսկ այս տարի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում Մորգենթաուի ընտանիքի անդամների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ նրա հիշատակին նվիրված միջոցառում, որի ընթացքում ներկայացվեց Մորգենթաուի հուշագրության հայերեն հրատարակությունը: Ավելին, հայկական փոստային ծառայությունը թողարկեց նրան նվիրված դրոշմանիշ, որի պաշտոնական մարման արարողությանը Վաշինգտոնում ներկա էի նաև ես, և որը այստեղ ցուցադրվեց:
Ամիսներ առաջ ես այցելեցի Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարան: Այն ցեղասպանության հանցագործության առավել քան ազդեցիկ և խոսուն հիշատակարան է: Մարդկության դեմ իրագործված ոճիրներին նվիրված թանգարանները հստակ ուղերձ են ներկա և ապագա սերունդներին, որ երբեք չմոռացվեն պատմության դառը և արյունալի դրվագները: Բայց մենք չենք կարող մեր հույսը դնել միայն թանգարանների և հուշակոթողների վրա: Հավատարիմ «հիշում ենք» կարգախոսին՝ մենք պետք է անենք հնարավորինն ու անհնարինը՝ անվտանգ ապագա ապահովելու համար մեր սերունդներին: Ուստի, Հենրի Մորգենթաուի և նրա հետնորդների առաքելության հանրահռչակումը մեծ կարևորություն է ստանում՝ ոչ միայն հայերի և ամերիկացիների ապագա սերունդների մեջ հիշողության պահպանման, այլև միջազգային մասշտաբով մարդասիրական դաստիարակության տեսանկյունից: Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը վառ պահելու համար մենք պետք է համադրենք մեր ջանքերը, որպեսզի կառուցենք բռնություններից զերծ աշխարհ: Ցեղասպանությունների կանխարգելումն ու դրանց ժխտման դեմ պայքարը այդ ճանապարհի կարևորագույն հանգրվաններից են:
Կրկին երախտագիտության խոսք եմ հղում Ռաուլ Վալենբերգ հիմնադրամին՝ համամարդկային հիշողության պահպանմանն ուղղված ջանքերի համար: Մեծ եղեռնի, Ողջակիզման և մյուս ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը հավերժացնելը և մարդկության պատմության այս սոսկալի դրվագները հետևողականորեն ներկայացնելն ու դրանց միջոցով ապագա սերունդներին կարևոր ուղերձներ հղելը բախտորոշ նշանակություն կունենան աշխարհը ցեղասպանություններից զերծ պահելու հարցում:
Երախտագիտության խոսք եմ հղում նաև ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին և այստեղ գտնվող բոլոր կոնգրեսականներին, ովքեր այս տարիների ընթացքում ջանք ու եռանդ չեն խնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ: Անուրանալի է ձեր դերը մեր ազգային ողբերգության ճանաչման և դատապարտման գործում: Վստահ եմ, որ Ձեր կատարած աշխատանքն անպայման հասնելու է իր տրամաբանական ավարտին:
Գտնվելով այստեղ՝ Կապիտոլիումի բարձունքում, շնորհակալական խոսք եմ ուղղում ամերիկյան ժողովրդին, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին այս տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղին հատկացված մարդասիրական աջակցության համար: Այդ օգնությունը Արցախի բնակիչների համար, հավատացած եղեք, ոչ միայն մարդասիրական, այլ առաջին հերթին բարոյական նշանակություն ունի: Այն ևս մեկ անգամ վկայում է, որ բռնատիրությունը կատարելության հասցնելու ճանապարհն ընտրած Ադրբեջանի մշտական սադրանքների ներքո անգամ անկախ ու ժողովրդավարական պետության կառուցման իր ջանքերում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մոռացության չի մատնվել: Աներկբա փաստ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ուղին դեպի ազատություն, դեպի իր ապագան ինքնուրույն կերտելու վճռականություն և ժողովրդավարական հասարակության կառուցում անբեկանելի է: Այս առումով, ձեր շարունակական աջակցությունն իսկապես կենսական նշանակություն ունի մեզ համար:
Խոսքս ավարտեմ լավատեսությամբ. եթե աշխարհում կան արհավիրք ու ցեղասպանություն, կան նաև Վալենբերգ ու Մորգենթաու, ովքեր մեզ համար վաղուց արդեն դարձել են հասարակ անուն: Հասարակ անուն, քանզի վաղուց արդեն նրանք մարմնավորում են աշխարհի բոլոր մարդասերներին, քրիստոնյա թե մահմեդական, տղամարդ թե կին, հարևան թե անծանոթ, որոնք վտանգելով իրենց կյանքը, մահվան ճիրաններից փրկել են հայերի և ասորիների, հույների և հրեաների, դարֆուրցիների և այլոց կյանքեր: Հենրի Մորգենթաուն և Ռաուլ Վալենբերգը, նրանց գործն այսօր շարունակողներն ի զորու են փոփոխություն բերել, նպաստել մահվան հանդեպ կյանքի հաղթանակին:

Президент Армении: путь народа Карабаха к свободе необратим
