Հայաստանին ուղղված դրական ազդակներ Եվրոպայից
Վերջին շաբաթվա ընթացքում բավական մեծ թիվ կազմեցին եվրոպական պաշտոնյաների այցերը Հայաստան: Երևան այցելեց Շվեդիայի արտգործնախարար Մարգոտ Վալստրյոմը, Սերբիայի Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչը, Եվրոպական խորհրդարանի Եվրոպական պահպանողականների և ռեֆորմիստների խմբի նախագահ Յան Զահրադիլին, իսկ ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին հայտարարեց ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի՝ կայանալիք այցի մասին:
Բոլոր հանդիպումների ընթացքում օրակարգային էին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը, ինչպես նաև նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Թե՛ Հայաստանի, թե՛ եվրոպական կողմի ներկայացուցիչները վերահաստատեցին սերտորեն համագործակցելու և առկա հարաբերությունները խորացնելու ցանկությունն ու մտադրությունը: Երկխոսության մեջ բավական կարևոր տեղ հատկացվեց նաև տնտեսական բաղադրիչին: Օրինակ՝ Շվեդիայի հետ կնքվեց գույքի և եկամտի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխելու մասին համաձայնագիր, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը հայտարարեց, որ երկու կողմն էլ կարող են լավ հիմք դնել հետագայում եվրոպական բիզնեսը Հայաստան բերելու համար և այլն:
Դրական ազդակների թվին կարելի է դասել նաև մի շարք հայտարարություններում, այդ թվում ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համատեղ հայտարարության մեջ ընդգրկված այն թեզը, որ ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը հիմք է ծառայելու նոր իրավապայմանագրային հիմք ապահովող համաձայնագրի համար, և վերջինս ներառելու է քաղաքական, տնտեսական ու ոլորտային համագործակցություն:
Սա նշանակում է, որ չնայած ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ կապված հոռետեսական տրամադրություններին՝ ԵՄ-ն շարունակում է դրական ազդակներ ուղղել Հայաստանին, այդ թվում տնտեսական համագործակցության առումով:
Կա, սակայն, մի կարևոր «բայց»: Հայաստանն այս գործընթացում պետք է էլ ավելի մեծացնի ջանքերը՝ ոչ միայն հայտարարելով իր պատրաստակամության և մտադրությունների մասին, այլև ցույց տալով դրանք գործնական օրինակներով: Այս ֆոնին կարող է բավական բացասական ընկալվել Transperancsy international-ի զեկույցում թեկուզ մեկ դիրքով ցուցիչների վատթարացումը, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի տրված գնահատականները հանրաքվեի վերաբերյալ և այլն: Եթե բնականոն գործընթացի պարագայում այս ցուցիչները կարող էին սովորական թվալ, ներկայիս իրավիճակում Հայաստանից ակնկալիքները զգալիորեն ավելի բարձր են: Եվ դրանց բավարարելու համար շատ հարցերում պետք է ցուցաբերել նախաձեռնողականություն և մեծ քաղաքական կամք:
Եվրոպայից եկող այս դրական ազդակները նպաստավոր միջավայր են ստեղծում ՀՀ-ԵՄ ընթացող բանակցությունների համար և հնարավորություն են տալիս նոր համաձայնագրում հասնելու Հայաստանի համար առավել ցանկալի և նպաստավոր համագործակցության ֆորմատի ու պայմանների ամրագրման:
Այս համատեքստում շատ կարևոր դեր ունի նաև ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, որը խթանում է մեր հեղինակության բարձրացմանն ու աջակիցների թվի աճին:

Europe Sends Positive Impulses to Armenia
During the last week a number of European officials visited Armenia. The Minister of Foreign Affairs of Sweden Margot Wallström, the President of the National Assembly of Serbia Maja Gojkovic and the President of the Alliance of European Conservatives and Reformists Jan Zahradil were in Yerevan. The Head of the EU delegation in Armenia Ambassador Piotr Świtalski said that the visit of the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini to Armenia is also scheduled.
During all the meetings development and deepening of the EU-Armenia relations, as well as negotiations on the new document were on the agenda. The representatives of both Armenian and European sides reaffirmed their will to cooperate closely and deepen existing relations. An important place during the dialogue was given to economic component. For example, a Convention between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Kingdom of Sweden for the Avoidance of Double Taxation and the Prevention of Fiscal Evasion with respect to Taxes on Income and on Capital was signed.
In a number of announcements of European officials and also in the joint statement of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee very important emphasis were also made, among them - the EU-Armenia Association agreement will be the base for a new document that will serve a new legal base for the EU-Armenia relations; the new document will include political, economic and sectoral cooperation, etc.
This means, that despite of pessimistic spirits because of accession of Armenia into the EAEU, the EU continues sending positive impulses to Armenia, which refer to economic cooperation as well.
But there is an important BUT. In this process Armenia should make more efforts to show its will for more developed cooperation not only by statements but also with concrete steps. In this regard any step back, such as decrease in one point in the Transparency International’s report, OSCE/ODHIR’s remarks on referendum, etc. can have a negative effect. If in the normal process this points could be  normal, now the expectations from Armenia are much higher. To meet these expectations Armenia should come up with initiatives and show great political will.
These positive impulses of Europe create a fruitful atmosphere for EU-Armenia negotiations and give an opportunity to reach favorable format of cooperation and terms.
Bilateral relations with the EU Member States are also very important o increase our reputation and the number of our partners in the EU.