«Բալկանյան երթուղին» փակ է. Տուսկ
«Բալկանյան երթուղին», որով շատ ներգաղթյալներ հայտնվում են Եվրոպայի երկրներում, դադարեցնում է իր գոյությունը: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, փոխանցում է Reuters-ը։
«Գագաթնաժողովը երկար տևեց նաև այն պատճառով, որ առաջնորդներն ընդունել են նաև այլ որոշումներ։ Այսպիսով՝ «բալկանյան երթուղին» այսուհետ փակ է միգրացիոն հոսքերի համար»,- ասել է նա ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովի արդյունքներով։
Տուսկը նաև նշել է, որ Թուրքիայի ու ԵՄ-ի ներկայացուցիչները պայմանավորվել են վիզաների չեղարկման գործընթացի արագացման ու ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության նոր գլուխների բացման մասին։

Туск: "балканский маршрут" закрыт
"Балканский маршрут", по которому многие мигранты попадают в страны Европы, прекращает свое существование. Об этом заявил председатель Евросовета Дональд Туск, передает gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
"Саммит длился долго еще и потому, что лидеры принимали и другие решения. Так, "балканский маршрут" отныне закрыт для миграционных потоков", - сказал он по итогам саммита ЕС - Турция.
Он также отметил, что представители Турции и ЕС договорились об ускорении процесса отмены виз и "открытия новых глав" в переговорах по вступлению Турции в ЕС.