ՆԱՏՕ-ն կաջակցին Եվրոպային միգրացիոն ճգնաժամի հարցում
Ի պատասխան Գերմանաիայի, Հունաստանի և Թուրքիայի համատեղ դիմումին՝  ՆԱՏՕ-ն համաձայնել է օգնել Եվրոպայի փախստականների և միգրացիոն ճգնաժամի հարցում: Այս մասին փետրվարի 11-ին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս  Ստոլտենբերգը:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ ՆԱՏՕ-ն իր աջակցությունը կցուցաբերի փախստականների և միգրացիոն ճգնաժամի հարցում:  Սա հիմնված է Գերմանիայի, Հունաստանի և Թուրքիայի համատեղ դիմումի վրա: Նպատակն է մասնակցել տարածաշրջանում ապօրինի թրաֆիքինգի և ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարի  միջազգային ջանքերին», - ասել է Ստոլտենբերգը Բրյուսելում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է Sputnik News-ը:
Նախկինում Թուրքիան և Հունաստանը պայմանավորվել են խնդրել ՆԱՏՕ-ի առաքելությունը վերահսկելու փախստականների հոսքերն Էգեյան ծովում և պայքարել մարդկանց թրաֆիքինգիով զբաղվողների դեմ

NATO to Provide Support for Europe Migrant Crisis
NATO has agreed to help with the refugee and migrant crisis in Europe in response to a joint request from Germany, Greece, and Turkey, NATO Chief Jens Stoltenberg said on Thursday.
"We have just agreed that NATO will provide support to assist with the refugee and migrant crisis. This is based on a joint request by Germany, Greece, and Turkey. The goal is to participate in the international efforts to stem the illegal trafficking and the illegal migration in the region," Stoltenberg said at a press conference in Brussels, Sputnik News reports.
Previously Turkey and Greece have agreed to ask for a NATO mission to monitor refugee flows in the Aegean Sea and combat people smugglers.