ԵՄ-ն և Թուրքիան միգրացիոն պլանը պետք է իրագործեն առաջիկա շաբաթներին. Յունկեր
Եվրոպա փախստականների հոսքի դեմ պայքարի պլանը, որը նախատեսում է ֆինանսական օգնություն և Թուրքիայի հետ երկխոսության ակտիվացում, անհրաժեշտ է կատարել առաջիկա շաբաթներին: Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Անհրաժեշտ է կրկնապատկել ջանքերը՝ հասնելու համար այն որոշումների կատարմանը, որոնք մենք ընդունել ենք Նախարարների խորհրդում ու Եվրոպական խորհրդում։ Դա առնչվում է նաև Թուրքիայի հետ գործողությունների համատեղ պլանի իրագործմանը։ Շուտափույթ անհրաժեշտ է, որ Թուրքիայի հետ գործողությունների համատեղ պլանի բոլոր նորմերը կոնկրետ իրագործվեն առաջիկա շաբաթներին», - Եվրախորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարել է Յունկերը:
Միգրանտների հոսքի դեմ պլանը վերջնականապես համաձայնեցվել էր նոյեմբերի 29-ին ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովի ժամանակ։ Դրա համաձայն՝ Թուրքիան պետք է նպաստի ԵՄ ներգաղթյալների հոսքի կրճատմանը, նրանց համար իր տարածքում ստեղծի ավելի լավ կենսապայմաններ, ինչի դիմաց նա ԵՄ-ից կստանա 3 միլիարդ եվրո, վիզային ռեժիմի ազատականացում և ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ բանակցությունների ակտիվացում։ Սակայն, մինչ այժմ Թուրքիան խոստացված գումարից ոչ մի տրանշ չի ստացել:

Юнкер: миграционный план ЕС и Турции надо выполнить в ближайшие недели
План по борьбе с притоком мигрантов в Европу в обмен на финансовую помощь и активизацию диалога с Турцией необходимо выполнить в ближайшие недели. Об этом, как передает РИА Новости, заявил глава ЕК Жан-Клод Юнкер.
"Необходимо удвоить усилия, чтобы добиться выполнения решений, которые мы приняли на Совете министров и на Европейском Совете. Это касается и выполнения совместного плана действий с Турцией. Срочно необходимо, чтобы все нормы совместного плана действий с Турцией были конкретно реализованы в ближайшие недели", - сказал Юнкер, выступая в Европарламенте.
На саммите ЕС - Турция 29 ноября был окончательно согласован план действий, согласно которому Турция должна способствовать сокращению притока мигрантов в ЕС, обеспечить им лучшие условия приема на своей территории в обмен на 3 миллиарда евро, активизацию переговоров о вступлении в ЕС и визовую либерализацию. До сих пор ни одного транша обещанных средств Турции перечислено не было.