Կանայք «Իսլամական պետության» շարքերում
«Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին վերջերս հայտարարել է կանանց գումարտակի կազմավորման մասին, որի հրամանատարը ևս կին է լինելու՝ ահաբեկիչ Նադա ալ Քաթանին: Նրա ջոկատը տեղակայվելու է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Էլ Հասակա քաղաքում:
Ալ Բաղդադին հանդիպել է Ալ Քաթանիի հետ երկու անգամ` ԻՊ կազմի մեջ մտնող տարբեր խմբավորումների առաջնորդների հետ խորհրդակցությունների ժամանակ:  «Ուժեղ բնավորության տեր» կին համարվող Նադա ալ Քաթանին միացել է խմբավորմանն ու հավատարմության երդում է տվել դեռ 2013-ին: Twitter-ում իր կատարած գրառումներում նա կոչ էր արել կանանց համալրել ԻՊ շարքերը, ինչպես նաև մտադրություն էր հայտնել մահապարտ ահաբեկիչ դառնալ:
Իսլամական պետության գրոհայինների կազմում, որոնց ընդհանուր քանակը տարբեր տվյալներով մոտ 60 հազար է, Արևմտյան Եվրոպայից ժամանած առնվազն 550 կին է կռվում, իսկ ընդհանուր կանանց թիվը գնահատվում է մի քանի հազարով: Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ տղամարդկանց հետ հավասար կռվող կանայք ժամանում են Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Բելգիայից, եվրոպական այլ պետություններից, ինչպես նաև որոշ հետխորհրդային երկրներից:
Հիմնական պատճառները, որ այդ կանայք թողնում են տունը, ապահով կյանքն ու մեկնում ահաբեկիչների կողմից գրավյալ տարածքներ, անձնական ողբերգություններն են, արկածախնդրությունն ու ջիհադականի հետ ամուսնանալու ցանկությունը:
Հայտնի է, որ շատ դեպքերում կանայք իրենք էլ չեն պատկերացնում, թե ուր են գնում: Սակայն, հասնելով ԻՊ գրավյալ տարածքներ, նրանք այնտեղ են հասկանում իրավիճակի ողջ լրջությունը, սակայն այլևս հետդարձի ճանապարհ չեն ունենում:
Ուշագրավ է, որ բացի զինյալ կանանց ջոկատից, Իսլամական պետությունը նաև կանացի հատուկ «Ալ-Հանսա» բրիգադ է ստեղծել: Այդ բրիգադի կանանց պարտականությունների մեջ է մտնում քաղաքների փողոցների պարեկությունը, հետևելը, թե մյուս կանայք ինչպես են պահպանում շարիաթի նորմերը: «Ալ-Հանսա»-ի անդամները նաև մուսուլման աղջիկներին հավաքագրում են զինյալների հետ ամուսնության համար:

Women Among Islamic State Militants
"Islamic State" leader Abu Bakr al-Baghdadi recently announced about the formation of a women's battalion, the commander of which is also a woman, the terrorist Nada al Katani. Her group is based in the Syrian city of El-Hasaka in the north-east.
Al-Baghdadi has met Al Katanitwice and described her as a woman of a "strong character’’. Nada al Katani joined and has sworn loyalty to the organization in 2013. She has urged women to join the ranks of IS, as well as declared her intention to become a suicide bomber.
Among the Islamic State militants, the total number of which is about 60 thousand, there are at least 550 women who came here from Western Europe. Fighting in Syria and Iraq, these women arrived from France, Germany, Belgium and other European countries as well as countries of the former USSR.
The main reasons that women leave their houses and their secure lives and join the terrorists are their personal tragedies, or their desire to marry a jihadist.
In many cases women do not know exactly where they are going. And only after reaching the IS occupied territories, they understand all the seriousness of the situation, but they no longer have a way back.
It is noteworthy that in addition to the armed batallion of women, also the "Al-Hansi’' women group was created in IS. This special brigade's duties include patroling the streets of cities, tracking how other women maintain Sharia norms. "Al-Hansi" members are also recruiting Muslim girls for marriage with militants.