Թուրքիայում կտրուկ վատացել է մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը. Amnesty International
Թուրքիայում 2015-ին կտրուկ վատացել է մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը, և դրա ամենավառ դրսևորումը դարձել է կարծիք հայտնելու ազատության խիստ սահմանափակումը։ Այս մասին ասվում է Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության` աշխարհում մարդու իրավունքների վերաբերյալ զեկույցում։
«Հունիսյան խորհրդարանական ընտրություններից և Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության ու թուրքական բանակի միջև առճակատման սրումից հետո մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը զգալի վատացել է»,- ասվում է 408 էջանոց փաստաթղթում:
Ընդ որում՝ նշվում է, որ շարքային քաղաքացիներին հաճախ դատի են տվել սոցիալական մեդիայում հրապարակումների համար, իսկ լրատվամիջոցների վրա հսկայական ճնշում է գործադրվել կառավարության կողմից։
Ինչպես նշում են իրավապաշտպանները, քաղաքական ակտիվիստների, լրագրողների և այլ մարդկանց դեմ, ովքեր քննադատել են պետական պաշտոնատար անձանց կամ Թուրքիայի կառավարության քաղաքականությունը, հարուցվել են բազմաթիվ անարդարացի քրեական գործեր, այդ թվում` զրպարտության և ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին հոդվածներով։

Amnesty International: в Турции сильно ухудшилась ситуация с правами человека
В Турции в 2015 году заметно ухудшилась ситуация с правами человека, и самым ярким проявлением этого стало сильное ограничение свободы выражения мнений. Об этом говорится в докладе международной неправительственной организации Amnesty International о соблюдении прав человека в мире, передает ТАСС.
"После июньских парламентских выборов (2015 года) и вспышки противостояния между Рабочей партией Курдистана и турецкой армией в июле ситуация с правами человека заметно ухудшилась", - говорится в 408-страничном документе.
По информации Amnesty International, турецкие "СМИ столкнулись с беспрецедентным давлением со стороны правительства, значительно пострадала свобода выражения мнений в интернете и за его пределами".
Как отмечают правозащитники, против политических активистов, журналистов и прочих людей, критиковавших государственных должностных лиц или политику правительства Турции, "возбуждалось множество несправедливых уголовных дел, в том числе по уголовным статьям о клевете и по законам о борьбе с терроризмом". При этом указывается, что рядовых граждан часто привлекали к суду за публикации в социальных медиа.