ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական հասարակության կառուցումն անբեկանելի է․ Սերժ Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 29-ի երեկոյան Նյու Յորքից մեկնել է Վաշինգտոն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունից։
Նախագահը սեպտեմբերի 30-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում մասնակցել է «Ռաուլ Վալենբերգ» միջազգային հիմնադրամի կողմից ի պատիվ ՀՀ Նախագահի կազմակերպված ընդունելությանը, որին Հիմնադրամի ներկայացուցիչներից բացի, ներկա են եղել շուրջ երկու տասնյակ կոնգրեսականներ, այդ թվում` Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը, կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը, Ջեքի Սփիերը, Ռոբերտ Դոլդը, Ջիմ Կոստան-Դեյվ Թրոթը, Դեյվիդ Վալադոն, Ջուդի Չուն և այլոք, հայ համայնքի ազդեցիկ գործիչներ: Կոնգրեսական ընդունելության ժամանակ ՀՀ Նախագահը հանդես է եկել ելույթով, որի ավարտին հիմնադրամի անդամները Մորգենթաուի թոռ Ռոբերտ Մորգենթաուին հանձնել են «Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամի մեդալը: Կոնգրեսականները և հանդիպմանը հրավիրված մյուս գործիչները ողջունել են ՀՀ Նախագահին, ընդգծել, որ, որպես Հայաստանի ու հայ ժողովրդի բարեկամներ, այսուհետ էլ շարունակելու են մնալ Հայաստանի կողքին` օժանդակելով նրա համար կարևորագույն խնդիրների լուծման գործին և նպաստելով Հայաստանի զարգացմանը, հզորացմանն ու բարեկեցությանը:
Կոնգրեսական ընդունելության ժամանակ իր ելույթում ՀՀ Նախագահը, մասնավորապես, ասել է․
«Գերաշնո՛րհ սրբազան հայրեր,
Հարգարժա՛ն նախագահ Ռոյս,
Հարգելի՛ կոնգրեսականներ,
Հարգարժա՛ն պարոնայք Էռնեկյան և Թենեմբաում,
Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր գտնվել այստեղ: Այս միջոցառումը հարգանքի դրսևորում է ոչ միայն զոհերի, վերապրածների, նրանց ժառանգների, այլև ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Սա հավասարապես հարգանքի դրսևորում է բոլոր այն ժողովուրդների հանդեպ, որոնք երբևէ անցել են ցեղասպանություն կոչվող արհավիրքի միջով:
Սա ևս մեկ առիթ է ասելու, որ հանդուրժողականությունը, բազմակարծություն և իրավահավասարության հետ միասին, բարձր արժեքների ակունքներից է, բայց այն կարող է նաև հանցավոր լինել, երբ հանդուրժվում է չարը, երբ հանդուրժվում է անհանդուրժելին: Նման դեպքերում, ինչպես ասել է Հոլոքոստը վերապրած Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Վիզելը. «Լռությունն աջակցում է ագրեսորին, բայց ոչ երբեք զոհին: Լռությունը խրախուսում է տանջողին, բայց ոչ երբեք տանջվողին: Երբեմն մենք պետք է միջամտենք: Երբ մարդկային կյանքը վտանգված է, երբ մարդկային արժանապատվությունն է վտանգված, պետական սահմաններն ու շահերը դառնում են ոչ կարևոր: Աշխարհի որ ծայրում էլ որ տղամարդ կամ կին հետապնդվեն իրենց ռասայի, կրոնի կամ քաղաքական հայացքների պատճառով, այդ վայրը պետք է դառնա տիեզերքի կենտրոնը»:
Այս առումով Հենրի Մորգենթաու ավագին «Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամի մեդալով հետմահու պարգևատրելու նախաձեռնությունն առանձնահատուկ խորհուրդ և նշանակություն ունի: Շատ ուրախ եմ որ այսօր մեզ հետ է գտնվում Հենրի Մորգենթաուի թոռը՝ պարոն Ռոբերտ Մորգենթաուն:
Պարո՛ն Մորգենթաու,
