Մենք ցանկանում ենք առավելագույնս օգտվել ԵԱՏՄ անդամակցությունից և զարգացնել փոխշահավետ համագործակցություն ԵՄ հետ․ Նալբանդյան
Նոյեմբերի 26-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Թբիլիսիում մասնակցեց Արևելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որին ներկա էին Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հելգա Շմիդը։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց.
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԵՄ կողմից մեր երկրին ցուցաբերված շարունակական աջակցությունը և օժանդակությունը, որը կարևոր է եղել Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացի իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների արդյունավետ զարգացման համար։
Հայաստանը ողջունեց Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայման գործընթացը և կարևորեց գործընկեր պետությունների ներգրավումը դրանում: Մենք գոհունակությամբ ենք նշում, որ ԵՄ խորհրդի քննարկումների արդյունքը արտացոլում է տարբերակման սկզբունքը», - ասաց Հայաստանի արտգործնախարարը։
«Ցանկանում եմ գոհունակությամբ նշել ԵՄ խորհրդի որոշումը` լիազորելու Եվրոպական հանձնաժողովին և բարձր ներկայացուցչին` սկսելու Հայաստանի հետ նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
Բանակցությունները կմեկնարկեն մոտ օրերս, և ես լիահույս եմ, որ ակտիվ քննարկումների գործընթացի միջոցով մենք կկարողանանք համաձայնության գալ նոր շրջանակային փաստաթղթի շուրջ, որը կարտացոլի երկկողմ հարաբերությունների ծավալն ու խորությունը և կսահմանի նոր ուղենիշներ` փոխշահավետ համագործակցության համար:
Անցկացված բանակցությունների արդյունքում մենք ակնկալում ենք մոտակա օրերին համաձայնագրեր ստորագրել մի շարք ԵՄ նախաձեռնություններում Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ, ինչպես օրինակ` «Հորիզոն 2020» և Փոքր և միջին ձեռնարկությունների մրցունակության ծրագիրը (COSME): Հայաստանի կառավարությունը նաև իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ կնքելու ընդհանուր ավիացիոն համաձայնագիր:
Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս մարդկային շփումներին և մեր քաղաքացիների ընդլայնված շարժունակությունը դիտարկում ենք որպես կարևոր նախադրյալ՝ մեր հասարակություններն իրար ավելի մոտ դարձնելու: Արդեն երկու տարի է, ինչ իրականացվում են ԵՄ-Հայաստան մուտքի արտոնագրի դյուրացման և հետընդունման համաձայնագրերը: Մենք համոզված ենք, որ հասունացել է պահը՝ առաջ գնալու և մեկնարկելու մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը», - շեշտեց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին՝ նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց. «Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է առաջ մղելու բարեփոխումները, որոնք նպատակաուղղված են ժողովրդավարական կառույցների, արդյունավետ կառավարման, օրենքի գերակայության և անկախ դատական համակարգի զարգացմանն ու ամրապնդմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։ Այս նպատակով է, որ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը նախաձեռնել է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը։
Համաձայն Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի՝ «Հայաստանի Սահմանադրական հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքը շատ բարձր որակի է, ողջունելի է և արժանի է աջակցության»։ Հանձնաժողովը նաև ընդգծեց, որ Սահմանադրության նախագիծը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին», - ասաց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց. «Հայաստանը կարևորում է տարբեր ձևաչափերում ընդգրկուն համագործակցությունը: Մենք կարծում ենք, որ հնարավոր է լավագույնս օգտագործել տարբեր ինտեգրացիոն շրջանակները` ցուցաբերելով առավել հեռատես մոտեցում:
Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց ի վեր և դեռ դրանից առաջ մենք պաշտպանում էինք այն տրամաբանությունը, որը հիմնվում է տարբեր ինտեգրացիոն ձևաչափերի ընձեռած հնարավորությունների լավագույնս օգտագործելու վրա` զերծ մնալով նոր բաժանարար գծերի ստեղծումից: Մենք ցանկանում ենք առավելագույնս օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր անդամակցությունից և, միևնույն ժամանակ, զարգացնել փոխշահավետ հնարավոր լայն համագործակցություն Եվրոպական միության հետ»։

RA FM: the Government of Armenia is Committed to Advancing the Reforms Aimed at Development
On November 26 the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian took part at the Eastern Partnership informal Ministerial meeting in Tbilisi, where he came up with a speech, the Press Service of the RA FM reports. His speech reads as follows:
"Dear Georgi,
Dear Johannes,
Dear Helga,
The European Neighborhood Policy has played a substantial role in promoting and deepening the cooperation between Armenia and the EU. We highly appreciate the EU’s continued support and assistance provided to our country over the years, which has been instrumental for the effective implementation and sustainability of the reform process and institutional capacity building in Armenia.
Armenia welcomed the European Neighborhood Policy review process. We highly appreciated the initiative of High Representative Mogherini and Commissioner Hahn to engage the partner countries in this process. We are pleased to note that the outcome of the EU Council deliberations of the last week duly reflected the principle of differentiation to be applied to the partners, taking into account the progress made in implementation of their commitments in the areas of democratic reforms.
I would like to use this opportunity to thank you, Johannes, and ask you to convey my gratitude also to Federica for your joint letter on the ENP review process that I have received a week ago and assure that we share the ideas contained therein.
Since our last meeting in Minsk some important developments have taken place. I would like to note with satisfaction, the decision of the EU Council authorizing the European Commission and the High Representative to open negotiations on a new agreement with Armenia.
The negotiations will be launched in coming days and I am hopeful that through the active process of deliberations we will be able to reach an agreement on a new framework document that will reflect the essence and depth of our bilateral relations and set new guidelines for mutually beneficial cooperation.
Following the successful negotiations of last month, we look forward to signing in coming days the agreements on Armenia’s participation in a number of EU programs, such as "Horizon 2020", and the Program for Competitiveness of Small and Medium Enterprises (COSME). In the area of transport, the Government of Armenia has expressed its readiness to conclude a common aviation agreement, following the liberalization of the aviation market through the Open Skies Policy.
We attach great importance to people to people contacts, and view enhanced mobility of our citizens as an important prerequisite for bringing our societies closer. It is almost two years now that the EU-Armenia Visa Facilitation and Readmission agreements are being implemented. We do believe that it is high time to move further and launch a dialogue on visa liberalization with an understanding that this is a reform oriented process.
The Government of Armenia is committed to advancing the reforms aimed at development and consolidation of the democratic institutions and good governance, protection and promotion of human rights, strengthening the rule of law and the independence of judiciary. With this in mind, the President of Armenia has initiated the process of constitutional reform. If approved in referendum on December 6 it will transform Armenia’s semi-presidential model of governance into the parliamentary one.
According to the opinion of the Venice Commission of the Council of Europe "the work carried out by the Constitutional Commission of Armenia is of extremely high quality and deserves to be supported and welcomed" . It also stated that the draft text of the Constitution is in line with international standards.
Armenia well recognizes the importance of inclusive cooperation in different formats. We hold the view that it is possible to make best use of various integration frameworks employing more visionary approach. Since our joining the Eurasian Economic Union, and even before, we have been advocating for a rationale that builds on opportunities provided by different integration formats while avoiding undue creation of new dividing lines in the larger neighborhood. We want to make best use of our participation in the Eurasian Economic Union and at the same time develop mutually beneficial possible cooperation with the European Union.
We look forward to advancing our efforts in the framework of both Eastern Partnership and European Neighborhood Policy and we are confident that we will continue to proceed in the right direction, based on shared values and respect of each other’s decisions and choices.