Էրդողանը կոչ է արել ԵՄ-ին կիսել փախստականների բեռը
Թուրքիան սպառնացել է կասեցնել Եվրոպական միության հետ ունեցած բոլոր պայմանավորվածությունները, եթե Բրյուսելը չվերանայի իր «երկակի ստանդարտների» քաղաքականությունը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիպ Էրդողանն այսօր հայտարարել է, որ իր երկիրն, ի տարբերություն աշխարհի ցանկացած այլ պետության, ավելի շատ փախստականներ է ընդունում և կոչ է արել ԵՄ-ին կիսել այդ բեռը:
«Ապօրինի միգրացիան վերահսկելու համար Եվրոպան և Թուրքիան պետք է միասին աշխատեն, որպեսզի ստեղծվեն իրավական այնպիսի մեխանիզմներ, ինչպիսիք են 2016 թվականի մարտի պայմանավորվածությունները սիրիացի փախստականներին վերաբնակեցնելու համար»,- ասել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ մտնող փախստականների ու ներգաղթյալների թիվը սահմանափակելու վերաբերյալ Բրյուսելի ու Անկարայի միջև համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել մարտի 20-ին: Ըստ դրա՝  մարտի 20-ից Թուրքիայի տարածքով Հունաստան մտնող բոլոր ապօրինի ներգաղթյալները կվերադարձվեն Թուրքիայի տարածք: Դրա փոխարեն ԵՄ-ն պարտավորվել է Թուրքիայից ընդունել սիրիացի փախստականներին՝ «1-ը 1-ի դիմաց» սկզբունքով:
Ինչևէ, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերն, իր հերթին, պատասխանել է, որ փախստականներ ընդունելու հարցում Եվրամիության հնարավորությունները սահմանափակ են:
«Մենք միլիոնավոր փախստականների ընդունելու հնարավորություն չունենք»,- ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Լյուքսեմբուրգում ԵՄ երկրների խորհրդարանների խոսնակների համաժողովին:
Եվրահանձնաժողովի նախագահը նշել է Թուրքիայի հետ ԵՄ միգրացիոն համաձայնագրի կատարման կարևորությունը, մասնավորապես Հունաստանում փախստականների ճգնաժամը կարգավորելու համար, որտեղ նրա խոսքով, հիմա ավելի քան 15 հազար միգրանտ կա:
Սակայն հիշեցնենք, որ ըստ Թուրքիա-ԵՄ համաձայնագրի՝ մի շարք բարեփոխումներ կատարելու դիմաց, կարող էր նաև հսկայական առաջընթաց գրանցվել Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հարցում: Բայց քանի որ թուրքական իշխանությունները հրաժարվեցին կատարել ԵՄ պահանջների մեծ մասը՝ ասելով, որ ամեն մեկն իր ճամփով գնա, բանակցությունները գրեթե կանգ առան:
«Բանակցությունների այժմյան տեմպերի պահպանման դեպքում Թուրքիան 3000 թվականից շուտ ԵՄ անդամ չի դառնա»,- այս առիթով օրերս հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը, - «նույնիսկ մոտ ապագայի ծրագրերում ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հնարավորություն չկա»:
Նշենք, որ Թուրքիան Եվրոպական Միությանն անդամակցելու հայտ է ներկայացրել դեռևս 1987 թվականին: Սակայն առաջընթացի նման տեմպերի պահպանման դեպքում նրանք, իսկապես, դժվար թե մոտ ապագայում անդամակցության հասնեն: Չնայած նրան, որ այս երկիրը պարբերաբար սպառնում է ԵՄ-ին նույն միգրանտների հետ կապված խնդրով, Թուրքիային դեմ անդամ-պետություններն այնքան շատ են կառույցում, որ դժվար թե Բրյուսելն ի վերջո ընդառաջ գնա:

Турция-ЕС: торги продолжаются
Турция пригрозила приостановить все соглашения с ЕС, если Брюссель продолжит политику "двойных стандартов". Президент Турции Реджеп Эрдоган сегодня заявил, что его страна принимает больше беженцев, чем любое другое государство мира и призвал ЕС разделить это бремя.
"Для контроля над нелегальной миграцией Европа и Турция должны работать вместе, чтобы создать правовые механизмы, такие как соглашение в марте 2016 года - для переселения сирийских беженцев", - сказал Эрдоган.
Напомним, что соглашение между Брюсселем и Анкарой по ограничению числа беженцев и мигрантов, въезжающих в ЕС, вступило в силу 20 марта. В соответствии с ним все нелегальные мигранты, прибывающие с 20 марта в Грецию через Турцию, будут возвращены обратно на турецкую территорию. Взамен ЕС обязался принять из Турции сирийских беженцев из расчета "один к одному".
Однако 11 мая стало известно, что Европарламент приостановил работу над предоставлением Турции безвизового режима до выполнения Анкарой всех требований ЕС.
Тем не менее, председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в свою очередь заявил, что возможности Евросоюза по приему беженцев ограничены, страны сообщества не в состоянии принять миллионы мигрантов.
"У нас нет адекватной возможности принять миллионы беженцев", - сказал он, выступая в Люксембурге на конференции спикеров парламентов стран ЕС.
Председатель Еврокомиссии указал на важность выполнения миграционного соглашения ЕС с Турцией, в частности, с целью разрешения кризиса с беженцами для Греции, где с его слов сейчас находятся свыше 15 тысяч мигрантов.
Что касается членства Турции в Евросоюзе, то премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявил, что "даже близко в планах нет возможности, чтобы Турция стала членом ЕС в ближайшее время".
"Турция не станет членом ЕС ранее 3000 года при сохранении нынешних темпов переговоров," - отметил британский премьер.
Напомним, что Турция подала заявку на членство в ЕС в 1987 году. И при сохранении нынешней скорости прогресса они действительно доберутся до момента присоединения, мягко говоря, не так уж скоро.