Թուրքիայի վարչապետը քրդերին կոչ է արել «միավորվել»
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն թուրքական Քրդիստան է ժամանել՝ քրդերի հետ «եղբայրության հանդիպում» անցկացնելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը:
«Թուրքերն ու քրդերը պետք է միասին ապրեն և միասնական ուժ կազմեն: Այդ ժամանակ մենք կլինենք ուժեղ, ինչպես Սալահ ալ-Դինի օրոք (մահմեդական առաջնորդ՝ քրդական ծագումով)», - հայտնել է Դավութօղլուն Մարդին քաղաքի համալսարանում:
Հանդիպմանը մասնակցել են հիմնականում տեղական պաշտոնյաներն ու պաշտոնատար անձինք:
Թուրքիայի վարչապետը նաև հայտարարել է, որ նա ունի տասը կետից բաղկացած «խաղաղության պլան», որից առաջինը վերաբերում է երկրում հոգեբանական մթնոլորտը փոփոխելուն՝ նկատի ունենալով թուրքերի և քրդերի փոխհարաբերությունները:

Премьер Турции призвал курдов ''объединиться''
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу приехал с "митингом братства" в турецкий Курдистан, где призвал курдов объединиться, передает корреспондент РИА Новости с места событий.
"Турки и курды должны жить вместе и быть единой силой, тогда мы будем сильны, как во времена Салах ад-Дина (мусульманский полководец курдского происхождения, - ред.)", - призвал Давутоглу на "митинге братства" в университете города Мардин.
В митинге присутствуют в основном местные чиновники и официальные лица.
Премьер-министр Турции объявил, что у него есть "мирный план", состоящий из 10 пунктов. Первый из них подразумевает изменение психологической атмосферы в стране (имеется в виду отношение между турками и курдами).