Բեն Լադենն ամերիկացիներին կոչ էր արել օգնել Օբամային
«Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Ուսամա բեն Լադենն ամերիկացիներին կոչ է արել օգնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ պայքարելու կլիմայի փոփոխության դեմ և փրկելու մարդկությանը: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ կառավարության հրապարակած փաստաթղթերին:
«Ամերիկացի ժողովրդին» հասցեագրված նամակը գտնվել է Պակիստանի Աբոթաբադ քաղաքում բեն Լադենի ոչնչացման ժամանակ ԱՄՆ հատուկջոկատայինների կողմից առգրաված փաստաթղթերում: Ուղերձը ստորագրված չի եղել, սակայն անուղղակի նշանները ցույց են տալիս, որ «Ալ-Քաիդա»-ի առաջնորդը այն գրել է 2009-ին՝ Օբամայի պաշտոնավարման առաջին ժամկետի սկսվելուց հետո:
Իր նամակում 2008-ի ֆինանսական ճգնաժամի և Իրաքում ու Աֆղանստանում պատերազմի համար բեն Լադենը մեղադրել է ֆինանսական լոբբիստներին: Նա ամերիկացիներին կոչ է արել «հանուն ազատության մեծ հեղափոխություն» սկսել՝ Օբամային լոբբիի ազդեցությունից ազատագրելու համար: Ինչպես պնդել է թիվ մեկ ահաբեկիչը՝ նման քայլն ԱՄՆ նախագահին թույլ կտար «մարդկության գոյությանը սպառնացող վնասակար գազերի դեմ պայքարելու համար ռացիոնալ որոշումներ ընդունել»:

Бен Ладен призывал американцев помочь Обаме в спасении человечества
Главарь террористической группировки "Аль-Каида" Усама бен Ладен призывал американцев помочь президенту США Бараку Обаме в борьбе с изменениями климата и спасти человечество. Об этом, как передает lenta.ru, сообщает Reuters со ссылкой на документы, опубликованные американским правительством.
Письмо, адресованное "американскому народу", было найдено среди документов, захваченных спецназом США во время ликвидации бен Ладена в пакистанском городе Абботабад. Послание не было подписано, однако косвенные признаки указывают на то, что лидер "Аль-Каиды" написал его вскоре после начала первого срока президентства Обамы в 2009 году.
В своем письме бен Ладен обвинял в финансовом кризисе 2008 года и войне в Ираке и Афганистане финансовых лоббистов. Он призывал американцев начать "великую революцию за свободу", чтобы освободить Обаму от влияния лобби. Как утверждал "террорист номер один", такой шаг позволил бы президенту США принять "рациональное решения во имя спасения человечества от вредных газов, которые угрожают его существованию".