Ձեր պապն առաջին ամերիկացին էր, ով աշխարհին պատմեց հայ ժողովրդի նկատմամբ երիտթուրքերի զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ դրանք որակելով «ազգի ոչնչացման արշավ»: Որպես Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան, անձամբ ականատես լինելով այդ արհավիրքին՝ հետագայում նա իր «Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը» գրքում գրելու էր. «Ես համոզված եմ, որ մարդկության ողջ պատմության մեջ չկա նման սարսափելի դրվագ, ինչպիսին սա է: Անցյալի զանգվածային սպանությունները և հետապնդումներն աննշան են թվում 1915 թվականին հայ ժողովրդի տառապանքների համեմատ…: Մենք, թերևս, գործ ունենք մի նոր հանցագործության հետ, որի նպատակը բնաջնջումն է»: Ավելի ուշ Մորգենթաուի բնութագրած այդ նոր հանցագործությունն էր, որ Ռաֆայել Լեմկինի կողմից պիտի որակվեր որպես Ցեղասպանություն:
Ասում են, քանի դեռ կենդանի է հիշողությունը, կենդանի է նաև ճշմարտությունը: Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող մի շարք փաստեր մեզ են փոխանցվել Հենրի Մորգենթաուի հուշերից: Նրա հուշագրությունն այսօր էլ երիտթուրքերի անմարդկային ու վայրագ հանցագործությունների կանխամտածված բնույթը փաստելու կարևորագույն սկզբնաղբյուրներից է: Տեղին է հիշել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի` Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթի՝ դեսպան Մորգենթաուին ուղղված հանդիմանությունն առ այն, թե «ինչո՞ւ եք այդքան հետաքրքրված հայերով. Դուք հրեա եք, այդ մարդիկ՝ քրիստոնյա… Ինչո՞ւ եք խանգարում այդ քրիստոնյաների հետ վարվենք այնպես, ինչպես ցանկանում ենք»:
Նույն ինքը՝ Մորգենթաուն էր Ամերիկյան մերձավորարևելյան նպաստամատույց կազմակերպության ստեղծման գաղափարախոսն ու ջատագովը: Այս կազմակերպության հարյուրավոր աշխատակիցներ տարբեր երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում, լծվեցին որբախնամ գործին` վերահաս մահից փրկելով տասնյակ հազարավոր հայ որբերի: Դիվանագիտական առաքելության ավարտից հետո էլ նա շարունակեց իր մարդասիրական գործունեությունը՝ օգնություն ցուցաբերելով հայրենիքից արտաքսված և զանգվածային կոտորածներից փրկված հայ, ասորի և հույն գաղթականներին: Սա ամերիկյան մարդասիրության խոսուն դրվագներից է:
Հենրի Մորգենթաու անունը յուրաքանչյուր հայի համար անջնջելի է՝ որպես մի նվիրյալ, ով գերադասեց ճշմարտությունը լռությունից, ով նախընտրեց դժբախտության մեջ հայտնվածներին օգնելու անշահախնդիր, երբեմն էլ` վտանգավոր ճանապարհը: Պատահական չէ, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին կից հուշապատի վերջնամասում, ի թիվս Հայոց ցեղասպանության դեմ բողոք արտահայտած այլ մտավորականների ու գործիչների, ամփոփվել է նաև Մորգենթաուի շիրիմից բերված հողով սափորը։ Իսկ այս տարի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում Մորգենթաուի ընտանիքի անդամների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ նրա հիշատակին նվիրված միջոցառում, որի ընթացքում ներկայացվեց Մորգենթաուի հուշագրության հայերեն հրատարակությունը: Ավելին, հայկական փոստային ծառայությունը թողարկեց նրան նվիրված դրոշմանիշ, որի պաշտոնական մարման արարողությանը Վաշինգտոնում ներկա էի նաև ես, և որը այստեղ ցուցադրվեց:
Ամիսներ առաջ ես այցելեցի Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարան: Այն ցեղասպանության հանցագործության առավել քան ազդեցիկ և խոսուն հիշատակարան է: Մարդկության դեմ իրագործված ոճիրներին նվիրված թանգարանները հստակ ուղերձ են ներկա և ապագա սերունդներին, որ երբեք չմոռացվեն պատմության դառը և արյունալի դրվագները: Բայց մենք չենք կարող մեր հույսը դնել միայն թանգարանների և հուշակոթողների վրա: Հավատարիմ «հիշում ենք» կարգախոսին՝ մենք պետք է անենք հնարավորինն ու անհնարինը՝ անվտանգ ապագա ապահովելու համար մեր սերունդներին: Ուստի, Հենրի Մորգենթաուի և նրա հետնորդների առաքելության հանրահռչակումը մեծ կարևորություն է ստանում՝ ոչ միայն հայերի և ամերիկացիների ապագա սերունդների մեջ հիշողության պահպանման, այլև միջազգային մասշտաբով մարդասիրական դաստիարակության տեսանկյունից: Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը վառ պահելու համար մենք պետք է համադրենք մեր ջանքերը, որպեսզի կառուցենք բռնություններից զերծ աշխարհ: Ցեղասպանությունների կանխարգելումն ու դրանց ժխտման դեմ պայքարը այդ ճանապարհի կարևորագույն հանգրվաններից են:
