Չինաստանը կավելացնի ռազմական ծախսերը
Չինաստանի ռազմական բյուջեն, որն աշխարհում մեծությամբ երկրորդն է, 2016 թվականին կավելանա մոտավորապես 7-8 տոկոսով։ Այդ մասին ուրբաթ օրը հայտնել է Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆու Ինը, գրում է Интерфакс-ը։
«Չինաստանի ռազմական բյուջեն այս տարի կրկին կաճի, բայց աճի տեմպերը կլինեն ավելի դանդաղ, քան անցած տարի: Այս տարի աճը կկազմի մոտ 7-8 տոկոս»,- ասել է Ֆու Ինը երկրի բարձրագույն օրենսդրական մարմնի ամենամյա նիստին նախորդող մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Չինաստանի ռազմական բյուջեն վերջին տարիներին բավականին աճել է, ինչը Պեկինում բացատրում են բանակի արդիականացմամբ: Նախորդ տարի ռազմական բյուջեն ավելացել էր 10,1 տոկոսով և կազմում է 135,3 մլրդ դոլար:

Китай увеличит военные расходы до 8%
Бюджетом Китая на 2016 год предусмотрен рост военных расходов страны на 7% - 8%, сообщила журналистам в пятницу официальный представитель сессии Всекитайского собрания народных представителей Фу Ин, передает Интерфакс
"В нынешнем году наши расходы на оборону продолжат расти, но степень роста будет ниже, чем в последние несколько лет, рост составит от 7% до 8%", - сказала на брифинге представитель сессии, которая открывается в субботу.
В прошлом году военные расходы Китая выросли на 10,1%, составив $135,3 млрд, В 2014 году военный бюджет Китая увеличился на 12,2%, в 2013 - на 10,7%, в 2012 - на 11,2%, в 2011 году - на 12,7%.