ՄԱԿ-ը հաշվել է Ղարաբաղում զոհվածների և վիրավորների թիվը
Առնվազն 33 հոգի զոհվել և ավելի քան 200 հոգի վիրավորվել է Ղարաբաղում նախորդ երկու օրը տեղի ունեցած կատաղի մարտերի արդյունքում: Նման տվյալներ են ներկայացվում ՄԱԿ-ի մարդասիրական հարցերի համակարգման վարչության զեկույցում:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրների համաձայն առնվազն 30 զինվոր և երեք խաղաղ բնակիչ է զոհվել ռազմական գործողությունների արդյունքում: Ինչպես զինվորականների, այնպես էլ քաղաքացիական բնակչության շրջանում վիրավորների թիվը պաշտոնապես հաստատված չէ: Ոչ պաշտոնական աղբյուրների համաձայն վիրավորների թիվը անցնում է 200-ը»,- ասվում է զեկույցում:
ՄԱԿ-ի մարդասիրական հարցերի համակարգման վարչության տվյալներով ռազմական գործողությունները ընդգրկած գյուղերում ապրում է մոտավորապես 14,4 հազար մարդ:

The UN Reports the Number of Killed and Wounded in Artsakh
According to the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA) Sunday report at least 33 people were killed and more than 200 wounded as a result of border escalation in Nagorno-Karabakh Republic in the last weekend, ТАСС reports.
According to the official data in Armenia and Azerbaijan approximately 30 soldiers and 3 peaceful residents died as a result of military fighting. The number of wounded both among the military and civilians has not been official confirmed yet. According to the non-official sources the number is more than 200,” the reports say.
The OCHA reports that  in general the number of residents in the villages near the military operations is approximately 14.4 thousand people.   At the same time the UN does not have information about "damaged  infrastructures, evacuation of the civilians or humanitarian needs.