Հայաստանը և Կոնգոն դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատում
Հայաստանի և Կոնգոյի ԱԳ նախարարները երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին արձանագրություն են ստորագրել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:
Հոկտեմբերի 11-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Ռայմոնդ Չիբանդա Նթունգամուլոնգուին, ով Հայաստան էր ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրին՝ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ իր հիշողության մեջ դեռ թարմ է երեք տարի առաջ այցելություն Կոնգոյի դեմոկրատական հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասա՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին՝ համաժողովն ընդունելու և բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար՝ Կոնգոյի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարն ընդգծեց, որ իր այս այցելությունը հիմք կդնի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար։
Նախարարները վստահություն հայտնեցին, որ այսօր երկու երկների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը նոր լիցք կհաղորդի համագործակցությանը։

Армения и Конго устанавливают дипломатические отношения
11-го октября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел и международного развития Демократической Республики Конго Раймондом Чибанда Нтунгамулонгу, находящегося в Армении с целью участия в 31-й сессии Международной организации Франкофонии.
Приветствуя гостя министр Налбандян отметил, что у него еще свежи воспоминания о визите трехлетней давности в столицу Демократической Республики Конго Киншасу для участия в саммите Международной организации Франкофонии.
Выразив благодарность за прием и организацию конференции на высоком уровне, министр иностранных дел и международного развития Конго подчеркнул, что его визит послужит основой для развития двусторонних отношений.
Министры выразили уверенность, что установление сегодня дипломатических отношений между двумя странами придаст новый стимул сотрудничеству.
После встречи министры подписали протокол об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Демократической Республикой Конго.