Սիրիա. իշխանությունն ու ընդդիմությունը պատրաստ են հրադադարի
Սիրիայի կառավարությունն ու ընդդիմությունը հայտարարել են երկրում կրակի դադարեցման ռեժիմին հավատարիմ լինելու մասին։
Ինչպես տեղեկացնում է РИА Новости-ն, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի կողմից պատրաստված Սիրիայի հարցով ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի նախագիծն ամրապնդում է փետրվարի 27-ից երկրում կրակի դադարեցման ռեժիմի ուժի մեջ մտնելը։
Տարածված նախագծում նշվում և ողջունվում է, որ «սիրիական կառավարական ուժերը և նրանց աջակցողները հայտնել են ՌԴ-ին, իսկ սիրիական ընդդիմադիր խմբերը հայտնել են ՌԴ-ին և ԱՄՆ-ին, այդ թվում՝ Բարձրագույն բանակցային կոմիտեի միջոցով, որ ընդունել են և հայտարարել ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմաններին իրենց հանձնառության մասին, և այժմ հանդիսանում են դրա մասնակիցներ»։

Syria: the Government and the Opposition Declared Their Participation in the Truce
The government and the opposition of Syria declared their commitment to the ceasefire regime in the country, which should enter into force on the night of February 27.
As RIA Novosti reports, Russia and the United States prepared a draft UN Security Council resolution on Syria, which fixes that the ceasefire in the country will enter into force on February 27.
The resolution notes and welcomes that "the Syrian government forces and their supporters reported the Russian Federation and the Syrian opposition groups reported Russia and the United States, including through the High Committee for the negotiations that have accept and express commitment to the terms of a cessation of hostilities, and they are now party to it."