Находящийся с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки президент Серж Саргсян вечером 29 сентября из Нью-Йорка отправился в Вашингтон, сообщает пресс-служба главы государства. Президент в Конгрессе США принял участие в организованном в честь президента РА международным фондом "Рауль Валленберг" приеме, на котором, помимо представителей Фонда, присутствовали около двух десятков конгрессменов, в том числе председатель комиссии внешних отношений Палаты представителей Эд Ройс, конгрессмены Адам Шифф, Бред Шерман, Джеки Спиер, Роберт Долд, Джим Костан-Дейв Трот, Дейвид Валадо, Джуди Чун и другие, влиятельные деятели армянской общины. Во время приема в Конгрессе президент РА выступил с речью, после которой члены фонда вручили внуку Моргентау - Роберту Моргентау медаль фонда "Рауль Валленберг". Конгрессмены и приглашенные на встречу другие деятели поприветствовали Президента РА, подчеркнули, что как друзья Армении и армянского народа, и впредь продолжат оставаться рядом с Арменией, помогая в деле решения важнейших для нее проблем и способствуя развитию Армении, ее укреплению и благополучию.
Выступление Сержа Саргсяна на приеме в Конгрессе США
Ваши Высокопреосвященства!
Уважаемый председатель Ройс!
Уважаемые конгрессмены!
Уважаемые господа Эрнекян и Тенембаум!
Для меня большая честь находиться сегодня здесь. Это мероприятие является проявлением уважения не только к жертвам, выжившим, их потомкам, но и ко всему армянскому народу. Это в равной степени является проявлением уважения ко всем тем народам, которые когда-либо проходили сквозь называемое геноцидом бедствие.
Это еще одна возможность сказать, что толерантность, наряду с плюрализмом и равноправием, является истоком высоких ценностей, но она может быть также преступной, когда проявляется толерантность к злу, когда проявляется толерантность к тому, к чему нельзя относиться с терпимостью. В подобных случаях, как говорил переживший Холокост лауреат Нобелевской премии Эли Визель, "Молчание помогает агрессору, но никогда жертве. Молчание поощряет мучителя, но никогда страдальца. Иногда мы должны вмешиваться. Когда человеческая жизнь в опасности, когда человеческое достоинство в опасности, государственные границы и интересы становятся не важны. В каком уголке мира ни преследовались бы мужчина или женщина за свою расу, религию или политические убеждения, это место должно стать центром Вселенной".
В этом плане идея посмертного награждения Генри Моргентау-старшего медалью фонда "Рауль Валленберг" имеет особый смысл и особое значение. Очень рад что сегодня с нами находится внук Генри Моргентау – господин Роберт Моргентау.
Господин Моргентау!
Ваш дед был первым американцем, рассказавшим миру о массовых преступлениях младотурок по отношению к армянскому народу, квалифицируя их как "поход по уничтожению нации". Как посол США в Османской империи, лично будучи очевидцем этого бедствия, в дальнейшем он в своей книге "Истории посла Моргентау" напишет: "Я убежден, что во всей истории человечества нет подобного ужасного эпизода, как этот. Массовые убийства и преследования прошлого кажутся незначительными по сравнению со страданиями армянского народа в 1915 году… Мы, пожалуй, имеем дело с новым преступлением, целью которого является истребление". Позднее это охарактеризованное Моргентау новое преступление Рафаэлем Лемкиным было квалифицировано как Геноцид.
Говорят, что пока жива память, жива и правда. Ряд касающихся Геноцида армян фактов передан нам из воспоминаний Генри Моргентау. Его мемуары и сегодня являются одним из важнейших первоисточников, констатирующих предумышленный характер бесчеловечных и зверских преступлений младотурок. К месту упомянуть адресованный послу Моргентау укоризненный вопрос одного из организаторов Геноцида армян – министра внутренних дел Османской империи Талаата: "Почему Вы так интересуетесь армянами? Вы еврей, эти люди – христиане… Почему Вы мешаете нам поступить с этими христианами так, как мы пожелаем?".
