Հակամիգրացիոն դիրքորոշմամբ կուսակցությունը հաղթում է շվեյցարական ընտրություններում
Շվեյցարիայի թիվ մեկ հակամիգրացիոն հայացքների տեր ժողովրդական կուսակցությունն օրերս հաղթել է ազգային խորհրդարանական ընտրություններում՝ ստանալով ձայների ամենամեծ մասնաբաժինը՝ ռեկորդային 29,4%̦, ինչը նշանակում է̦ որ այն ստանալու է ևս 11 լրացուցիչ տեղ խորհրդարանի ստորին պալատում՝ ձեռք բերելով ընդհանուր 200-ից 65 մանդատ:
Կուսակցությունների նախընտրական արշավի կենտրոնական թեման միգրացիոն ճգնաժամն էր̦  ապաստան հայցողների հսկայական հոսքերը Մերձավոր Արևելքից և Հյուսիսային Աֆրիկայից դեպի Եվրոպա:
«Քվեարկության արդյունքներն ավելի քան պարզ ու հասկանալի էին»̦ - հաղթանակից հետո ասել է կուսակցության ղեկավար Թոնի Բրուններն՝ ասելով̦ որ իր ժողովուրդն անհանգստացած է դեպի Եվրոպա զանգվածային արտագաղթի պատճառով:
Չնայած նրան, որ Շվեյցարիան շատ ավելի քիչ է տուժել փախստականների ներհոսքից՝ ի տարբերություն իր հարևաններ Ավստրիայի և Գերմանիայի, միևնույն է ժողովրդի ձայների մեծամասնության հիմնական պատճառը հենց հաղթող կուսակցության հակամիգրացիոն քաղաքականությունն էր:
Սա առաջացրել է Եվրոպական միության խիստ քննադատությունը, և սրել հարաբերությունները Բեռնի ու Բրյուսելի միջև:
Հիշեցնենք̦ որ Շվեյցարիան խոստացել էր ԵՄ-ին մասնակցել 120,000 փախստականների Իտալիայից և Հունաստանից այլ եվրոպական երկրներ տեղափոխելու վիճահարույց ծրագրին, սակայն դեռ պարզ չէ, թե կոնկրետ քանիսին շվեյցարական կողմը կընդունի՝ հաշվի առնելով վերջին ընտրություններն ու դրանց արդյունքները:

(Stop the mass migration)
The anti-immigration Swiss People's Party won the biggest share of the vote in Sunday's national parliamentary elections, keeping pressure on Bern to introduce quotas on people moving from the European Union.
Immigration was the central topic for voters amid a rush of asylum seekers from the Middle East and North Africa to Europe.
The SVP is skeptical about Switzerland's many bilateral agreements with the EU, telling voters that the country is better off remaining outside the 28-nation bloc.
"The vote was clear," SVP leader Toni Brunner said, Huffington Post reports, "The people are worried about mass migration to Europe."
Although Switzerland has been far less affected by the refugee crisis than neighbors - Austria and Germany, migration featured heavily in the campaign and according to many analysts concerns about the crisis were the main factor behind the anti-immigration SVP’s gains.
Swiss vote on introducing quotas for EU migrants to Switzerland sparked criticism in the European Union, and hurt the relations between Bern and Brussels, so that many Swiss parties campaigned on the issue.
''Now we have this situation with this initiative against mass immigration that has to be put in a law, but it is the government that will suggest a solution and I think it is rather a sign of the Swiss population that they want EU immigration more controlled,'' Georg Lutz, professor of political science at the University of Lausanne told Sputnik News.
However, Sunday's result cemented the SVP's position as the dominant force in Swiss politics.
Winning Switzerland's parliamentary election with 29.4% of votes, SVP received 11 extra seats - 65 of the total 200 seats in the lower house.