ԱՊԼ-ն նոր գլխավոր քարտուղար է ընտրել
Եգիպտոսի նախկին արտգործնախարար Աբու Ալ-Գեյթը տևական խորհրդակցություններից ու դեբատներից հետո նշանակվել է Արաբական պետությունների լիգայի 8-րդ գլխավոր քարտուղար։ Նման որոշումն ընդունվել է Կահիրեում անցկացված տարածաշրջանային միության նախարարական խորհրդի արտահերթ նստաշրջանում, փոխանցում է ТАСС-ը։
Նոր գլխավոր քարտուղարի հաստատումն անցել է առանց քվեարկության։ Մասնակիցները եկել էին ընդհանուր համաձայնության՝ 2016 թվականի հուլիսի 1-ից 5 տարի ժամկետով Եգիպտոսի ներկայացրած թեկնածուին նշանակելու գլխավոր քարտուղար։

Избран новый генсек Лиги арабских государств
Экс-глава МИД Египта Ахмед Абу аль-Гейт после продолжительных консультаций и дебатов назначен восьмым генеральным секретарем Лиги арабских государств (ЛАГ). Такое решение было принято по итогам прошедшей в Каире внеочередной сессии министерского Совета регионального сообщества, передает ТАСС.
Утверждение нового административного главы регионального сообщества прошло без голосования, участники встречи "пришли к общему согласию" назначить представленного Египтом кандидата "с 1 июля 2016 года генеральным секретарем сроком на пять лет".