Իրաքը Թուրքիայի դեմ բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին
Իրաքի բողոքը թուրքական զինուժի գործողությունների վերաբերյալ ուղարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ: այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Սամանթա Փաուերը, ով այս ամիս կատարում է ԱԽ-ի նախագահի պարտականությունները, գրում է lenta.ru-ն: Նամակում Բաղդադը խնդրում է անհապաղ հասնել նրան, որպեսզի Թուրքիայի զորքերը դուրս բերվեն երկրի տարածքից: Իրաքում դա որակում են որպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության «կոպիտ խախտում»:
«Դա դիտարկվում է որպես ՄԱԿ-ի Կանոնադրության սկզբունքների կոպիտ ոտնահարում, ինչպես նաև Իրաքի տարածքային ամբողջականության և պետական ինքնիշխանության խախտում»,- ասվում է Իրաքի մշտական ներկայացուցիչ Մուհամեդ Ալի ալ-Խակիմի նամակում:
Հիշեցնենք, դեկտեմբերի 4-ին թուրքական բանակի շուրջ 150 զինծառայող տանկերի ուղեկցությամբ հատել են իրաքյան սահմանը:

Ирак пожаловался в ООН на вторжение турецких войск
Жалоба Ирака на действия турецких вооруженных сил поступила в Совет Безопасности ООН. В письме Багдад просит добиться немедленного вывода войск Турции со своей территории, которое рассматривает в качестве "грубого нарушения" устава международной организации. Об этом заявила постоянный представитель США при всемирной организации Саманта Пауэр, исполняющая в этом месяце обязанности председателя СБ, передает lenta.ru.
"Это рассматривается в качестве грубого нарушения принципов Устава ООН, а также нарушения территориальной целостности и государственного суверенитета Ирака", — подчеркивается в письме постпреда Ирака Мухаммеда Али аль-Хакима.
Напомним, 4 декабря около 150 военнослужащих турецкой армии в сопровождении танков пересекли границу с Ираком.