ԵԽԽՎ-ն մեր տունն է. Կարեն Բեքարյան
Մենք պետք է չմոռանանք, որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի և ԵԽԽՎ-ի լիիրավ անդամ է, և Մարկովիչի բանաձևը չի կարող ԵԽ-ի հետ բարիկադավորման պատճառ դառնալ: Այդ մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
«Մենք ԵԽԽՎ լիիրավ անդամ ենք և մեր պատվիրակությունն իր գործընկերների հետ պետք է բարեփոխումներ ձեռնարկի հետագայում թույլ չտալու համար նման իրադրություններ մեր կամ այլ երկրերի առնչությամբ»,- ասել է Բեքարյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքները նույնպես բարեփոխումների կարիք ունեն: Սա անհատների խնդիր չէ, այլ ավելի ինստիտուցիոնալ:
Եվրոպայի հետ Հայաստանի հարաբերությունների համատեքստում Բեքարյանն անդրադարձել է նաև հունվարի 21-ին կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 16-րդ նիստի ամփոփիչ հայտարարությանը: Նա դրական է գնահատել հայտարարությունը՝ հատկապես ընդգծելով դրանում անդրադարձը ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների վերսկսմանը, նոր փաստաթղթում Ասոցացման համաձայնագրի բովանդակության պահպանմանը, համագործակցության խորացման երկկողմ ցանկության ամրագրմանը, ինչպես նաև միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում Հայաստանի  մեծ ներդրմանը: Բեքարյանի գնահատականով, կարևոր է նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթում տեղ գտած ձևակերպումը, որն արտահայտում է ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշումը և ուղղորդված պահաnջ ներկայացնում Ադրբեաջնին համաձայնություն տալ միջնորդների կողմից առաջարկվող հետաքննության մեխանզիմներին:

Karen Bekaryan: PACE is Our Home
We should not forget that Armenian is a CoE and PACE full member and Marković’s resolution cannot become a reason for building a barricade with the CoE. The Chairman of NGO "European Integration", the RA NA Deputy Karen Bekaryan declared this during a press-conference.
"We are a full member of PACE and our delegation together with their partners should initiate reforms not to allow such kind of situations happen towards this or that country in the future," Bekaryan said. He mentioned that the tools of Armenian Parliamentary diplomacy also need reforms. This is not a problem of persons, but rather an institutional one.
In the context of Armenia-EU relations, Bekaryan referred also to the final statement of the 16th EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee. He assessed the statement positive, particularly highlighting the fact that it refers to the resumption of talks between the EU and Armenia, of the content of Association Agreement in a new document, mentioning the willingness on both sides of deepening the bilateral cooperation, as well as Armenia’s great contribution in the context of overcoming the migration crisis. Bekaryan also mentioned that the wording in the document on Karabakh conflict settlement is also very important as it expresses the official position of the EU and demand from Azerbaijan to agree on investigation mechanisms suggested by the mediators.