Կրկին երախտագիտության խոսք եմ հղում Ռաուլ Վալենբերգ հիմնադրամին՝ համամարդկային հիշողության պահպանմանն ուղղված ջանքերի համար: Մեծ եղեռնի, Ողջակիզման և մյուս ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը հավերժացնելը և մարդկության պատմության այս սոսկալի դրվագները հետևողականորեն ներկայացնելն ու դրանց միջոցով ապագա սերունդներին կարևոր ուղերձներ հղելը բախտորոշ նշանակություն կունենան աշխարհը ցեղասպանություններից զերծ պահելու հարցում:
Երախտագիտության խոսք եմ հղում նաև ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին և այստեղ գտնվող բոլոր կոնգրեսականներին, ովքեր այս տարիների ընթացքում ջանք ու եռանդ չեն խնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ: Անուրանալի է ձեր դերը մեր ազգային ողբերգության ճանաչման և դատապարտման գործում: Վստահ եմ, որ Ձեր կատարած աշխատանքն անպայման հասնելու է իր տրամաբանական ավարտին:
Գտնվելով այստեղ՝ Կապիտոլիումի բարձունքում, շնորհակալական խոսք եմ ուղղում ամերիկյան ժողովրդին, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին այս տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղին հատկացված մարդասիրական աջակցության համար: Այդ օգնությունը Արցախի բնակիչների համար, հավատացած եղեք, ոչ միայն մարդասիրական, այլ առաջին հերթին բարոյական նշանակություն ունի: Այն ևս մեկ անգամ վկայում է, որ բռնատիրությունը կատարելության հասցնելու ճանապարհն ընտրած Ադրբեջանի մշտական սադրանքների ներքո անգամ անկախ ու ժողովրդավարական պետության կառուցման իր ջանքերում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մոռացության չի մատնվել: Աներկբա փաստ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ուղին դեպի ազատություն, դեպի իր ապագան ինքնուրույն կերտելու վճռականություն և ժողովրդավարական հասարակության կառուցում անբեկանելի է: Այս առումով, ձեր շարունակական աջակցությունն իսկապես կենսական նշանակություն ունի մեզ համար:
Խոսքս ավարտեմ լավատեսությամբ. եթե աշխարհում կան արհավիրք ու ցեղասպանություն, կան նաև Վալենբերգ ու Մորգենթաու, ովքեր մեզ համար վաղուց արդեն դարձել են հասարակ անուն: Հասարակ անուն, քանզի վաղուց արդեն նրանք մարմնավորում են աշխարհի բոլոր մարդասերներին, քրիստոնյա թե մահմեդական, տղամարդ թե կին, հարևան թե անծանոթ, որոնք վտանգելով իրենց կյանքը, մահվան ճիրաններից փրկել են հայերի և ասորիների, հույների և հրեաների, դարֆուրցիների և այլոց կյանքեր: Հենրի Մորգենթաուն և Ռաուլ Վալենբերգը, նրանց գործն այսօր շարունակողներն ի զորու են փոփոխություն բերել, նպաստել մահվան հանդեպ կյանքի հաղթանակին:

Serzh Sargsyan: Nagorno Karabakh Republic has not been Forgotten in Its Efforts to Build Independent and Democratic State
President Serzh Sargsyan, who has paid a working visit to the United States of America, had left New York for Washington on the evening of 29 September. On 30 September, the president took part in a reception held by the International Raoul Wallenberg Foundation at the United States Congress in honor of the RA president, official page of president reports.
