Ջիհադ. ու՞մ և ինչի՞ դեմ են պայքարում մուսուլմանները
Սովորաբար ջիհադը (արաբերենից թարգմանաբար նշանակում է ջանք, պայքար) նույնացվում է զինված պայքարի հետ, սակայն հասկացությունն ինքնին բավականին լայն է։ Ռազմական ջիհադի ընկալումը հիմնական հասկացություն է դարձել հիմնականում ոչ մուսուլմանների համար՝ ստանալով «սուրբ պատերազմ» անվանումը։ Սակայն զինված պայքարը ջիհադի ձևերից միայն մեկն է:
Իսլամում տարբերակվում է ջիհադի հետևյալ տեսակները.
1. Սրով Ջիհադ կամ զինված պայքար. երբ մուսուլմանների հավատը կամ հողը ենթարկվում է հարձակման, իսլամը նախատեսում է, որ հավատացիալները պետք է պատերազմեն՝ դրանց պաշտպանության համար: Սակայն մուսուլմանական օրենքները (Շարիաթ) որոշակի սահմանափակումներ են սահմանում նման պատերազմ սկսելու համար: Այսպես, նման պատերազմ սկսելու համար առիթ կարող է դառնալ ինքնապաշտպանությունը, մուսուլմանների և նրանց հավատքի ազատության պաշտպանությունը, մուսուլմաններին հալածանքներից պաշտպանելը, այդ թվում՝ բռնապետի տապալման, խաղաղության պայմանագիրը խախտած թշնամուն պատժելու կամ անարդարության դեմ պայքարելու համար:
Սրով Ջիհադի ժամանակ չի թույլատրվում սպանել խաղաղ բնակչությանը, վնասել կանանց, երեխաներին և ծերերին, նյութական վնասներ հասցնել: Պատերազամը չի համարվում ջիհադ, եթե դրա նպատակը այլ ժողովուրդների բռնի իսլամափոխելն է, գաղութացման նպատակով այլ ժողովուրդների նվաճումը, տնտեսական շահի համար այլ տարածքների նվաճումը կամ տիրակալի հզորության ցուցադրումը:
Հարկ է նշել, որ կանանց չի թույլատրվում մասնակցել անմիջապես ռազմական գործողություններին, քանի որ նրանք հանդիսանում են գայթակղության աղբյուր և չեն կարողանում լավ կռվել: Սակայն, եթե մուսուլմանական համայնքն այլընտրանք չունի, կանայք ևս կարող են մասնակցել ջիհադին:
2. Անհատական ջիհադը կամ Ջիհադ ալ աքբար. համարվում է ջիհադի ամենադժվար ձևը: Սրա ժամանակ մուսուլմանը պետք է պայքարի իր հոգևոր և սոցիալական այնպիսի արատների դեմ, ինչպիսիք են օրինակ ստախոսությունը, խաբեությունը, ագահությունը և այլն:
Ջիհադ է համարվում նաև գիտության տարածումը և Ալլահի գործերի համար գումարների հանգանակությունը: Վերջինս ընդունելի է համարվում եթե ինչ-որ պատճառներով մուսուլմանը չի կարող մասնակցել բուն ջիհադին:
Որոշ մուսուլման աստվածաբաններ ջիհադը համարում են իսլամի վեցերորդ հիմնասյունը՝ միաստվածության վկայության, աղոթքի, պահքի, ողորմության և ուխտագնացության հետ միասին: Նշենք, որ ջիհադին մասնակցող մուսուլմաններին անվանում են մոջահեդին, իսկ ջիհադի ժամանակ զոհվածներին՝ շահիդ (նահատակ), ովքեր մահվանից հետո հայտնվում են դրախտում:
Ժամանակակից որոշ մուսուլման աստվածաբանները պնդում են, որ ջիհադի հիմնական նշանակությունը ներքին հոգևոր պայքարն է: Ճակատամարտից վերադառնալիս Մուհամեդ մարգարեն ասել է. «Մենք ավարտեցինք փոքր ջիհադը, ժամանակն է սկսել մեծը»: Մարգարեն իր հետևորդներին պարզաբանել է, որ արտաքին թշնամու դեմ պայքարը հանդիսանում է փոքր ջիհադ, իսկ ինքդ քո հետ պայքարը հանդիսանում է հիմնական ջիհադը: Սակայն որոշ աստվածաբաններ այս մեջբերումը արժանահավատ չեն համարում: Մուսուլմանական արմատական մտածող, «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպության գաղափարախոս Սայիդ Քութբը կարծում էր, որ ջիհադը իսլամի թշնամիների դեմ պայքարի ձև է:
Արդյունքում, այն, ինչ մեր օրերում անվանում են ջիհադ, իրենց ներկայացնում է միայն աշխարհի նկատմամբ ատելություն ծնող ագրեսիա, որը չի համապատասխանում Ջիհադի այն իմաստին, որը ներդրվել էր Մուհամեդ մարգարեի կողմից:

Джихад: против чего воюют мусульмане?
