Հունաստանի վարչապետը կպահանջի շտապ գումարել ԵՄ արտահերթ գագաթաժողով
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը մտադիր է պահանջել Բրյուսելից շտապ գումարել ԵՄ արտահերթ գագաթաժողով: Այս մասին հայտնում է Աթենքի լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով կառավարության աղբյուրներին:
Ցիպրասը գագաթաժողովից կպահանջի ապահովել Հունաստանին օգնության երրորդ ծրագրի մասին համաձայնագրի պահպանումը, որը կնքվել է 2015 թվականի հուլիսին, հայտնել են աղբյուրները:
Աթենքի պահանջի պատճառ է դարձել հինգշաբթի Հունաստանի հարցով եվրոգոտու երկրների ֆինանսների նախարարների խորհրդի արտահերթ նիստի չեղարկումը: Հունաստանի կառավարությունն ակնկալում էր, որ Եվրախումբն ապրիլի 28-ին լրացուցիչ նիստում կքննարկի իրավիճակը երկրում, դրական գնահատական կտա հունական բարեփոխումների ծրագրին և քննարկում կսկսի երկրի պետական պարտքի հարցով: Ֆինանսական օգնության ծրագրից Հունաստանին վարկի հաջորդ տրանշի հատկացումը հնարավոր չէ առանց բարեփոխումների ընթացքի առաջին գնահատականի ավարտի և ընդունման:

Ципрас потребует срочно созвать внеочередной саммит ЕС
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас намерен позвонить председателю Европейского совета Дональду Туску и потребовать срочно созвать внеочередной саммит Евросоюза, сообщает РИА Новости.
Ципрас потребует от саммита обеспечить соблюдение соглашение по третьей программе помощи Греции, заключенное в июле 2015 года, сообщили источники.
Причиной требования Афин стало решение не проводить в четверг внеочередное заседание совета министров финансов стран еврозоны (Еврогруппы) по Греции. Правительство Греции рассчитывало, что Еврогруппа на дополнительном заседании 28 апреля обсудит ситуацию в стране, даст положительную оценку программе греческих реформ и начнет дискуссию по государственному долгу страны. Выделение Греции следующего транша кредита из программы финпомощи невозможно без завершения и одобрения первой оценки хода реформ.