Թուրքիան ընդլայնում է իր ռազմական ներկայությունն այլ երկրներում
Թուրքիայի և Կատարի միջև կնքվել է ռազմական ոլորտի համագործակցության մասին համաձայնագիր, ըստ որի՝ պաշտոնապես սկսել է գործել Կատարում տեղակայված Թուրքիայի զինված ուժերի ռազմաբազան:
Նախատեսվում է, որ «բազմաթիրախ» ռազմական բազայում զինվորական ծառայություն կանցնի հազարից ավել թուրք զինվորական: Նշվում է նաև, որ բացի ռազմաօդային ուժերից` Կատարի թուրքական ռազմաբազայում տեղակայվելու են նաև ռազմածովային ուժեր:
Ավելի վաղ Կատարում Թուրքիայի դեսպան Ահմեդ Դեմիրոկը հայտնել էր, որ բազայում տեղակայվելու է մոտ 3000 զինծառայող, որոնք կներկայացնեն Թուրքիայի ցամաքային, ռազմաօդային ու ռազմածովային ուժերը, ինչպես նաև հատուկ նշանակության ուժերն ու հրահանգիչները:
Նշենք, որ Թուրքիայի օտարերկրյա մեկ այլ ռազմական բազաարդեն երկար տարիներ գործում է Կիպրոսի օկուպացված (թուրքական) հատվածում: Այսպես, Կիպրոսի թուրքական մասում տեղակայված է 74 հազարանոց թուրքական զորք, որից միայն 5 հազարն են թուրք կիպրացիներ: 2010 թվականից թուրքական ռազմաբազա է գործում նաև Ալբանիայում:
Նշենք, որ 2015 թվականի վերջին Անկարան հայտարարեց Կատարում, Սոմալիում, Վրաստանում և Ադրբեջանում (Նախիջևանում) ռազմական բազաների հիմնելու մտադրության մասին: Եթե վերջին երկուսի դեպքում հստակ պայմանավորվածություններ (հանրությանը հայտնի) չկա, ապա Սոմալիում թուրքական ռազմաբազայի մասին կարելի է խոսել որպես արդեն կայացած փաստի: Նշվում է, որ Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշոյում տեղակայվելիք բազայում նախատեսվում է, որ սկզբնական շրջանում 200 թուրք հրահանգիչներ վարժանքներ կանցկացնեն Սոմալիի 1500 զինվորականների համար՝ «Աշ Շաբաբ» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարելու նպատակով:
Նշենք, որ վերջին տարիներին բացի արտերկրում բազաներ հիմնելուց, Թուրքիան մեծացնում է իր ռազմական բյուջեն: Այսպես, ՀՆԱ-ի մակարդակով ռազմական բյուջեի ծախսերը 2015 թվականի համեմատ աճել են 0,2 տոկոսով՝ կազմելով ՀՆԱ 3,7 տոկոսը: Գումարային տեսքով 2016 թվականի ռազմական բյուջեն կազմում է 62,9 մլրդ լիրա (21,2 մլրդ դոլար), ինչը 10,4 մլրդ լիրայով գերազնացոում է 2015 թվականի բյուջեն:
Թուրքիան իր արտաքին քաղաքականության շրջանակներում դրել է երկրի տարածաշրջանային դերի բարձրացման խնդիր: Հենց այս համատեքստում էլ թուրքական իշխանությունները քայլեր են ձեռնարկում երկրի ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում ընդլայնելու ուղղությամբ, քանի որ ռազմական բազայի առկայությունն ապահովում է այդ երկրում երաշխավորված ազդեցություն: Միևնույն ժամանակ ռազմական բազաների ստեղծումը Կատարում, Սոմալիում հնարավորություն կտան հանդես գալ Պարսից ծոցում և Հյուսիսային Աֆրիկայում որպես անվտանգության համակարգ ապահովող կարևոր դերակատար՝ մեծացնելով երկրի ոչ միայն տարածաշրջանային, այլ նաև միջազգային ազդեցությունը:
Սակայն, հարկն է նշել, որ Թուրքիայի նման քաղաքականությունը նաև որոշակի վտանգներ է պարունակում տարածաշրջանային կայունության համար: Այսպես, Կատարում թուրքական ռազմական բազայի ստեղծումը Պարսից ծոցում անվտանգության ապահովման հարցում ուժերի որոշակի վերադասավորում է առաջացնում, ինչը չի կարող անտեսել Իրանը, ով ևս ունի տարածաշրջանային հավակնություններ:

Военные базы Турции за рубежом: возможность или вызов?
Между Турцией и Катаром подписано соглашение о сотрудничестве в военной сфере, согласно которому военная база Вооруженных сил Турции, дислоцированная в Катаре, начала действовать. Планируется, что на "многоцелевой" военной базе в Катаре военную службу будут проходить свыше тысячи турецкий военных. Туда будут дислоцированы подразделения Военно-воздушных и Военно-морских сил, военные инструкторы и спецназ.
Ранее посол Турции в этой стране Ахмет Демирок заявил, что на базе будут размещены порядка 3 тысяч солдат сухопутных войск, военнослужащие ВВС и ВМС страны, а также инструкторы и силы спецназначения.
Отметим также, что на протяжении многих лет иностранные военные базы Турции дислоцированы в турецкой части Кипра. Там находится 74 тысяч турецких военных. С 2010 года турецкая военная база действует и в Албании.
В концу 2015 года Турция объявила о намерении создать военные базы в Катаре, Сомали, Грузии и Азербайджане (Нахичевань). Если в случае двух последних договоренностей (общеизвестных) не обнародовано, то в случае Сомали мы можем говорить о турецком военном присутствии как уже свершившемся факте. Так, планируется, что турецкая база будет располагаться в столице Сомали Могадишо. На первом этапе 200 турецких инструкторов должны подготовить и обучить 1500 сомалийских военных для борьбы с радикальной исламистской группировкой "Аш-Шабаб".
Отметим, что в последние годы Турция увеличила свою военную мощь. Так, расходы на оборону и безопасность в 2016 году составят 3,7% ВВП против 3,5% ВВП в 2015 году, что означает, что военный бюджет этой страны в 2016 году составит 62,9 млрд турецких лир (21,2 млрд долл по нынешнему курсу), что на 10,4 млрд лир (примерно на 20%) больше, чем в 2015 финансовом году (52,5 млрд лир).  Примечательно, что Турция не только увеличивает военный потенциал, но и свое военное присутствие за рубежом.
В последние годы Турция в рамках принятый доктрины неоосманизма стремится к пересмотру своей геополитической роли.  Именно в этом контексте турецкие власти предпринимают шаги по расширению своего военного присутствия в регионе, так как наличие военной базы в той или иной стране обеспечивает гарантированное влияние. В то же время создание военных баз в Катаре и Сомали поможет Турции действовать в качестве важного игрока в системе обеспечения безопасности в Персидском заливе и в Северной Африке, что увеличит не только региональное, но и международное влияние страны.
Однако надо отметить, что такая политика Турции также чревата определенными рисками для региональной стабильности. Так, военная база в Катаре приведет к перестановке сил в регионе Персидского залива, что, конечно, не может понравиться Ирану, который, кстати, также стремится к региональной гегемонии. В этом контексте турецкая политика может привести к возможной конфронтации Ирана и Турции.