ԵՄ-ն զիջեց ամեն ինչ՝ հանուն ոչնչի
Թուրքիա-ԵՄ գործարքն Անկարան անվանեց պատմական, իսկ արևմտյան շատ պաշտոնյաներ ու ԶԼՄ-ներ՝ ամոթալի։ Թուրքիան հասավ իր գրեթե բոլոր նպատակներին, իսկ ԵՄ-ն դրա դիմաց ստացավ միայն ոչնչով չերաշխավորված խոստումներ։
Թուրքիան փաստացի հասավ նրան, որ հունիսի վերջին ստանա առանց վիզաների ռեժիմ ԵՄ-ի հետ, ԵՄ-ին անդամակցության բանակցություններում բացվի նոր գլուխ, իսկ ի հավելում արդեն իսկ համաձայնեցված 3 մլրդ եվրոյին՝ հաջող գործընթացի դեպքում կստանա ևս 3 մլրդ 2018թ ավարտին։ Նման ձեռքբերումների մասին Թուրքիան հազիվ թե երազեր մի քանի տարի առաջ։
Եթե սրան գումարենք նաև Թուրքիայում քրդերի բնաջնջման նկատմամբ Արևմուտքի լուռ անտարբերությունը, կարելի է ասել, որ Թուրքիան լիարժեք հաղթողի դերում է։ Առավել ևս այն դեպքում, երբ Թուրքիայի ղեկավարի հետ բանակցային սեղանին նստում և երջանիկ ժպիտով համաձայնություն է ստորագրում Թուրքիային թշնամի համարող Կիպրոսի մեծագույն բարեկամ Հունաստանը։
Հուսահատության եզրին գտնվող ԵՄ-ն դրա դիմաց ստացավ ընդամենը թղթի վրա գրված խոստումներ, որոնց իրատեսական լինելը մեծ հարց է։ Թուրքիան խոստացավ կասեցնել միգրանտների հոսքն ու հետ ընդունել ԵՄ համար «անցանկալի» միգրանտներին։
Միթե՞ իրականում այդքան հեշտ կամ հնարավոր է կասեցնել միգրանտների հոսքը։ Դժվար թե այդ դեպքում եվրոպական մի շարք երկրներ ստիպված լինեին պատեր կառուցել իրենց սահմաններին և դիմեին ծայրահեղ միջոցների։ Եվ արդյո՞ք վերջին ամիսները ցույց չտվեցին, որ Թուրքիան չի կարողանում կամ առնվազն չի ցանկանում կատարել իր պարտավորությունները։ Հիշենք թեկուզ նույն Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հայտարարությունն այն մասին, որ թուրքական իշխանությունները սատարում են միգրանտների անօրինական տեղափոխումը Եվրոպա իրականացնող մաքսանենգներին:
ԵՄ-ն Թուրքիայի հետ այս ոչ համաչափ գործարքը դարձավ ԵՄ մի շարք ներքին հակասությունների, ԵՄ անդամ երկրների հասարակությունների և քաղաքական ուժերի կողմից ներքաղաքական դժգոհությունների պատճառ:
Մարդակենտրոն փիլիսոփայության վրա կառուցված Եվրոպան այսօր փաստացի տարանջատում է պատերազմից փախած մարդկանց իր համար «ցանկալի»-«անցանկալի» խմբերի։  «Անցանկալիներին» ուղարկում Թուրքիա՝ մի երկիր, որը տարբեր ազգերի բնաջնջման պատմական հարուստ փորձ ունի և այսօր շարունակում է իր այդ հմտությունները զարգացնել քրդերի վրա։
Միթե՞ Եվրոպայի ղեկավարները չեն տեսնում այս իրավիճակի ողջ անհեթեթությունը: Միթե՞ Եվրոպան պատրաստ  է կարճաժամկետ և կասկածելի արդյունավետությամբ լուծումների պատճառով ոտնահարել իր իսկ հռչակած սկզբունքները։ Եվ միթե՞ պատասրատ է արևմտյան աշխարհն իր ներսում առերեսվել իր արժեքի նման գերագնահատման հասած ու շանտաժի քաղաքականությունն այդքան արդյունավետ կիրառող Թուրքիայի հետ ։

The EU Yielded Everything for Nothing
The EU-Turkey deal was called historical for Ankara and shameful for the EU. Turkey practically reached all its goals, the EU instead of it got not guaranteed promises.
In fact, as a result Turkey will have visa-free regime with EU at the end of June, a new chapter of negotiations for Turkey’s admission to EU will be opened and in addition to the 3 bln euros  agreed beforehand, in case of success EU will give Turkey extra 3 bln at the end of 2018. Turkey could hardly dream for such success some years ago.
If we also add the silence and ignorance of the West to the massacres of Kurds in Turkey, we can say Turkey is an absolute winner, especially when the big friend of Cyprus – Greece, sits around the same negotiation table with Turkey and signs an agreement
In exchange of all these, the EU got some promises, written on the paper and having no guarantees. Turkey promised to stop the flows of migrants to the EU and receive "unwanted" migrants.
Is it really so easy to stop the flows of migrants? In that case many European countries will not have to build walls on the borders and switch to radical methods. And didn’t the last moths show, that Turkey can’t or at least doesn’t want to fulfill its obligations? For example, the president of the same Greece, Prokopis Pavlopulos said that Turkish government supports the smugglers who transfer illegal migrants to Europe.
This unequal deal caused a number of conflicts and contradictions among the EU member states, discontent of the societies and political forces in the EU states. Human rights organizations also accused the EU for violation of the rights of migrants.
In fact Europe, based on the principles and philosophy of equality and human rights, now divides the people that escaped war, to “wanted” and “unwanted”. And the “unwanted”  people are sent to Turkey, country which has a reach historical experience of massacring whole nations and now uses these skills on Kurds.
Don’t the leaders of the EU see that this situation is completely an absurd one? Is Europe really ready to break its principles for short-time goals and doubtful solutions? And is the EU really ready to accept Turkey to its family? A country that plays on blackmail and overestimate its role.