Կարևոր է իրավաբանորեն ամրագրել ցեղասպանություն վերապրածների կարգավիճակը․ Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի  բացմանը, որն անցկացվում է «Ցեղասպանություն վերապրած վկաները» խորագրի ներքո: Ֆորումում Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունից։
Իր ելույթում Սերժ Սարգսյանն ասել է․
«Մեծարգո՛ հյուրեր,
Գլոբալ համաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Մեկ տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին, ես պատիվ ունեցա ազդարարելու հասարակական-քաղաքական այս գլոբալ համաժողովի աշխատանքների մեկնարկը՝ հավատալով դրա առաքելությանն ու հաջողությանը։ Իսկ առաքելությունն էր՝ վերհանել ցեղասպանությունների կանխարգելման առկա հիմնախնդիրները, մշակել դրանց լուծման ուղիները և համախմբել քաղաքակիրթ մարդկության ներուժը` 21-րդ դարում մարդկության դեմ հանցագործությունների նկատմամբ վճռական հաղթանակ տանելու նպատակով:
Այսօր՝ մեկ տարի անց, համոզված կարող եմ ասել, որ այն հաջողվեց․ առաջին համաժողովը լայն արձագանք գտավ ոչ միայն մասնագիտական շրջանակներում, այլև բազմահազար մարդկանց շրջանում, ոչ միայն Հայաստանում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Այն առիթ դարձավ, որ աշխարհը մեկ անգամ ևս խոսի մարդածին ծանրագույն չարիքի՝ ցեղասպանության մասին։ Դրանով էր հիմնավորված մեր որոշումը՝ այս համաժողովը մշտական հարթակ դարձնել այն անհատների, ցեղասպանություն վերապրածների, նրանց սերունդների և, իհարկե, այն պետությունների ու միջազգային կառույցների համար, որոնք վճռական են ու միակամ իրենց լուման բերելու համամարդկային այս պայքարին։
Ջերմորեն ողջունում եմ բոլորիդ և ուրախ եմ, որ միասին ենք։
2015 թվականը մի հանգրվան էր, երբ մենք վերաիմաստավորեցինք մեր ժողովրդի գոյության իրավունքի և պատմական արդարության վերականգնմանն ուղղված հարյուրամյա պայքարը։ Եվ ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը մենք խորհրդանշեցինք ոչ թե սգով, այլ աշխարհին ուղղված երախտագիտության ու վերածննդի ուղերձներով և այն հաստատակամությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 21-րդ դարում լինելու է այդ հանցագործության դեմ պայքարի առաջամարտիկներից մեկը։ Մեր պատկերացումն այսօր հստակ է՝ պետք է ցեղասպանության անթույլատրելիության մասին բացարձակ գիտակցություն արմատավորել նմանօրինակ աղետներից պաշտպանվելու համար:
2015 թվականը կարևոր էր այս առումով՝ աշխարհի շատ երկրների ղեկավարներ, խորհրդարաններ, միջազգային կառույցներ, կրոնական կազմակերպություններ, ականավոր անհատներ իրենց համերաշխությունը հայտնեցին ցեղասպանությունների դեմ մեր ընդհանուր պայքարին՝ ճանաչելով ու դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը։
Ներկա աշխարհի զարգացման տրամաբանությունն աներկբայորեն փաստում է․ մենք այլևս փոխկապակցված ենք՝ փոխկապակցված այնքան, որ որևէ մեկիս ձախողումը բերում է մյուսների ձախողմանը, հաջողությունը՝ հաջողությանը, տառապանքը՝ տառապանքին։ Այսօր դժվար է պատկերացնել անվտանգության դեմ ուղղված մի մարտահրավեր, որ սպառնա միայն մեկ երկրի։ Հետևաբար որևէ մեկս չենք կարող ապահովագրված զգալ այն սարսափներից, որ ապրել են մեր նախնիները 20-րդ դարում, որ վերապրում են մեր ժամանակակիցները՝ 21-րդ դարում, եթե այսօր իսկ որոշում չընդունենք, եթե այսօր իսկ չասենք «այլևս երբեք»՝ անկախ այն գնից, որ յուրաքանչյուրս վճարելու ենք։ Այս տրամաբանությունը մեզ հուշում է նաև, որ աշխարհի որևէ անկյունում իրականացված ցեղասպանությունը պետք է ընկալվի որպես ողջ միջազգային հանրության ձախողման հետևանք, իսկ դրանց կանխարգելումը՝ որպես յուրաքանչյուրիս, այնպես էլ ողջ մարդկության պատասխանատվություն: Ուստի, շատ բնական է, որ ցեղասպանության ենթարկվածները, այն վերապրողներն ու նրանց սերունդները իրենց հայացքները շարունակելու են ուղղել միջազգային հանրությանը՝ արդարություն հայցելով։
