Ռամիլ Սաֆարովի անմարդկային հանցագործությունից 12 տարի է անցել
Ուղիղ 12 տարի առաջ՝ փետրվարի 19-ին, ադրբեջանցի «սպա» Ռամիլ Սաֆարովը դաժանաբար սպանել էր քնած հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Նրանք երկուսն էլ ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն Խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում Բուդապեշտում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացների:
Գուրգեն Մարգարյանի հետ նույն սենյակում բնակվող Քութի Բալաշը հետո պատմել է, որ նույն հարկում ապրում էին տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում ադրբեջանցին, սակայն ուսումնառության ժամանակ նրանց միջև որևէ կոնֆլիկտ չի նկատվել: Ադրբեջանցի Սաֆարովը օգտվել է այն  հանգամանքից, որ Մարգարյանը քնելուց առաջ իր սենյակի դուռը չի փակել: Նա լուսադեմին մտել է սենյակ և կցնի 16 հարվածով սպանել քնած հայ սպային: Բալաշը պատմել է, որ ինքն արթնացել է աղմուկից և միայն այդ ժամանակ է հասկացել, թե ինչ է տեղի ունեցել:
2006 թվականի ապրիլի 13-ին հունգարական դատարանը մարդասպանին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման` 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին հայտնի դարձավ, որ Հունգարիան Սաֆարովին արտահանձնել է Ադրբեջանին, որտեղ վերջինիս ներում է շնորհվել նախագահ Ալիևի կողմից: Սաֆարովի արտահանձման կապակցությամբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման մասին:
«Իրենց այս համատեղ գործողություններով Հունգարիայի և Ադրբեջանի իշխանությունները դուռ բացեցին նման հանցագործությունների կրկնության համար: Այս որոշմամբ նրանք ուղերձ են տալիս մարդասպաններին: Նրանք այսուհետ գիտեն, որ էթնիկ կամ կրոնական ատելության հողի վրա կատարված սպանությունը կարող է անպատիժ մնալ: Ես դա հանդուրժել չե՛մ կարող:
Հայաստանի Հանրապետությունը դա հանդուրժել չի՛ կարող:
Հայ ժողովուրդը դա չի ներելու: Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ այսօր մենք կասեցնում ենք Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները և բոլոր պաշտոնական կապերը»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սաֆարովի Ադրբեջան արտահանձնումը, ներում շնորհելը և հերոսացումը դատապարտել են ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ները, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը, ՆԱՏՕ-ի, ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարները և միջազգային իրավապաշտպան տարբեր կազմակերպություններ: Դատապարտող բանաձև է ընդունել նաև Եվրախորհրդարանը: Գտնվեցին նաև ադրբեջանցիներ, ովքեր սոցցանցերում քննադատեցին Սաֆարովի հերոսացումը ՝ միևնույն ժամանակ շատերն Ադրբեջանում սկսեցին իրենց երեխաներին տալ «Ռամիլ» անունը՝ հերոսացնելով անմարդկային ոճրագործությունը:
Այս տարվա հունվարի վերջին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Ադրբեջանի և Հունգարիայի կառավարություններից պահանջել է պաշտոնապես պատասխանել սպանված հայ սպայի հարազատների հայցին` գործի վերաբերյալ իրենց պաշտոնական մեկնաբանությունները ներկայացնելու համար մինչև մայիս ժամանակ տալով: Հայաստանի կառավարությանը ևս առաջարկվել է իր մեկնաբանությունները ներկայացնել այս առնչությամբ՝ հաշվի առնելով Մարգարյանի քաղաքացիությունը:
Սպանված հայ սպայի ընտանիքը պնդում է, որ Սաֆարովի ազատ արձակումը և հերոսացումը ճանաչվի որպես մարդու իրավունքների խախտում: Բողոքը ՄԻԵԴ էր ուղարկվել 2013 թվականին:

"Неофицерское" убийство армянина: прошло 12 лет
Ровно 12 лет назад, 19 февраля, азербайджанский "офицер" Рамиль Сафаров убил армянского офицера Гурген Маргарян, когда последний спал. Оба они находились в Будапеште - на курсах НАТО. Преступник - Рамиль Сафаров – ночью нанес спящему Маргаряну 16 ударов заранее купленным топором.
В 2004 году Гурген Маргарян в Будапеште принимал участие в программе НАТО "Партнерство ради мира". Проживающий в одной комнате с армянским офицером венгр Кути Балаш рассказал, что на одном этаже жили представители разных наций, в том числе и азербайджанец, однако во время обучения никаких конфликтов между ними не было замечено. Азербайджанец Сафаров, воспользовавшись тем обстоятельством, что Маргарян не закрывал дверь своей комнаты перед сном, под утро с топором в руках вошел в его комнату и 16 ударами топора зверски убил спящего офицера. Балаш рассказал, что он проснулся от шума и только тогда понял, что произошло.
13 апреля 2006 года венгерский суд приговорил убийцу к пожизненному заключению без права подачи прошения о помиловании в течение первых 30 лет. 31 августа 2012 года стало известно об экстрадиции Рамиля Сафарова на родину и его помиловании указом президента Азербайджана Ильхама Алиева. В связи с экстрадицией Сафарова в Азербайджан президент Армении Серж Саргсян объявил о прекращении дипотношений с Венгрией.
"В результате предательского сговора убийца оказался в Баку и на свободе. Своими совместными действиями власти Венгрии и Азербайджана развязали руки для совершения подобных преступлений. Подобным решением они посылают сообщения убийцам о том, что преступления на религиозной или этнической почве могут оставаться безнаказанными. Я не могу этого простить. Не простит этого и армянский народ", – заявил тогда Серж Саргсян.
Передачу, помилование и героизацию Сафарова в Азербайджане осудили президент США Барак Обама, Госдеп США, МИДы России и Франции, генсек Совета Европы, генсек ОДКБ, НАТО и международные правозащитные организации. Осуждающую резолюцию принял также Европарламент. Нашлись и азербайджанцы, которые в социальных сетях выступили с критикой героизации Сафарова - при том, что многие в Азербайджане стали называть своих детей именем "Рамиль", героизируя нечеловеческое преступление.
В конце января нынешнего года ЕСПЧ запросил у правительств Азербайджана и Венгрии официальный ответ по жалобе, поданной родственниками Гургена Маргаряна, определив и срок ответов – до мая. А поскольку Гурген Маргарян был гражданином РА, Суд предложил и Армении представить свои комментарии.
Напомним: Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в январе 2016 года начал коммуникацию и направил запрос правительствам Азербайджана и Венгрии по делу экстрадиции в Азербайджан и досрочного освобождения Рамиля Сафарова. Правительства двух стран должны направить ответы в Страсбург до 12 мая.
Интересы родственников Гургена Маргаряна представляют Европейский центр адвокатов по правам человека и армянская общественная организация Legal Guide. В жалобе требуется признать освобождение и героизацию Рамиля Сафарова в качестве нарушения прав человека. Жалоба в ЕСПЧ была направлена в 2013 году.