Չինաստանի պատասխանն ԱՄՆ-ին
Միջազգային առևտրի նորմերը պետք է սահմանվեն բոլոր երկրների կողմից համատեղ և ոչ թե թելադրվեն ինչ որ մեկի կողմից: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Հուն Լեյը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հայտարարությունը, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Նշենք, որ խոսքը վերաբերում է  Washington Post հոդվածին, որում ԱՄՆ նախագահը նշում է, որ Տրանսխաղաղօվկիանոսյան համագործակցությունն ԱՄՆ-ին թույլ կտա որոշել համաշխարհային առևտրի կանոնները, որոնց պետք է հետևեն մնացած երկրները: «ԱՄՆ պետք է գրի օրենքներ, ոչ թե Չինաստանի նման երկրները»,- մասնավորապես նշել է Բարաք Օբաման:
Օբամայի այս հայտարարությունը Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը մեկնաբանել է. «ԱՄՆ շատ ամբիզիոզ է նման հայտարարությունների հարցում, սակայն վախենամ նրանք հաշվի չեն առել երկարաժամկետ հեռանկարները»:

Ответ Китая на слова президента США
Правила международной торговли должны устанавливаться всеми странами мира сообща, а не диктоваться одной, заявил официальный представитель МИД Китая Хун Лэй, комментируя заявление президента США Барака Обамы, передает РИА Новости.
Ранее Обама в опубликованной в Washington Post статье заявил, что соглашение по Транстихоокеанскому партнерству (ТТП) позволит США определять правила мировой торговли, которым должны будут следовать все остальные страны. По словам Обамы, "США должны писать правила торговли, а не страны вроде Китая".
"США очень амбициозны, делая такие заявления, но, я боюсь, они не учитывают долгосрочные перспективы", - отметил Хун Лэй.