ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը մտքեր են փոխանակել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ
Նոյեմբերի 6-ին Փարիզում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Էնթընի Բլինքենի հետ, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից։
Հանդիպմանը երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի կապակցությամբ, կողմերը կարևորեցին 2015թ. հունվարից ուժի մեջ մտած մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման մասին համաձայնությունը և ս.թ. մայիսին ստորագրված Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-ամերիկյան տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակվեցին առաջիկայում նախատեսված հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի և Առևտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի անդրանիկ հանդիպման անցկացման շուրջ։
Բանակցությունների օրակարգում էր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակներում սեպտեմբեր ամսին խաղաղապահությանը նվիրված գագաթաժողովին ՀՀ նախագահի մասնակցության կապակցությամբ և գոհունակություն հայտնեց խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության համար։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։

Nalbandian Discussed the Peace Process of the Karabakh Conflict with US Deputy Secretary of State
On November 6, Foreign Minister Nalbandian, while in a working visit to Paris, held a meeting with the Deputy Secretary of State Antony Blinken, reports press center of the MFA of RA.
Both sides expressed appreciation on the high level of bilateral relations. They attached importance to the visa regime facilitation that entered into the force from January 2015 and the Trade and Investment Framework Agreement that was signed this May.
Edward Nalbandian and Antony Blinken discussed the prospects of enhancing of the economic cooperation, exchanged views on the upcoming meetings of the US-Armenia Task Force and the first meeting of the US-Armenia Trade and Investment Council.
The cooperation in the framework of the International Organizations was also on the agenda of the talks.
The Deputy Secretary expressed appreciation for the participation of the President of Armenia at the Peacekeeping summit which took place in the margins of the UN General Assembly in September and highly valued active participation of Armenia in the peacekeeping operations.
The Minister of Foreign Affairs and the Deputy Secretary of State discussed the peace process of the Nagorno-Karabakh conflict resolution.