Հարգարժա՛ն ներկաներ,
Համաժողովի այս տարվա խորագիրը` «Ցեղասպանության վերապրած վկաները», թույլ է տալիս մեզ վեր հանել ինչպես հետևանքների վերացման, այնպես էլ կանխարգելման առումներով կարևորագույն նշանակություն ունեցող հարցերը: Եվ այսօր մեզ հետ այս դահլիճում, մեր կողքին են ցեղասպանության վերապրած վկաները։ Մարդիկ, ովքեր սեփական մաշկի վրա են զգացել ցեղասպանությունների՝ բառերով անփոխանցելի սարսափները, կորստի, կարոտի, հայրենազրկման անամոքելի ցավը՝ մի պահ, թերևս, հրաժեշտ տալով անցյալին ու ապագային։ Նրանցից յուրաքանչյուրի համար դժվար է եղել լավատես լինելը, բայց նրանք այստեղ են՝ փաստելու համար, որ ցեղասպանություն իրականացնողները չեն հաղթել։ Վստահ եմ՝ նրանք բոլորն էլ անցել են հերոսական մի ճանապարհ և այդ ճանապարհին հանդիպել մարդկանց, ովքեր ձեռք են մեկնել, ովքեր օգնել են ոտքի կանգնել, ովքեր հույս են ներշնչել... Մարդիկ, ովքեր ընդվզել են ժամանակի չարիքների դեմ՝ չհամակերպվելով անտարբերության հետ, սեփական շահն անտեսել՝ չհամակերպվելով անարդարության հետ, վտանգել են իրենց՝ հանուն ևս մի մարդկային կյանքի փրկության։
Այսօր էլ մարդկությունը, ցավոք, պակաս ունի մարդկայնության։ Դրա վկայությունն է նաև ցեղասպանություն իրականացնողների կամ նրանց ժառանգների կողմից ժխտողականության ալիքը, որն ամենամեծ հարվածն է վերապրածների համար: Ինչպես իրավացիորեն ասել է Հոլոքոստը վերապրած Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Վիզելը․ «Ժխտել՝ նշանակում է սպանել զոհերին երկրորդ անգամ»: Առանձին դեպքերում ժխտողականությունը դրսևորվում է նաև հիշելու և իմանալու իրավունքների ոտնահարմամբ: Ժխտողականությունը մշտական վախի պայմաններում է պահում վերապրածներին և նրանց սերունդներին, քանզի նրանք, ովքեր ժխտում կամ արդարացնում են տեղի ունեցածը, անուղղակիորեն չեն բացառում ապագայում հնարավոր պայմանների առկայության պարագայում նույն հանցանքը կրկնելու հավանականությունը:
Միաժամանակ, կարծում եմ ցեղասպանություն հանցագործության հետ կապված միջազգային իրավական փաստաթղթերը բավարար ուշադրության չեն արժանացնում վերապրածների խնդիրների միջազգային իրավական կարգավորումներին: Նույնը կարելի է ասել նաև փախստականների հետ կապված միջազգային իրավական ռեժիմի մասին: Կարևոր է հասկանալ, թե առկա իրավական մեխանիզմների կատարելագործման կամ նորերի ներմուծման միջոցներով ինչպես է հնարավոր իրավաբանորեն ամրագրել ցեղասպանություն կամ մարդկության դեմ հանցագործություններ վերապրածների առանձնահատուկ կարգավիճակը, առանց որի թերևս անհնար է համակարգված ձևով մոտենալ խնդրի լուծմանը:
Ցանկացած հանցագործության արդարացի դատապարտումը պահանջում է նաև կրած կորուստների ու զրկանքների նկատմամբ տուժածների իրավունքների ճանաչում: Ասվածը բնականաբար վերաբերում է նաև ցեղասպանություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ վերապրածներին: Պետք է ապահովվեն անհրաժեշտ մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան ոչ միայն ճանաչել այդ իրավունքը, այլ նաև իրականացնել այն:
Ինչպես ցույց տվեցին վերջին տարիներին Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտությունները, մեր օրերում ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցը մնում է արդիական և հրատապ: Վերջին շրջանում աշխարհը սարսափած հետևում է, թե ինչպես են Մերձավոր Արևելքում Իսլամական պետության ահաբեկիչները տանջամահ անում, գլխատում ու անդամահատում անմեղ մարդկանց, այդ թվում՝ կանանց, երեխաների ու ծերերի։ Աշխարհը վրդովված է այս բարբարոսություններից այն դեպքում, երբ դա կատարողն ընդամենը մի ավազակախումբ է, որին դժվար է պատասխանատվության ենթարկել և որի դեմ կարելի է պայքարել միայն հրթիռներով։
