Թուրքիան Իսրայելից պահանջում է վերացնել Գազայի շրջափակումը
Թուրքիան Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություն չի տեսնում, քանի դեռ Իսրայելը չի վերացրել Գազայի հատվածի շրջափակումը: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինը, փոխանցում է BBC-ն:
Ելույթ ունենալով մամլո ասուլիսում` Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ներկայացուցիչը հավելել է, որ Թուրքիան կշարունակի մասնակցությունը իսրայելա-պաղեստինյան կարգավորման գործընթացում այնքան ժամանակ, մինչև որ կիրագործվի «երկու պետություն երկու ժողովուրդների համար» գաղափարը:
Քալինը դատապարտել է նաև իսրայելական իշխանությունների քաղաքականությունը պաղեստինցիների նկատմամբ` այն անվանելով «օկուպացիոն»:
Դեկտեմբերի կեսին Թուրքիան և Իսրայելը նախնական համաձայնագիր կնքեցին 2010 թվականին խզված դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին:

Турция требует от Израиля снять блокаду сектора Газа
Турция не видит возможности для нормализации отношений с Израилем до тех пор, пока он не снимет блокаду сектора Газа, заявил официальный представитель турецкого президента Ибрагим Калин, передает BBC.
Выступая на пресс-конференции, представитель Реджепа Тайипа Эрдогана добавил, что Турция продолжит участие в процессе израильско-палестинского урегулирования до тех пор, пока не будет реализована идея "двух государств для двух народов".
Калин также раскритиковал политику израильских властей по отношению к палестинцам, назвав ее "оккупационной".
В середине декабря Турция и Израиль достигли предварительного соглашения о возобновлении дипломатических отношений, прерванных после того, как в 2010 году несколько турецких активистов были убиты при попытке прорвать блокаду сектора Газа с моря.