Հայաստանը և Կոնգոն դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատում
Հայաստանի և Կոնգոյի ԱԳ նախարարները երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին արձանագրություն են ստորագրել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:
Հոկտեմբերի 11-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Ռայմոնդ Չիբանդա Նթունգամուլոնգուին, ով Հայաստան էր ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրին՝ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ իր հիշողության մեջ դեռ թարմ է երեք տարի առաջ այցելություն Կոնգոյի դեմոկրատական հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասա՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին՝ համաժողովն ընդունելու և բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար՝ Կոնգոյի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարն ընդգծեց, որ իր այս այցելությունը հիմք կդնի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար։
Նախարարները վստահություն հայտնեցին, որ այսօր երկու երկների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը նոր լիցք կհաղորդի համագործակցությանը։

Armenia and Kongo Establish Diplomatic Relations
On October 11, the RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian met Raymond Tshibanda N’Tunga Mulongo, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Democratic Republic of Congo (DRC), who arrived in Armenia to participate at the 31st session of the Conference of Ministers of Foreign Affairs of the International Organization of La Francophonie (OIF), the press service of the RA Foreign Ministry informs.
Welcoming the guest, FM Edward Nalbandian mentioned that he has fresh memories from his visit to Kinshasa three years ago, the capital of Democratic Republic of Congo, to partake at the OIF Summit.
Expressing gratitude to the Minister for hosting of the Conference and high-level of its organization, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the DRC emphasized that his visit creates firm ground for the development of bilateral ties.
The Ministers stated with confidence that the establishment of diplomatic relation today would give new impetus to the cooperation.
Signing of the Protocols on the Establishment of Diplomatic Relations between to states followed the meeting.