Ուորլիքը ոգեշնչված է
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ոգեշնչված է Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից: Այդ մասին ադրբեջանական Trend գործակալությանը հայտնել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Մենք չափազանց ոգեշնչված ենք երեկվա հանդիպման արդյունքներով: Երկու նախագահներն էլ պարտավորվել են պահպանել հրադադարի մասին համաձայնագիրը, ակտիվացնել վստահության կարևոր միջոցառումները և հաջորդ ամիս մեկնարկել բանակցությունները, որոնք կարող են հանգեցնել համապարփակ կարգավորման»,- ասել է Ուորլիքը:
Նա նշել է, որ նախագահները քաղաքական կամք են ցուցաբերել՝ դուրս գալու ստատուս-քվոյից և միջոցներ ձեռնարկելու, որոնք օգուտ կբերեն տարածաշրջանին: «ԱՄՆ-ն և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները պատրաստ են ցանկացած անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը:

Минская группа ОБСЕ воодушевлена итогами венской встречи президентов Азербайджана и Армении по карабахскому урегулированию, сказал сегодня агентству Trend сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.
"Мы чрезвычайно воодушевлены итогами вчерашних встреч. Оба президента обязались соблюдать соглашение о прекращении огня, активизировать важные меры по укреплению доверия и начать переговоры в следующем месяце, что может привести к всеобъемлющему урегулированию", - сказал Уорлик.
По его словам, президенты продемонстрировали политическую волю, чтобы выйти за рамки статус-кво и принять меры, которые могут принести пользу населению региона. "США и сопредседатели МГ ОБСЕ готовы оказать в этом любую необходимую помощь",  сказал Уорлик.