Он же – Моргентау был идеологом и поборником создания Американского комитета помощи Ближнему Востоку. Сотни работников этой организации в разных странах, в том числе в Армении, взялись за дело ухода за сиротами, спасая от угрожающей им смерти десятки тысяч армянских сирот. После завершения дипломатической миссии он продолжил свою гуманитарную деятельность, оказывая помощь изгнанным с родины и спасшимся от массовых погромов армянским, ассирийским и греческим беженцам. Это однин из красноречивых эпизодов американского гуманизма.
Имя Генри Моргентау для каждого армянина незабываемо, как благородного деятеля, который предпочел правду молчанию, который предпочел бескорыстный, иногда также опасный путь оказания помощи тем, кто оказался в беде. Не случайно, что в конечной части стены памяти при Музее-институте Геноцида армян, в числе других интеллигентов и деятелей, выразивших протест против Геноцида армян, хранится также сосуд с землей, привезенной с могилы Моргентау. А в апреле этого года в Музее-институте Геноцида армян при участии членов семьи Моргентау состоялось посвященное его памяти мероприятие, в ходе которого было представлено издание мемуаров Моргентау на армянском языке. Более того, армянская почтовая служба выпустила посвященную ему почтовую марку, на официальной церемонии гашения которой в Вашингтоне присутствовал и я, и которая была здесь показана.
Несколько месяцев назад в США я посетил мемориальный комплекс-музей Холокоста. Он является более чем внушительным и красноречивым напоминанием об этом преступлении геноцида. Рассказывающие о совершенных против человечества преступлениях музеи являются четким посланием нынешним и будущим поколениям, чтобы никогда не были забыты горькие и кровавые эпизоды истории. Но мы не можем полагаться только на музеи и памятники. Приверженные девизу "мы помним", мы должны делать все возможное и невозможное для обеспечения безопасного будущего нашим поколениям. Поэтому популяризация миссии Генри Моргентау и его последователей получает большую важность не только для сохранения памяти в будущих поколениях армян и американцев, но и с точки зрения гуманитарного воспитания в международном масштабе. Для сохранения памяти о жертвах геноцида мы должны совместить наши усилия, чтобы построить мир, свободный от насилия. Предотвращение геноцидов и борьба с их отрицанием являются важными пунктами на этом пути.
Еще раз шлю слова признательности фонду "Рауль Валленберг" за усилия, направленные на сохранение общечеловеческой памяти. Увековечивание памяти жертв Геноцида армян, Холокоста и других геноцидов, последовательное представление этих ужасных эпизодов человеческой истории и посредством этого обращение к поколениям будущего с важными посланиями будут иметь судьбоносное значение в вопросе обеспечения мира, свободного от геноцидов.
Адресую слова признательности также Конгрессу США и всем находящимся здесь конгрессменам, которые в течение этих дней не жалели усилий и энергии в направлении признания Геноцида армян. Незабываема ваша роль в деле признания и осуждения нашей национальной трагедии. Уверен, что выполненная вами работа будет обязательно доведена до своего логического завершения.
Находясь здесь, на Капитолийском холме, адресую слова благодарности американскому народу, Конгрессу США за гуманитарную помощь, предоставленную Нагорному Карабаху в течение этих лет. Эта помощь для населения Арцаха, будьте уверены, имеет не только гуманитарное, но и в первую очередь нравственное значение. Она еще раз свидетельствует, что даже находящаяся под постоянными угрозами Азербайджана, избравшего путь доведения тирании до совершенства, Нагорно-Карабахская Республика в своих усилиях по построению независимого и демократического государства не предана забвению. Бесспорен факт, что путь народа Нагорного Карабаха к свободе, к решимости самостоятельно создавать свое будущее и строить демократическое общество не подлежит сомнению. В этом плане ваша постоянная помощь имеет для нас действительно жизненное значение.
Уважаемые присутствующие!
Завершу свою речь оптимистически: если в мире есть бедствия и геноцид, есть также Валленберг и Моргентау, которые для нас уже давно стали нарицательными именами. Нарицательными, потому что они уже давно олицетворяют всех гуманистов мира, христиан и мусульман, мужчин и женщин, соседей и незнакомцев, которые, рискуя своими жизнями, вырвали из когтей смерти жизни армян и ассирийцев, дарфурцев и других. Генри Моргентау и Рауль Валленберг, сегодняшние продолжатели их дела сегодня в силах осуществить изменения, способствовать победе жизни над смертью.