ԵԱՏՄ միջկառավարական նիստի արդյունքները․ սա սովորական նիստ չէր
Եթե փորձենք ամփոփ ներկայացնել նիստի արդյունքները, ապա դրանք կարելի է բաժանել երեք հիմնական առանցքների: Դրանք են՝  նավթամթերքների միասնական շուկայի, մաքսային համատեղ օրենսգրքի ձևավորումն ու ԵԱՏՄ-Չինաստան հարաբերություրնների սերտացման հետ կապված հարցերը:
Առաջին երկու որոշումները Միության ներքին գործընթացներին առնչվող հարցեր են և այսպես թե այնպես, ժամանակի ընթացքում, ենթադրվում է, որ պիտի ենթարկվեին տրանսֆորմացիայի՝ անդամ երկրների համար միասնականացման տեսքով:  Սա, բնականաբար, չի նվազեցնում վերջիններիս կարևորությունն ու նշանակությունն անդամների համար: Ճիշտ հակառակը՝  դրանք ԵԱՏՄ-ի, որպես տնտեսական ինտեգրացիոն միության, գործնականում «լեգիտիմացնող» նշանակություն ունեն: Այլ խոսքերով՝ տնտեսական միության մեխանիզմներն են գործի գցում, ինչն, անշուշտ, դրականորեն կազդի անդամ երկրների տնտեսությունների վրա: Այս դեպքում՝ ակնկալվում է համատեղ առևտրաշրջանառության աճ և նավթ չունեցող երկրների համար նավթային շուկաներին հասանելիության բարձրացում: Վերջին հարցադրումը հատկապես առնչվում է Հայաստանին: Պետք է նշել, որ այս որոշումների մասով վերջնական պայմանավորվածություններ ձեռք կբերվեն Մինսկում կայանալիք ԵԱՏՄ կառավարությունների ղեկավարների նիստին:
Մինչդեռ հատուկ ուշադրության է արժանի Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը՝ որպես ԵԱՏՄ արտաքին զարգացման նախադրյալ: Պաշտոնական հայտարարություններում ասվում է, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունների հաստատումը վերաբերում է առևտրին, ինչպես նաև խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերին ու ներդրումների իրականացմանը: Չի բացառվում, որ խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի ներքո դիտարկվում է «Մետաքսի ճանապարհը», որին մասնակցության հնարավորություն ունի նաև Հայաստանը՝ հատկապես հաշվի առնելով նախագահի՝ 2015-ին կատարած բարձր մակարդակով այցի արդյունքները:
Ամեն դեպքում, ԵԱՏՄ-Չինաստան հարաբերություններին առնչվող համապատասխան համաձայնագիրը ներկայացվելու է մայիսի վերջին՝ Աստանայում կայանալիք հանդիպմանը, որին կմասնակցեն անդամ երկրների ղեկավարները:
Այս իմաստով միջկառավարական խորհրդի՝ Երևանում անցկացված նիստը դժվար թե հնարավոր լինի դասել հերթականների շարքին: Համապարփակ գնահատականով այն կարելի է անվանել Եվրասիական տնտեսական միության՝ գործնականում գործունեության շարժիչ-հանդիպում:

Итоги межправительственного заседания ЕАЭС: это было необычное заседание
20-го мая состоялось заседание Межправительственного совета ЕАЭС. Если попытаться обобщенно представить результаты заседания, то их можно разделить на три основные оси. Это – вопросы, связанные с единым рынком нефтепродуктов, формирование общего Таможенного кодекса, а также вопросы, связанные с углублением отношений ЕАЭС-Китай.
Первые два решения связаны с внутренними процессами союза и, так или иначе, в течение времени предполагается, что они должны претерпеть трансформацию и стать единообразными для стран-членов ЕАЭС. Это, естественно, не умаляет важности и значения последних для членов союза – наоборот, они для ЕАЭС - как экономического союза - практически имеют значение "легитимизирующих" факторов. Иными словами, начинают работать механизмы экономического союза, что, безусловно, положительно скажется на экономиках стран-членов союза. В этом случае предполагается рост общего товарооборота и расширение доступа к рынкам нефти для стран, не имеющих нефть. Последнее особенно относится к Армении. Необходимо отметить, что по названным решениям окончательная договоренность будет достигнута на заседании глав правительств ЕАЭС в Минске.
Между тем, особого внимания достойно углубление отношений с Китаем - как предпосылка внешнего развития ЕАЭС. В официальных заявлениях говорится, что установление отношений с Китаем относится как к торговле, так и к осуществлению крупных инфраструктурных программ и инвестиций. Не исключено, что под крупными инфраструктурными программами рассматривается "Шелковый путь", возможность участия в котором имеет и Армения, особенно если учитывать результаты визита в Китай на высоком уровне президента РА в 2015-ом году. В любом случае, касающееся отношений ЕАЭС-Китай соответствующее соглашение будет представлено в конце мая, в Астане, на встрече глав стран-членов ЕАЭС.
В этом смысле заседание Межправительственного совета в Ереване трудно отнести к рядовым. В обобщенной оценке его можно назвать встречой-двигателем практической деятельности Евразийского экономического союза.