Սակայն, եթե ավազակախմբի կողմից իրականացված հանցանքների պարագայում նրանց դեմ պայքարում են հրթիռներով, ապա հարց է առաջանում թե ի՞նչ պատասխանատվություն են կրում միջազգային իրավունքի սուբյեկտ հանդիսացող պետությունները համանման հանցագործություններ խրախուսելու և իրականացնելու համար:
Ի՞նչ կասեք մի երկրի մասին, որը լինելով միջազգային իրավունքի լիարժեք սուբյեկտ, ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի և բազմաթիվ այլ կառույցների անդամ, մարդասիրական կոնվենցիաների ստորագրող կողմ, իր ձեռագրով ոչնչով չի զիջում Իսլամական պետության ահաբեկիչներին։ Ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նախաձեռնված լայնածավալ հարձակման օրերին ադրբեջանցի զինվորները չբավարարվեցին միայն կրակելով․ նրանք անդամախեղեցին տարեց մարդկանց, հայ զինվորին, կտրեցին նրանց գլուխներն ու ականջները՝ սոցիալական ցանցերում այդ ամենը որպես հերոսության դրսևորում ցուցադրելով ։ Եվ այս ամենը Ադրբեջանի իշխանությունների բացահայտ խրախուսմամբ: Տարօրինա՞կ չէ արդյոք, որ բարբարոսական քաղաքականություն իրականացնող և քաղաքակրթական բոլոր նորմերը ոտնահարող նման երկիրն այս օրերին հյուրընկալում է «Քաղաքակրթությունների դաշինք» խորագրով համաժողովը: Մի՞թե սա հանդուրժելի կեցվածք է: Մենք պետք է հասնենք նրան, որ ատելության այսօրինակ սերմանումները տեղ չունենան մեր ժամանակներում, որ յուրաքանչյուր իշխանություն զերծ մնա նման վարքագծից՝ վախենալով, որ պատասխան է տալու:
Միջազգային հանրությունը՝ մենք, պետք է նույնքան արագ և վճռականորեն արմատախիլ անենք ցեղասպանածին այսօրինակ երևույթները, որտեղ էլ որ դրանք դրսևորվեն, ինչպես մի քանի օր առաջ դա արեց Շվեդիայի ղեկավարությունն ու հասարակությունը՝ թուրք ազգայնական Բարբարոս Լեյլանիի կողմից հայերի հանդեպ հնչեցված ատելության քարոզչության կապակցությամբ։ Սա պահանջում է համախմբած աշխատանք, երբեմն աշխարհաքաղաքական շահերի ստորադասում, երևույթների հստակ ու հասցեական դատապարտում: Այլապես, եթե նման արատավոր երևույթները արմատախիլ չանենք դեռ սաղմնային վիճակում, ստիպված ենք լինելու լծվել դրանց բազմաբնույթ ու անկանխատեսելի հետևանքների վերացմանը՝ շարունակելու ենք առերեսվել ատելությունից սնվող տարատեսակ հանցագործությունների, որոնցից է, ի դեպ, մեր մայրցամաքում նոր թափ ու ծավալներ ստացած ահաբեկչությունը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին հայ ժողովուրդը երախտագիտության ուղերձ հղեց ողջ աշխարհին։ Մեկնարկեց «100 կյանք» նախաձեռնությունն ու «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից և ի երախտագիտություն նրանց, ովքեր այդ դժվարին օրերին փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Շնորհավորում և հիացմունքս եմ հայտնում մրցանակի հավակնորդներին․ ձեր բոլորի պատմություններն էլ շատ հուզիչ են, միևնույն ժամանակ՝ ոգեշնչող ու քաջալերող։ Շնորհակալ եմ նախաձեռնության հիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանին, Նուբար Աֆեյանին և Ռուբեն Վարդանյանին, մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց նպաստն են բերել այս կարևոր նախաձեռնության կյանքի կոչմանը։
Բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք և ցանկանում, որ գալիք սերունդներին միայն գրքերը պատմեն մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների մասին»։

Человечество испытывает недостаток человечности
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна принял участие в открытии Второго глобального форума "Против преступления геноцида" который проводится под девизом "Живые свидетели геноцида", сообщает пресс-служба главы армянскогогосударства. На форуме президент Республики выступил с речью.
