Պաղեստինում իրավիճակը մոտ ժամանակներս կարող է սրվել. Մահմուդ Աբաս
Իրավիճակը Պաղեստինում կարող է մոտ ժամանակներս էլ ավելի սրվել՝ կապված Իսրայելի գործողությունների հետ։ Այս մասին հայտարարել է Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ բանակցություններից առաջ, փոխանցում է TACC-ը։
Նրա խոսքով՝ դրա պատճառը ստատուս քվոյի խախտումն է, որը պահպանվել է 2000 տարվա ընթացքում Երուսաղեմի սրբավայրեր այցելելիս։
Աբասը նաև Իսրայելի կառավարությանը կոչ է արել վերջ տալ Արևմտյան ափի իսրայելցի վերաբնակների գործողություններին, ովքեր «զենքը ձեռքներին դուրս են գալիս փողոց և բանակի անվան տակ բռնություն գործում Պաղեստինի ժողովրդի նկատմամբ»։
Իր հերթին Մոգերինին բանակցությունների մեկնարկից առաջ հայտարարել է, որ ԵՄ-ն աջակցություն կցուցաբերի Իսրայելի և Պաղեստինի միջև լարվածության լիցքաթափմանը։

Аббас: ситуация в Палестине может в ближайшее время обостриться
Ситуация в Палестине может в ближайшее время еще больше обостриться в связи с действиями Израиля. Об этом заявил 26 октября президент Палестины Махмуд Аббас перед переговорами с верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерикой Могерини, передает ТАСС.
По словам Аббаса, причиной этого является нарушение статус- кво которое сохранялось на протяжении 2000 лет по посещению святых мест в Иерусалиме.
Он также призвал правительство Израиля положить конец действиям израильских поселенцев на Западном берегу, которые с "оружием в руках выходят на улицы и под прикрытием армии творят насилие против народа Палестины".
В свою очередь Могерини заявила, что ЕС окажет содействие "в разрядке напряженности между Израилем и Палестиной и сохранении статус-кво" в посещении святых мест в Иерусалиме.