Apart from foundation representatives, the reception was attended about two dozen congressmen, e.g. Ed Royce, chairman of the U.S. House Committee on Foreign Affairs, Congressmen Adam Schiff, Brad Sherman, Jackie Speier, Robert Dold, Jim Costain-Dave Trott, David Valadao, Judy Chu, and by some influential representatives of the Armenian community. During the congressional reception, the RA president made an address at the end of which the foundation members handed over the Raoul Wallenberg Foundation Medal to Morgenthau’s grandson Robert Morgenthau. The congressmen and the other guests welcomed the RA president and stressed that as friends of Armenia and the Armenian people, they will thenceforth continue to stand beside Armenia to help deal with its vital problems and contribute to the development, strengthening and well-being of Armenia.
Remarks by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan
at the Congressional Luncheon
Eminencies,
Honorable Chairman Royce,
Distinguished Members of the Congress,
Distinguished Messrs. Eurnekian and Tenenbaum,
It is a great honor for me to be here today. This gathering is paying tribute not only to the victims, survivors, and their descendants, but also to the entire Armenian people. This is equally an expression of respect for all nations that have ever gone through the ordeal which is genocide.
This provides yet another opportunity to state that tolerance, alongside pluralism and equality in rights, is the source of ultimate values, though it may also be nefarious when the object of tolerance is vice, when the deplorable is tolerated. Elie Wiesel, a Holocaust survivor and Nobel prize winner, said: “Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. Sometimes we must interfere. When human lives are endangered, when human dignity is in jeopardy, national borders and sensitivities become irrelevant. Wherever men and women are persecuted because of their race, religion, or political views, that place must - at that moment - become the center of the universe.”
In this respect the initiative to posthumously award the International Raoul Wallenberg Medal to Henry Morgenthau, Sr., is momentous and possesses a particular significance. I am delighted that his grandson, Mr. Robert Morgenthau, is here with us today.
Mr. Morgenthau,
Your grandfather was the first American to tell the world of the mass atrocities by the Young Turks against the Armenian people, qualifying them as a “campaign of race extermination”. Holding the office of the U.S. ambassador to the Ottoman Empire and having witnessed the nightmare first hand, he was to subsequently write in his Ambassador Morgenthau’s Story:“I am confident that the whole history of the human race contains no such horrible episode as this. The great massacres and persecutions of the past seem almost insignificant when compared with the sufferings of the Armenian race in 1915. … For all I know this represents a new crime pursuing wholesale extermination.” Subsequently this new crime that Morgenthau detailed was to be qualified as Genocide by Raphael Lemkin.
