Չինաստանը կավելացնի ռազմական ծախսերը
Չինաստանի ռազմական բյուջեն, որն աշխարհում մեծությամբ երկրորդն է, 2016 թվականին կավելանա մոտավորապես 7-8 տոկոսով։ Այդ մասին ուրբաթ օրը հայտնել է Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆու Ինը, գրում է Интерфакс-ը։
«Չինաստանի ռազմական բյուջեն այս տարի կրկին կաճի, բայց աճի տեմպերը կլինեն ավելի դանդաղ, քան անցած տարի: Այս տարի աճը կկազմի մոտ 7-8 տոկոս»,- ասել է Ֆու Ինը երկրի բարձրագույն օրենսդրական մարմնի ամենամյա նիստին նախորդող մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Չինաստանի ռազմական բյուջեն վերջին տարիներին բավականին աճել է, ինչը Պեկինում բացատրում են բանակի արդիականացմամբ: Նախորդ տարի ռազմական բյուջեն ավելացել էր 10,1 տոկոսով և կազմում է 135,3 մլրդ դոլար:

Chinese Military Budget Will Increase
Chinese  military budget will rise by 7 percent to 8 percent this year, which is  less than the double-digit increases that have been the norm for years, New York Times reports.
Fu Ying, a spokeswoman for China’s legislature, did not specify  exactly how much military spending would rise.  She only noted that  the increase  would be revealed Saturday at the start of the annual legislative session, which will approve the budget and other government plans — would be relatively modest.
"This year, China’s military budget will continue rising, but more slowly compared to the previous few years. It will be between 7 and 8 percent,” Fu Ying said at a news conference in Beijing.