Джихад - понятие в исламе, означающее усердие на пути Аллаха. Обычно джихад (усилие или борьба) ассоциируется с вооруженной борьбой, однако это понятие значительно шире. Понятие военного джихада стало основным значением для немусульман и получило название "священная война". Надо отметить, что вооруженная борьба - лишь одна из форм джихада. Исламское богословие различает следующие основные виды джихада:
1. " Джихад мечом ", или вооруженная борьба. Когда мусульмане, их вера или земли подвергаются нападению, ислам предписывает верующему вести войну в их защиту. Однако, мусульманские законы (шариат) имеют очень строгие правила по поводу ведения такой войны. Так, допустимые причины военного джихада – самозащита, укрепление ислама, защита свободы мусульман и их вероисповедания, защита мусульман от гнета, включая свержение тиранического правителя, наказание врага, нарушившего мирный договор, борьба с несправедливостью. Во время джихада нельзя убивать невинных людей, убивать или причинять вред детям, женщинам или старикам, насиловать женщин, наносить ущерб имуществу.
Война не считается джихадом, если ее целями является принуждение других народов к принятию ислама, покорение других народов с целью их колонизации, завоевание территорий с целью экономической выгоды, урегулирование конфликтов, демонстрация могущества правителя.
Надо отметить, что не рекомендуется женщинам участвовать в непосредственном сражении, потому что они являются источником соблазна и не способны квалифицированно сражаться. Но если у мусульман нет выбора и они вынуждены пойти на это, то подобное разрешено, даже более того, это обязательно, так как необходимо использовать все средства для победы над неверными.
2. Самая сложная форма джихада – "джихад-аль-акбар" (величайший). В нем мусульманин должен бороться со своими духовными или социальными пороками - например, с ложью, обманом, развращенностью общества и т. д. Он соответствует аскетическому подвигу воздержания.
Джихадом является борьба за распространение света знания другим, а также жертвование денежных средств на дело Аллаха. Эта форма джихада применяется, если по некоторым причинам мусульманин не может самостоятельно участвовать в благородном деле джихада. Человек может также внести вклад деньгами даже в том случае, когда он непосредственно принимает активное участие в джихаде.
Некоторые мусульманские богословы считают джихад шестым столпом ислама наряду с другими пятью столпами - Единобожием, Молитвой, Постом, Закатом и Хаджем. Мусульмане, участвующие в войнах, называются моджахедами. Погибших в войнах мусульман называются шехидами. Они занимают одно из наивысших мест у Аллаха и будут введены в рай.
Некоторые современные мусульманские богословы утверждают, что основное значение джихада это внутренняя духовная борьба. Так, по возвращении из битвы Пророк сказал: "Мы покончили с меньшим джихадом, пора начать большой". Он пояснил своим последователям, что борьба с внешним врагом является меньшим джихадом, а борьба с самим собой является основным джихадом.
Данная цитата некоторыми учеными считается недостоверной. Они считают использование джихада в качестве войны более важным. Радикальный мусульманский мыслитель, идеолог организации "Братья-мусульмане" Сейид Кутб считал, что джихад - это форма борьбы с врагами ислама.
Таким образом, то, что называют "джихадом" в наше время, представляет собой лишь агрессию, порожденную ненавистью ко всему миру. Большинство современных моджахедов считают великим делом убийство мирных жителей, но это вовсе не джихад в том смысле, как его понимал Пророк.