Հակառակորդի բնակչության վրա չկրակեցինք, թողեցինք, որ հանգիստ գնան. Բերձորի ազատագրման մասնակից
Լաչինի (Բերձորի) ազատարգրման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Բերձորի ազատագրմանը մասնակցած, Գորիսի շրջանի հրետանավոր Ստյոպա Մկրտչանի հետ.
-         Պարո՛ն Մկրտչյան, ինչպե՞ս հնարավոր դարձավ Լաչինի ազատագրումը: Ի՞նչը նպաստեց դրան:
-         Լաչինի ազատագրումը սկսվել է դեռևս Շուշիի ազատագրումից: 1992 թ-ի մայիսի 8-ին մերոնք հենց Շուշիի վրա հարձակում են իրականացրել, հակառակորդն էլ սկսել է Լաչինից կրակելը Գորիսի գյուղերի վրա՝ Տեղ, Կոռնիձոր, Խնածախ,  որտեղ կային զոհեր քաղաքացիական բնակչության մեջ: Հենց այդ նույն օրն էլ մենք Տեղ գյուղից սկսեցինք կրակել Լաչինի վրա, որպեսզի նրանք այլևս մեր բնակավայրերը չգնդակոծեին: Մենք այդ հրետանային կրակը վարել ենք մինչև մյուսները վերևից՝ Լիսագորից սկսել են իջնել: Մենք էլ հնարավորինս օգնել ենք, Գորիսի գյուղերից հրետանային կրակով սատարել ենք, մինչև նրանք կարողանան անվտանգ իջնել ներքև: Երբ եկել են, Կոռնիձորի տակ արդեն ջոկատներով հանդիպել ենք իրար: Իսկ ահա մայիսի 18-ին արդեն մերոնք եկան և մտան Լաչին: Գորիսի կողմից հիմնականում մասնակցել են Տեղ գյուղի հրետանավորները և Գորիսի պոլիտեխնիկի ինստիտուտի հրետանավորները՝ իմ գլխավորությամբ:
-         Ի՞նչ հետաքրքիր դրվագ կհիշեք Լաչինի ազատագրումից:
-         Լաչինի շրջանում Միքենդ գյուղ կա, որի ողջ բնակչությունը հենց Կոռնիձորի դիմացով եկավ անցավ, մեզնից ընդամենը 3-4 կմ հեռավորության վրա: Մենք այդ բնակչության վրա ընդհանրապես չկրակեցինք, թողեցինք, որ հանգիստ գնան: Չէ՞ որ պատերազմը բանակի  հետ է, ոչ թե խաղաղ բնակչության:
Տեղեկանք. Բերձորը (Լաչին), քաղաք և վարչական կենտրոն է Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանում, Հագարի գետի միջին հոսանքի ավազանում՝ 1000-1200 մ բարձրության վրա։ Բերձորի բնակչության թիվը կազմում է 2300 մարդ:
24 տարի առաջ, 1992 թվականին այս օրը՝ մայիսի 18-ին, հայկական բանակն ազատագրեց Հայաստանն Արցախին կապող կենսական նշանակություն ունեցող Բերձոր (Լաչին) քաղաքը:
Քաղաքի միջով անցնող ճանապարhը՝ Լաչինի միջանցքը մինչև հիմա համարվում է երկու հայկական պետություններն իրար կապող ամենահարմար "երակը"...Իսկ այն ժամանակ այն «կյանքի» միջանցք էր Արցախի համար...
Բերձորի ազատագրմամբ կյանքի կոչվեց հայ ժողովրդի երկու հատվածների երազանքը, իրականություն դարձավ բաղձալի միացումը, որն ազգային ազատագրական նոր պայքարի կարգախոսն էր ու հայության արյան կանչը:
ԼՂՀ-ն ծանրագույն վիճակում էր՝ չկար էլեկտրա- և գազամատակարարում: Զինամթերքի, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի անհրաժեշտ նվազագույն քանակը տեղափոխվում էր քաղավիացիայի ուժերով:
Սակայն, երբ վերսկսվեց երթևեկությունը Բերձորից Գորիսի շրջան շրջանցիկ ճանապարհով, ադրբեջանական ջոկատները, տեղի բնակչության հետ միասին, սկսեցին շտապ հեռանալ Լաչինից:

We Did Not Fire at the Population and Allowed Them Quietly to Live: a Participant of Berdzor Liberation Operation
On the 25h anniversary of Lachin (Berdzor) liberation "Armedia" IIA presents an exclusive interview with a participant of the  liberation operation  of Berdzor, an artillerist from Goris Styopa Mkrtchyan
- Mr. Mkrtchyan how did the liberation of Lachin become possible. What made its possible?
- The liberation operation of Lachin started from the liberation of Shushi. On May 8, 1992, when we launched an attack on Shushi, the enemy started shelling Tegh, Kornidzor, Khnatsakh villages in Goris region of Armenia from Lachin, as a result of which there were civilian casualties.
On the same day we started to fire at Lachin from Tegh village to make the Azerbaijanis stop the shelling of our settlements. We continued the artillery fire until the rest of our forces moved down from Lisagor. We did our best to help them by the artillery fire from the villages in Goris, until they were able to safely move down.
Our detachments met already under Kornidzor. Already on May 18 we came and entered Lachin. From Goris mostly the artillerists from Tegh village and Goris Polytechnic University participated under my supervision.
- What interesting events will you remember from the liberation of Lachin?
- There was Mikend village in Lachin region. The population of Mikend left the village in our presence in 3-4km from us in front of Kornidzor. We did not fire at the population at all and allowed them quietly to live. The war is with the army not with the peaceful residents.
Reference
Berdzor (Lachin) is a town and administrative center in Kashatagh region in the Republic of Artsakh (in the middle stream basin of the Hagar River at an altitude of 1000-1200 meters. The population of Berdzor is  2,300.
25 years ago, on May 18, 1992, Armenian forces liberated the town of Berdzor (Lachin); the town of vital importance connecting Armenia with Artsakh.
The road through the town, the corridor of Lachin, is considered the most convenient "vein" connecting the two republics. At that time it was a "life" corridor for Artsakh.
The liberation of Berdzor made the dream of the Armenian people come true, the desired union which was the slogan of the new liberation struggle and the cry of the Armenians’ blood.
NKR was in a terrible situation. Electricity and gas supplies were halted. Minimum amount of ammunition, food and medicine were delivered by civil aviation.
However when through the bypassing road the traffic from Berdzor to Goris restarted the Azerbaijani detachments along with the local population hurried to leave Lachin.