ՄԱԿ-ը մտահոգված է փախստականների հարցով ԵՄ-Թուրքիա համաձայնագրի հակասություններից
ՄԱԿ-ում խորապես մտահոգված են ԵՄ-ի ու Թուրքիայի միջև ձեռք բերված համաձայնագրի հակասություններով: Այդ մասին այսօր Ժնևում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչության մամլո քարտուղար Ռուպերտ Կոլվիլը: Նշենք, որ վերջինիս համաձայն՝ մարտի 20-ից ապօրինի ներգաղթյալները, որոնք կհասնեն հունական կղզիներ, ավտոմատ կվերադարձվեն Թուրքիա։
«Մեզ մտահոգում են մի շարք պահեր և առաջին հերթին համաձայնագրի միջև հակասությունը, որը խոսում է բոլորին ակնհայտորեն վերադարձնելու մասին և դրա հետ մեկտեղ հիշատակում է անհատական մոտեցման մասին։ Դա հնչում է որպես չափազանց հակասական», - նշել է Կոլվիլը՝ ընդգծելով, որ չի կարող մտահոգություն չհարուցել նաև այն, որ ավտոմատ վտարվելու են այն անձինք, ովքեր 1951 թվականին ընդունված Փախստականի կարգավիճակի մասին կոնվենցիայի հիման վրա պաշտպանության կարիք ունեն։

В ООН обеспокоены соглашением между ЕС и Турцией по беженцам
В ООН сильно обеспокоены противоречивостью соглашения между ЕС и Турцией, согласно которому с 20 марта нелегальные мигранты, которые доберутся до греческих островов, будут автоматически возвращены в Турцию. Об этом сообщил журналистам на брифинге в Женеве пресс-секретарь Управления верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) Руперт Колвилл, передает ТАСС.
"У нас вызывают обеспокоенность ряд моментов, прежде всего, противоречие между соглашением, которое говорит о явном возвращении всех и при этом упоминание об индивидуальном подходе. Это выглядит крайне противоречивым", - сообщил представитель УВКПЧ.
По словам Колвилла, не может не вызывать беспокойство и то, что автоматическому выдворению должны быть подвержены люди, которые "нуждаются в защите на основании Конвенции 1951 года о статусе беженце, и законных обязательств государств по другим правозащитным договорам". В этих документах, подчеркнул Колвилл, прописано, что "не может быть коллективной и произвольной депортации".