Речь Президента Сержа Саргсяна на открытии Второго глобального форума "Против преступления геноцида"
Многоуважаемые гости,
Уважаемые участники Глобального форума,
Год назад, в канун 100-летия Геноцида армян, я имел честь возвестить о начале работы этого глобального общественно-политического форума, с верой в его миссию и успех. Эта миссия - вскрыть существующие проблемы предотвращения геноцидов, разработать пути их решения и объединить потенциал цивилизованного человечества для решительной победы над преступлениями против человечества в 21-ом веке.
Сегодня, спустя год, могу с уверенностью сказать, что удалось: первый форум получил широкий отклик не только в профессиональных кругах, но и среди многих тысяч людей не только в Армении, но и за её границами. Он стал поводом, чтобы мир еще раз заговорил о величайшем зле, порожденном человечеством, - о геноциде. Этим было обусловлено наше решение превратить этот форум в постоянную площадку для тех личностей, переживших геноцид, их поколений и, конечно, тех государств и международных структур, которые полны решимости и едины в том, чтобы внести свою лепту эту общечеловеческую борьбу.
Сердечно приветствую всех вас и рад, что мы вместе!
2015 год был вехой, когда мы переосмыслили нашу столетнюю борьбу, направленную на восстановление исторической справедливости и права нашего народа на существование. И 100-ую годовщину геноцида мы ознаменовали не трауром, а направленными миру посланиями благодарности и возрождения и той решимостью, что Республика Армения в 21-ом веке будет одним из лидеров борьбы против этого преступления. Наше видение сегодня чёткое: для того, чтобы защититься от подобных катастроф, нужно укоренить абсолютное осознание недопустимости геноцида.
2015 год был важен в этом плане: руководители многих стран мира, парламенты, международные структуры, религиозные организации, видные личности выразили свою солидарность с нашей общей борьбой против геноцидов, признав и осудив Геноцид армян.
Логика развития современного мира бесспорно свидетельствует: мы отныне взаимосвязаны, взаимосвязаны настолько, что неудача кого-либо из нас приводит к неудаче остальных, успех - к успеху, страдание - к страданиям. Сегодня трудно представить такой направленный против безопасности вызов, который угрожал бы только одной стране. Следовательно никто из нас не может чувствовать себя застрахованным от тех ужасов, которые пережили наши предки в 20-ом веке, которые переживают наши современники в 21-ом веке, если сегодня же не примем решения, если сегодня же не скажем "больше никогда", независимо от той цены, которую каждый из нас заплатит. Эта логика также говорит нам, что осуществленный в любом уголке мира геноцид должен восприниматься как следствие неудачи всего международного сообщества, а предотвращение геноцидов - ответственность как каждого из нас, так и всего человечества. Следовательно, очень естественно, что подвергшиеся геноциду, пережившие его и их потомки продолжат направлять свой взгляд в сторону международного сообщества, ища справедливости.
Девиз форума этого года - "Живые свидетели Геноцида", позволяет нам поднять вопросы, имеющие важнейшее значение как в плане ликвидации последствий, так и в плане предотвращения. И сегодня с нами в этом зале, рядом с нами живые свидетели геноцида. Люди, которые на собственной коже ощутили неописуемые словами ужасы геноцидов, неутешную боль потери, тоски, лишения родины, в какой-то момент, как бы, прощаясь с прошлым и будущим. Каждому из них было трудно быть оптимистом, но они здесь, чтобы констатировать, что те, кто осуществил геноцид, не победили. Уверен, все они прошли героический путь и на этом пути встречали людей, которые протянули руку, которые помогли встать на ноги, которые вдохнули надежду... Люди, которые восстали против зла современности, не смирившись с безразличием, презрели собственные интересы, не смирившись с несправедливостью, рисковали собой во имя спасения ещё одной человеческой жизни.