They say that as long as memory stays alive, so does the truth. Quite a number of facts associated with the Armenian Genocide have passed to us through Henry Morgenthau’s memoir. To this day his account is one of the most important original sources documenting the premeditated nature of the savage and inhuman crimes by the Young Turks. It is appropriate to recall how one of the organizers of the Armenian Genocide, interior minister of the Ottoman Empire Talaat had reproved Ambassador Morgenthau: “Why are you so interested in the Armenians anyway? You are a Jew; these people are Christians… Why can’t you let us do with these Christians as we please?”
It was the same Morgenthau who conceptualized and advocated for the American Committee for Relief in the Near East. Hundreds of its workers in various countries, including Armenia, undertook to provide care for orphans, saving tens of thousands of parentless Armenian children from imminent death. Upon completion of diplomatic service, he continued humanitarian endeavors, providing assistance to Armenian, Assyrian and Greek exiles who had survived the mass slaughter and had been purged from their homeland. This remains one of the highlights of American humanism.
Henry Morgenthau’s name is indelible for every Armenian: as a champion putting truth above silence, who preferred the selfless and sometimes unsafe task of helping those who were in peril. It is not incidental that the memorial wall next to the Armenian Genocide Museum-Institute, among other intellectuals and prominent figures who had raised their voice against the Armenian Genocide, contains an urn with soil from Morgenthau’s grave. In April this year the Armenian Genocide Museum-Institute held a tribute, with the participation of his family, launching the publication of Morgenthau’s Story in the Armenian language. Moreover, the Armenian Postal service issued a stamp in his memory, and I too attended its official First Day cancellation ceremony in Washington, D.C.
Several months ago I visited the United States Holocaust Memorial Museum. It is a most compelling and articulate testimonial to the crime of genocide. Museums on crimes perpetrated against humanity convey a clear message to current and future generations: never to forget the grim chapters of history. Still, we should not rely solely on museums and memorials. Remaining faithful to the dictum “We Remember,” we must do everything possible, and the impossible, to secure a safe future for those who come after us. Hence, propagating the mission of Henry Morgenthau and his successors acquires great importance for us not only with a view of preserving memory for the future generations of Armenians and Americans, but also in the context of humanitarian education on a global scale. We should converge our efforts to keep alive the memory of the victims of the crime of genocide, to build a world free of violence. The prevention of the crime of genocide and fighting its denial is an important pivot in this pursuit.
I reiterate my words of gratitude addressed to the Raoul Wallenberg Foundation for their efforts to safeguard universal memory. Eternalizing the memory of the Mets Yeghern, Shoah and other crimes of genocide, persistently presenting these horrendous episodes of human history, and sending through them important messages to the generations to come shall have a conclusive significance in keeping the world free of that crime.
I address words of gratitude to the U.S. Congress and to all Congressmen and Congresswomen present, who have spared no efforts over years towards the recognition of the Armenian Genocide. Your role in the recognition and condemnation of our national tragedy is undeniable. I am certain that the work you have done shall culminate in its logical conclusion.
While being here, at the Capitol Hill, I would like to extend our words of gratitude to the people of the United States, and the U.S. Congress for the humanitarian assistance allocated to Nagorno Karabakh over the years. That assistance has been significant for the people of Artsakh both from the humanitarian and, first and foremost, moral perspective. It comes to testify, time and again, that the Nagorno Karabakh Republic has not been forgotten in its efforts to build independent and democratic state while countering the persistent provocations of Azerbaijan, which has chosen the path to perfect the tyranny. It is unambiguous that the Nagorno Karabakh people’s path toward freedom, toward determination to master its fate on its own, and toward building a democratic society is irrevocable. In this context, your continued support is indeed crucial.
Allow me to conclude in an optimistic key: if there is agony and genocide in this world, there also exist Wallenberg and Morgenthau, who have long become common name for us. Common name, since they stand for all humanitarians of this world, whether Christian or Muslim, female or male, kin or alien, jeopardizing their existence, saving Armenians and Assyrians, Greeks and Jews, Darfurians and others from the claws of death. Henry Morgenthau and Raoul Wallenberg, and those who carry their torch today can bring about change, help life triumph over death.