Կոռուպցիոն սկանդալ ՄԱԿ-ում
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախկին նախագահ և Անտիգուայի և Բարբուդայի մշտական ներկայացուցիչ Ջոն Էշը ձերբակալվել է կաշառակերության համար, հայտնում է РИА Новости-ն:
Հոկտեմբերի 6-ին Նյու Յորքի դատախազությունը նրան մեղադրանք էր ներկայացրել չինացի գործարարներից 1,3 միլիոն դոլար կաշառք ստանալու առնչությամբ: Մասնավորապես 500 մլն դոլարով ԳԱ նախկին նախագահը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի համար փաստաթղթեր էր պատրաստել Մակաոում ՄԱԿ-ի համաժողովների կենտրոնի կառուցման անհրաժեշտության մասին:
Բացի կանխիկ գումարից, նրան «նվիրել» էին նաև Rolex ժամացույց,  BMW ավտոմեքենա, իսկ նրա տան բակում կառուցվել է 30 հազար դոլար արժողությամբ բասկեթբոլի դաշտ:

Экс-президент Генассамблеи ООН арестован за взяточничество
Бывший президент Генеральной Ассамблеи ООН и постпред Антигуа и Барбуда Джон Эш взят под стражу, сообщает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что прокуратура Нью-Йорка 6 октября выдвинула ему обвинения в получении взяток от китайских бизнесменов, общий объем которых составил 1,3 миллиона долларов. В частности, за вознаграждение в 500 тысяч долларов Эш подготовил документы для генерального секретаря ООН, свидетельствующие о необходимости строительства в Макао конференц-центра ООН. Возведением комплекса занималась компания миллиардера Нг Лап Сэнга.
Кроме наличных, ему были "подарены" часы Rolex, автомобиль BMW, на территории его дома был построен частный баскетбольный корт за 30 тысяч долларов.