И сегодня человечество, к сожалению, испытывает недостаток человечности. Свидетельство этого волна отрицания со стороны тех, кто осуществил геноцид, или со стороны их наследников, которая для переживших геноцид является самым большим ударом. Как справедливо сказал переживший Холокост Нобелевский лауреат Эли Визель: "Отрицать - значит убивать жертвы во второй раз". В отдельных случаях отрицание проявляется в попрании права помнить и знать. Отрицание держит переживших и их поколения в состоянии постоянного страха, поскольку те, кто отрицает или оправдывает произошедшее, косвенно не исключают в будущем вероятности повторения того же преступления при наличии возможных условий.
Одновременно, думаю, связанные с преступлением геноцида международные правовые документы не уделяют достаточного внимания международному правовому регулированию проблем переживших геноцид. То же самое можно сказать также о международном правовом режиме в связи с беженцами. Важно понять, как можно посредством совершенствования существующих правовых механизмов или внедрения новых юридически закрепить особый статус переживших геноцид или другие преступления против человечества, без чего, вероятно, не возможно систематическим образом подойти к решению проблемы.
Справедливое осуждение любого преступления требует также признание прав пострадавших в отношении понесенных потер и лишений. Сказанное, разумеется, касается также переживших геноциды и преступления против человечества. Должны обеспечиваться необходимые механизмы, которые позволят не только признать это право, но также реализовать его.
Уважаемые партнеры,
Как показали конфликты последних лет на Ближнем Востоке, в наши дни вопрос предотвращения геноцидов остается актуальным и неотложным. В последний период мир с ужасом следил, как на Ближнем Востоке террористы Исламского государства предают мучительной смерти, отрубают головы и четвертуют невинных людей, в том числе, женщин, детей и стариков. Мир возмущен этим варварством в том случае, когда исполнители этого - всего лишь банда разбойников, которую трудно привлечь к ответу и против которой можно бороться только ракетами.
Однако, если в случае совершенных бандой преступлений против них борются ракетами, возникает вопрос, какую ответственность несут являющиеся субъектами международного права государства за поощрение и осуществление подобных преступлений.
Что бы вы сказали о стране, которая (будучи полноценным субъектом международного права, членом ООН, СЕ и многих других структур, стороной, подписавшей гуманитарные конвенции) своим почерком ничем не уступает террористам Исламского государства. Всего несколько недель назад, в дни инициированного Азербайджаном против Нагорного Карабаха широкомасштабного нападения, азербайджанские солдаты не удовлетворились лишь стрельбой: они расчленили пожилых людей, армянского солдата, отрезали их головы и уши, демонстрируя это в социальных сетях в качестве проявления героизма. И всё это при открытом поощрении властей Азербайджана. Не странно ли, что подобная страна, осуществляющая варварскую политику и попирающая все нормы цивилизации, в эти дни принимает форум под девизом "Альянс цивилизаций"? Разве это приемлемое поведение? Мы должны добиться того, чтобы подобному насаждению ненависти не было места в наш время, чтобы любая власть воздерживалась от подобного поведения, боясь, что будет за это отвечать.
Международное сообщество - мы, должны столь же быстро и решительно искоренить подобные чреватые геноцидами явления, где бы они ни проявлялись, как несколько дней назад это сделали руководство и общество Швеции в связи с озвученной турецким националистом Барбаросом Лейлани пропагандой насилия в отношении армян. Это требует сплочённой работы, подчас подчинения геополитических интересов, четкого и адресного осуждения явлений. Иначе, если мы не искореним подобные порочные явления еще в зародышевом состоянии, будем вынуждены ликвидировать их разнообразные и непредсказуемые последствия, продолжим сталкиваться с всевозможными порожденными ненавистью преступлениями, которым сродни, между прочим, обретший новую силу и размах на нашем континенте терроризм.
В 100-летнюю годовщину Геноцида армян армянский народ обратился с посланием благодарности ко всему миру. Стартовала инициатива "100 жизней" и премия "Аврора" - от имени переживших Геноцид армян и в благодарность тем, кто в эти труднейшие дни протянул руку спасения армянскому народу. Поздравляю и выражаю своё восхищение номинантам на получение премии: истории всех вас очень трогательны и, в то же время, вдохновляют и обнадеживают. Я благодарен учредителям инициативы Вардану Григоряну, Нубару Афеяну и Рубену Варданяну, организаторам премии, а также всем тем, кто внес свой вклад в претворение в жизнь этой важной инициативы.
Желаю всем нам плодотворной работы и хочу, чтобы грядущим поколениям только книги рассказывали о направленных против человечества преступлениях.