Եվրամիությունը առևտրի և ներդրումների առումով Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է. Գունար Վիգանդ
Հայաստանը կարևորում է էլ ավելի կառուցողական և փոխհամագործակցված աշխատանքների իրականացումը ԵՄ հետ: Հայկական կողմը Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցության ուղղությունների վերաբերյալ նոր առաջարկներ ունի։ Այսօր Երևանում մեկնարկած ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 16-րդ նիստի ժամանակ նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Ճշմարիտյանի փոխանցմամբ՝ նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ապագա համաձայնագրին, ՀՀ-ԵՄ առևտրատնտեսական հարաբերություններին և երկրների տնտեսական զարգացումներին առնչվող հարցեր:
Օրակարգում ներառված կլինեն նաև արդարադատության, ազատության և անվտանգության, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցության հարցերը: «Հայաստանի բոլոր գերատեսչությունները մտադիր են  առանձին առաջարկները ներկայացնել եվրոպական կողմին, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի և կապի ոլորտների վերաբերյալ», - նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ էկոնոմիկայի նախարարությունն առանձնակի ուշադրություն է հատկացում նորարարության ոլորտում համագործակցությանը և փոքր ու միջին ձեռնարկություններին աջակցությանը։ «Մոտ ժամանակներս «Հորիզոն 2020» համաձայնագրի շրջանակում տեղի կունենա Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև «Կոսմե» համաձայնագրի ստորագրումը», - նշել է Ճշմարիտյանը։ Նախարարն ընդգծել է, որ «Հորիզոն 2020»-ը կարող է Հայաստանում նորարարական համակարգի հետագա զարգացման լրջագույն ռեսուրս դառնալ։
Հայաստան-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի նիստին կքննարկվեն նաև Երևանի և Անկարայի հարաբերությունները։ Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը, կքննարկվի նաև Ղարաբաղյան հարցը։ «Մեզ շատ են անհանգստացնում սահմանային շրջաններում տեղի ունեցող միջադեպերը։ Մենք ուզում ենք, որ խաղաղություն հաստատվի», - ընդգծել է եվրոպացի պաշտոնյան։
Հանձնաժողովի նիստից առաջ Վիգանդը ևս մեկ անգամ նշել է, որ Եվրամիությունը հարգում է Հայաստանի ընտրությունը և Եվրասիական տնտեսական  միությանն անդամակցելու  նրա որոշումը՝ ընդգծելով, որ կողմերի միջև համագործակցությունը՝  Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցության հետ մեկտեղ, շարունակում է ամրապնդվել։ «Եվրամիությունն առևտրի և ներդրումների առումով դեռևս Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկն է։ ԵՄ-ն նաև ֆինանսական օգնություն է ցուցաբերում Հայաստանին բարեփոխումներ անցկացնելու համար», - նշել է Վիգանդը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում ԵՄ արտգործնախարարների գագաթաժողովի ժամանակ Եվրահանձնաժողովին Հայաստանի հետ նոր փաստաթուղթ ստորագրելու շուրջ բանակցությունների մանդատ տրամադրվեց։ Նոր համաձայնագիրը կփոխարինի ներկայումս գործող Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին:

Армения-ЕС: переговоры не будут сорваны из-за "третьих сил"
Армения придает важность проведению более конструктивной и взаимосогласованной работы с ЕС. Об этом заявил сегодня на стартовавшем в Ереване 16-ом заседании Комитета сотрудничества Армения – Европейский союз министр экономики РА Карен Чшмаритян, передает Рanorama.am.
По словам министра, в ходе заседания будут обсуждены будущее соглашение Армения-ЕС, устанавливающее новые правовые рамки сотрудничества двух сторон, а также вопросы, касающиеся торгово-экономических отношений РА-ЕС и экономической ситуации.
В повестку дня заседания включены также вопросы, касающиеся сотрудничества в сфере правосудия, безопасности, транспорта, энергетики, а также отношений Армения-Турция. По словам директора департамента ЕС по связям с Россией, странами "Восточного партнерства" и Центральной Азии, региональному сотрудничеству и сотрудничеству с ОБСЕ Европейской службы внешних связей Гуннара Виганда, на встрече будет обсужден и карабахский вопрос. "Мы очень обеспокоены инцидентами, происходящими в приграничных регионах. Мы хотим, чтобы был установлен мир", - цитирует его News.am. На брифинге перед началом 16-го заседания Комитета сотрудничества Армения – ЕС Виганд еще раз подчеркнул, что Европейский союз уважает выбор Армении и решение о вступлении в Евразийский экономический союз. "Я бы хотел подчеркнуть, что Евросоюз все еще является одним из важных партнеров Армении с точки зрения торговли и инвестиций", - отметил Виганд, добавив, что ЕС предоставляет Армении также финансовое содействие для проведения реформ в стране.
Напомним, что 12 октября текущего года в Люксембурге, на саммите глав МИД стран-участниц ЕС, Европейской комиссии был предоставлен мандат для проведения переговоров с Арменией по новой правовой базе отношений. Данный рамочный документ призван заменить Соглашение об ассоциации, которое Ереван и Брюссель согласовали, однако так и не парафировали два года назад.
Как известно, в сентябре 2013 года президент Армении Серж Саргсян заявил о решении Армении участвовать в евразийской интеграции, что, по сути, означало срыв подписания Соглашения об ассоциации. Однако, несмотря на это, Ереван не стал отказываться от европейского курса развития. Ереван и Брюссель позже стали рассматривать возможности ведения переговоров по менее амбициозному соглашению, которое не противоречило бы обязательствам Армении в рамках ее членства в Евразийском экономическом союзе. Как на днях заявил глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальски в интервью армянской службе "Радио Свобода", в Европейском Союзе уверены, что запланированные с Арменией переговоры по новому всеобъемлющему политическому и экономическому соглашению не будут сорваны из-за "третьих сил".