Մահացել է Բեռլինյան պատի անսպասելի փլուզման պատասխանատուն
Գերմանիայում 86 տարեկան հասակում մահացել է  Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետության նախկին պաշտոնյա Գյունտեր Շաբովսկին, ով իր ներդրումն ունի Բեռլինյան պատի փլուզման գործում, հայտնում է BBC-ին:
1989 թվականին նա հայտարարել էր, որ ԳԴՀ-ից դուրս գալու բոլոր սահմանափակումները կհանվեն, ինչը խթան դարձավ, որ երկրի հազարավոր բնակիչներ տեղափոխվեն Արևմտյան Բեռլին:
ԳԴՀ իշխանությունները ծրագրել էին սահմանային արգելքների աստիճանաբար վերացում, սակայն Շաբովսկու անզգույշ հայտարարությունը բերել է նրան, որ Բեռլինի պատի մոտ անմիջապես սկսել էր  մարդկանց բազմություն հավաքվել, ովքեր էլ սկսել էին  ապամոնտաժել պատը:

German Official Responsible for Fall of Berlin Wall Dies at 86
A senior East German official, Guenter Schabowski, whose impromptu announcement at a news conference led to the demise of the Berlin Wall in 1989 has died aged 86, BBC reports.
Guenter Schabowski  was a spokesman for the East German regime.  On November 9, 1989 he declared that travel restrictions on the ex-state's citizens would be immediately lifted, making tens of thousands to cross to the West.
The measures were intended to stem an exodus to Hungary amid mass protests.
Officials had intended to phase in changes the next day, but the mass of people hastened the Wall's rapid fall.
Less than a year later, East and West Germany were reunited into one country, ending 45 years of division.