ԵՄ-ն զիջեց ամեն ինչ՝ հանուն ոչնչի
Թուրքիա-ԵՄ գործարքն Անկարան անվանեց պատմական, իսկ արևմտյան շատ պաշտոնյաներ ու ԶԼՄ-ներ՝ ամոթալի։ Թուրքիան հասավ իր գրեթե բոլոր նպատակներին, իսկ ԵՄ-ն դրա դիմաց ստացավ միայն ոչնչով չերաշխավորված խոստումներ։
Թուրքիան փաստացի հասավ նրան, որ հունիսի վերջին ստանա առանց վիզաների ռեժիմ ԵՄ-ի հետ, ԵՄ-ին անդամակցության բանակցություններում բացվի նոր գլուխ, իսկ ի հավելում արդեն իսկ համաձայնեցված 3 մլրդ եվրոյին՝ հաջող գործընթացի դեպքում կստանա ևս 3 մլրդ 2018թ ավարտին։ Նման ձեռքբերումների մասին Թուրքիան հազիվ թե երազեր մի քանի տարի առաջ։
Եթե սրան գումարենք նաև Թուրքիայում քրդերի բնաջնջման նկատմամբ Արևմուտքի լուռ անտարբերությունը, կարելի է ասել, որ Թուրքիան լիարժեք հաղթողի դերում է։ Առավել ևս այն դեպքում, երբ Թուրքիայի ղեկավարի հետ բանակցային սեղանին նստում և երջանիկ ժպիտով համաձայնություն է ստորագրում Թուրքիային թշնամի համարող Կիպրոսի մեծագույն բարեկամ Հունաստանը։
Հուսահատության եզրին գտնվող ԵՄ-ն դրա դիմաց ստացավ ընդամենը թղթի վրա գրված խոստումներ, որոնց իրատեսական լինելը մեծ հարց է։ Թուրքիան խոստացավ կասեցնել միգրանտների հոսքն ու հետ ընդունել ԵՄ համար «անցանկալի» միգրանտներին։
Միթե՞ իրականում այդքան հեշտ կամ հնարավոր է կասեցնել միգրանտների հոսքը։ Դժվար թե այդ դեպքում եվրոպական մի շարք երկրներ ստիպված լինեին պատեր կառուցել իրենց սահմաններին և դիմեին ծայրահեղ միջոցների։ Եվ արդյո՞ք վերջին ամիսները ցույց չտվեցին, որ Թուրքիան չի կարողանում կամ առնվազն չի ցանկանում կատարել իր պարտավորությունները։ Հիշենք թեկուզ նույն Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հայտարարությունն այն մասին, որ թուրքական իշխանությունները սատարում են միգրանտների անօրինական տեղափոխումը Եվրոպա իրականացնող մաքսանենգներին:
ԵՄ-ն Թուրքիայի հետ այս ոչ համաչափ գործարքը դարձավ ԵՄ մի շարք ներքին հակասությունների, ԵՄ անդամ երկրների հասարակությունների և քաղաքական ուժերի կողմից ներքաղաքական դժգոհությունների պատճառ:
Մարդակենտրոն փիլիսոփայության վրա կառուցված Եվրոպան այսօր փաստացի տարանջատում է պատերազմից փախած մարդկանց իր համար «ցանկալի»-«անցանկալի» խմբերի։  «Անցանկալիներին» ուղարկում Թուրքիա՝ մի երկիր, որը տարբեր ազգերի բնաջնջման պատմական հարուստ փորձ ունի և այսօր շարունակում է իր այդ հմտությունները զարգացնել քրդերի վրա։
Միթե՞ Եվրոպայի ղեկավարները չեն տեսնում այս իրավիճակի ողջ անհեթեթությունը: Միթե՞ Եվրոպան պատրաստ  է կարճաժամկետ և կասկածելի արդյունավետությամբ լուծումների պատճառով ոտնահարել իր իսկ հռչակած սկզբունքները։ Եվ միթե՞ պատասրատ է արևմտյան աշխարհն իր ներսում առերեսվել իր արժեքի նման գերագնահատման հասած ու շանտաժի քաղաքականությունն այդքան արդյունավետ կիրառող Թուրքիայի հետ ։

ЕС уступила все - ради ничего
Сделку ЕС и Турции Анкара назвала историческим событием, а многие западные руководители и СМИ - позором. Турция добилась практически всех своих целей, а ЕС взамен получил всего лишь ничем не гарантированные обещания.
Турция добилась отмены визового режима до конца июня этого года, открытия новой главы в переговорах о присоединении к ЕС, к тому же  в дополнение к уже согласованным 3 млрд евро обещание о дополнительных 3 млрд до конца 2018 года в случае успеха сделки. О таких достижениях несколько лет назад Турция могла лишь мечтать.
Если прибавить к этому еще и молчаливое безразличие Запада к судьбе истребляемых Турцией курдов, можно считать, что Турция стала абсолютным победителем. И сегодня с Турцией, счастливо улыбаясь, ведет переговоры и подписывает соглашение не кто иной, как глава Греции - стратегического союзника Кипра, считающего Турцию своим врагом.
Находящийся в безвыходной ситуации Евросоюз взамен на все это получил только обещания Турции, реалистичность которых вызывает серьезные сомнения. Анкара обещала приостановить поток мигрантов в ЕС и принять обратно нелегалов из ЕС.
Действительно ли так легко бороться с потоком мигрантов? Вряд ли в этом случае многие страны ЕС были бы вынуждены строить стены на границах и переходить к радикальным мерам. Кроме того, Турция за последние месяцы сама наглядно показала, что не может или, по крайней мере, не желает выполнять свои обязательства. Напомним слова президента той же Греции, Прокописа Павлопулоса, который заявил, что турецкие контрабандисты, перевозящие людей, получают поддержку от властей.
ЕС в результате этой неравной сделки с Турцией встал перед противоречиями между странами-членами, недовольством обществ и политических сил внутри отдельных стран, а также подвергся критике со стороны правозащитников.
Кроме того, постоянно выступающая за защиту прав человека Европа сегодня фактически делит мигрантов, сбежавших от войны, на "желаемых" и "нежелательных". Нежелательных мигрантов она отправляет в Турцию, страну с богатым историческим опытом уничтожения целых наций, которая и сейчас практикует эти свои навыки на курдах.
Неужели руководители ЕС не видят всю абсурдность этой ситуации? Готова ли Европа ради кратковременных интересов и решений отказаться от своих принципов? И неужели она действительно готова впустить к себе Турцию, так ловко играющую на шантаже и переоценивающую свою роль?