Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում կարող է բարձրացնել Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու հարցը
Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կարող է բարձրացնել Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու հարցը, սակայն այդ մասին որոշում Մոսկվան դեռ չի կայացրել։ Այդ մասին РИА Новости-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՄԱԿ-ում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը:
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն ապացույցներ էր ներկայացրել, ըստ որոնց՝ ԻՊ կողմից արդյունահանվող նավթը հասնում է Թուրքիայի տարածք:
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, թե իրենց տվյալներով՝ շատ քիչ քանակությամբ նավթ է հասնում Թուրքիա: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ի վարչակազմը խոստովանել է, որ թուրք-սիրիական սահմանի մի շարք շրջաններ փակել չի հաջողվել։

Россия может поставить вопрос в СБ ООН о санкциях против Турции
Россия может поставить вопрос в СБ ООН о введении санкций против Турции в связи с проблемой контрабанды нефти террористической группировкой "Исламское государство", но пока решение об этом Москвой не принято. Об этом в интервью РИА Новости заявил постпред РФ в ООН Виталий Чуркин.
На прошлой неделе Минобороны России предоставило материальные свидетельства того, что нефть, добываемая ИГ, попадает на территорию Турции.
США заявили, что, по их данным, лишь небольшое количество нефти попадает в Турцию. При этом администрация США признает, что ряд районов сирийско-турецкой границы перекрыть не удалось.