Արևմուտքը մտադիր է Լիբիայում 1000 բրիտանացի զինվոր տեղակայել
ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան բանակցություններ են վարում, որպեսզի Լիբիայի իշխանություններին համոզեն երկրի տարածքում 1000 բրիտանացի զինծառայող տեղակայել՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարի համար, հաղորդում է The Times-ը։
Նշվում է, որ բրիտանացի և ամերիկացի զինծառայողները, դիվանագիտական գերատեսչությունների և հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հաճախակի ուղևորություններ են կատարում Լիբիա՝ տեղի ապստամբների շարքերում հնարավոր դաշնակիցներ գտնելու նպատակով։
Այդ միջոցառումները ձեռնարկվում են Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի` Լիբիայում ահաբեկչական ցանցի տարածման մասին հայտարարության ֆոնին: Ավելի վաղ հաղորդվում էր Լիբիայում մոտ 3 հազար ահաբեկիչների առկայության մասին:

Запад намерен уговорить Ливию разместить британских солдат
Соединенные Штаты и Великобритания ведут переговоры о возможности размещения на территории Ливии одной тысячи британских военнослужащих, которые будут бороться с боевиками террористической группировки "Исламское государство", сообщает newsru.com со ссылкой на газету The Times.
Отмечается, что британские и американские военные, дипломаты и сотрудники спецслужб совершают частые поездки в Ливию с целью выявить возможных союзников среди местных повстанцев для совместной борьбы с ИГ. Ранее сообщалось, что численность боевиков на территории Ливии составляет около трех тысяч человек.
Лондон и Вашингтон начали предпринимать подобные попытки на фоне заявления французского министра обороны Жан-Ив Ле Дриана о распространении террористической сети в Ливии.