Հոլանդիայում հանրաքվե են անցկացնելու Ուկրաինա-ԵՄ հարաբերությունների հարցով
Հոլանդիայի քաղաքացիների նախաձեռնությունը երկրում ոչ պարտադիր հանրաքվե անցկացնելու Եվրոպական միության և Ուկրաինայի միջև հարաբերությունների ամրապնդման վերաբերյալ հավաքել  է արդեն շուրջ 450, 000 ստորագրություն: Հանրաքվե անցկացնելու քարոզարշավը նախաձեռնել էր «Հանուն ժողովրդավարության» հոլանդական վերլուծական Ֆորումը հոկտեմբերի սկզբին:
Բանն այն է, որ նախորդ տարի՝ 2014 թ.-ին, հոլանդական օրենսդրությունը հաստատել է հակասական թեմաների շուրջ «խորհրդատվական հանրաքվեներ» անցկացնելու օրինագիծը , եթե տվյալ խնդրի շուրջ կարող է հավաքվել երկրի քաղաքացիների առնվազն 300.000 ստորագրություն:
Տվյալ դեպքում, հանրաքվեի նպատակն է խթանել քաղաքական հարաբերությունները և նպաստել Ուկրաինայի տնտեսական ինտեգրմանը, քանի որ հանրաքվեի կողմնակիցները պնդում են, որ Ուկրաինան արդեն խիստ հեռու է Ռուսաստանից և շարժվել է դեպի Արևմուտք: Իսկ ահա ծրագրի ընդդիմախոսները պնդում են, որ համաձայնագիրը հոլանդացի հարկատուների վրա միլիարդավոր եվրոներ կարժենա, և որ ԵՄ-ի ընդլայնումը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ Նիդերլանդների ժողովրդավարության վրա: Հանրաքվեին «ո՛չ» ասողները նաև պնդում են, որ հոլանդական խորհրդարանն այլևս իր սեփական քաղաքացիների ցանկությունները հաշվի չի առնում, այլ գործում է զուտ Բրյուսելի շահերից ելնելով:
Ի պատասխան Հոլանդիայի քաղաքացիների կողմից նախաձեռնած այս որոշմանը՝ Նիդերլանդներում գտնվող Ուկրաինայի դեսպանությունը հայտարարություն է հրապարակել, որտեղ մասնավորապես նշվում է. «Մենք գնահատում ենք հոլանդական ժողովրդի ցանկությունը հանրաքվեի միջոցով հարցը հանրային ժողովրդավարական քննարկման դնելու, և այն պարզ գիտակցությունը, որ Ուկրաինա-ԵՄ ասոցացման համաձայնագիրը կարող է օգուտ բերել ո՛չ միայն Ուկրաինային, այլև ԵՄ-ին և բուն Նիդերլանդներին»:
Ընտրական խորհուրդն այժմ պետք է ստուգի ստորագրահավաքի արդյունքները, որպեսզի համոզվի, որ ստորագրություններն իրական են, այնուհետև առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում կարող է անցկացվել արդեն բուն հանրաքվեն: Սա նշանակում է, որ քվեարկությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա ԵՄ-ում հոլանդական նախագահության ժամանակ, որը երկիրը ստանձնելու է հունվար ամսից:
Նման օրենքը փաստորեն լուրջ հնարավորություն կտա քաղաքացիներին արտահայտելու իրենց տեսակետները, և ծանրակշիռ ձայն ունենալու երկրում որոշումների կայացման գործընթացում:

Dutch to Hold a Referendum on EU-Ukraine Deal
A Dutch citizens’ initiative to force a non-binding referendum on a far-reaching treaty between Brussels and Ukraine had gathered 446,000 signatures by early Sunday evening. The campaign to hold a referendum was launched by shock blog Geenstijl, think-tank Forum voor Democratie and the Burgercomite EU association earlier this month. In 2014, the Dutch approved legislation to allow ''advisory referendums'' on controversial topics, if supporters can gather 300,000 signatures, The Dutch News reports.
The Dutch parliament has already voted in favor of the treaty. The aim of the treaty is to foster political relationships. Its supporters say it shifts Ukraine away from Russia and more towards the west, while the opponents say the treaty will cost Dutch taxpayers billions of euros and that the EU’s expansion drive is having an adverse impact on democracy in the Netherlands. They also argue that the Dutch parliament no longer does what its own voters want, but are driven by Brussels’ own interests.
In response to the Dutch decision, the Embassy of Ukraine in the Netherlands reported a statement the other day, which said in particular, ''We appreciate the Dutch people's wish to bring the question to a public democratic discussion by means of the referendum and see our role in sharing as much information as we have through different communication channels on how the Ukraine-EU Association Agreement will benefit not only Ukraine, but the EU and the Netherlands as well, thus contributing to the public making a well informed decision''.
The electoral council will now check the results to make sure the signatures are genuine. Once it gives the green light for the referendum, it must be held within six months. This means the vote is likely to take place during the Dutch presidency of the EU, which starts in January. The referendum is advisory and not binding on the cabinet. This means that if the turnout is over 30% and a majority vote against the treaty, the government has to re-examine the legislation. Even though ministers can still ignore the vote, it will be difficult politically to ignore the wishes of so many people.
This law will give citizens a serious opportunity to express their views and an important voice in the decision-making process.