Ադրբեջանում Համաներման ակտը հարուցել է իրավապաշտպանների դժգոհութունը
Ադրբեջանական իշխանություններն անսահման իշխանության հասնելու իրենց անառողջ ցանկության մեջ հասել են նրան, որ երկրում մարդու իրավունքների վերաբերող իրավիճակի կապակցությամբ անհանգստություն են հայտնում նաև ֆինանսիստները: Այսպես, ինչպես նշվում է Human Rights Watch-ի տարածած հայտարարության մեջ  Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումա Չակրաբարտին մայիսի 24-25-ին Բաքու այցելության ժամանակ կբարձրացնի այս երկրում մարդու իրավունքների պարբերական խախտումների հարցը: «Անկախ ձայների նկատմամբ ադրբեջանական իշխանությունների բռնաճնշումները չեն համապատասխանում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կանոնադրությանը», - ասվում է իրավապաշտպան կազմակերպության տարածած հայտարարությունում:
Այսպիսով, կարելի է ասել, որ Հանրապետության օրվան՝ մայիսի 28-ին, նվիրված համաներման հնարքը Բաքվի մոտ ձախողվել է: Այն փաստը, որ Հանրապետության օրվա կապակցությամբ համաներում չի շնորհվել երկրում առկա մոտ 100 քաղբանտարկյալներից ոչ մեկին, մտահոգություն է առաջացնում ինչպես Ադրբեջանի ժողովրդավարական ուժերի, այնպես էլ միջազգային հանրության մոտ: «Համաներման այդ ակտը ևս մեկ վկայություն է, որ  երկիրը և հասարակությանը խոր հասարակական-քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի առաջ կանգնեցրած Ադրբեջանի քաղաքական ռեժիմը չի ցանկանում հրաժարվել քաղաքական և քաղաքացիական ազատությունների ճնշման սխալ և կործանարար քաղաքականությունից», - ասվում է համաներման ակտի կապակցությամբ Ադրբեջանի Քաղաքացիական հասարակության պաշտպանության կոմիտեի տարածած հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, նաև որ նախօրեին ԵԽԽՎ Մոնիթորինգային հանձնաժողովում նախատեսված էին լսումների Ադրբեջանի վերաբերյալ: Ավելի վաղ Ադրեբջանի հարցով ԵԽԽՎ համազեկուցող Ստեֆան Շեննակը ապրիլի 5-9-ը Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքներով Բաքվին կոչ էր արել ամբողջությամբ կատարել Եվրոպայի խորհրդի առջև ստանձնած պարտավորությունները, ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին և վերացնել հասարակական կազմակերպությունների գործունեության արգելքները: Սակայն, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, ադրբեջանական իշխանությունների համար նման կոչերը որևէ արժեք չունեն:
Փաստորեն, Ադրբեջանում «Ֆորմուլա-1»-ի անցկացման օրերին կարելի է սպասել արևմյան գործընկերների կողմից ալիևյան վարչակարգի հասցեին քննադատությունների հերթական չափաբաժին, որից խուսափելու լավագույն տարբերակը Բաքվի համար մրցաշարի նախօրեին Խադիջա Իսմայելովային ազատ արձակելն է:

Акт амнистии в Азербайджане вызвал недовольство правозащитников
Азербайджанские власти в погоне за безоговорочное лидерство дошли до того, что вопросы, касающиеся прав человека в этой стране, беспокоят уже и экономистов. Так, во время  посещения Баку 24-25 мая президент Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти должен поднять вопрос о нарушениях прав человека в Азербайджане. Об этом, как передает contact.az, говорится в заявлении Human Rights Watch. "Репрессии правительства Азербайджана против независимых голосов не согласуются с принципами, изложенными в уставе Европейского банка реконструкции и развития - единственного международного финансового учреждения", - отмечено в документе.
Таким образом можно сказать, что трюк с амнистией, приуроченной ко Дню Республики - 28 мая - можно сказать, не удался азербайджанским властям: международное сообщество в преддверии очередной "пиар-акции" Азербайджанa - проведения "Формулы-1" - продолжает активно критиковать азербайджанские авторитарные власти. Тот факт, что ко Дню Республики не был амнистирован ни один из более 100 азербайджанских политзаключенных, вызывает глубокую озабоченность как среди демократических сил Азербайджана, так и у международного сообщества.
"Этот Акт амнистии является еще одним свидетельством того, что политический режим в Азербайджане, загнавший страну и общество в глубокий общественно-политический и социально-экономический кризис, не желает отказа от ошибочной и пагубной политики подавления гражданских и политических свобод, и по-прежнему выступает против создания гражданского общества и прозрачного  правового государства", - говорится в заявлении Комитета защиты гражданского общества Азербайджана по поводу недавнего Акта амнистии в стране.
Кроме того, накануне в Мониторинговом комитете ПАСЕ намечались обсуждения по Азербайджану, о результатах которых СМИ пока не сообщали. Ранее содокладчик МК по Азербайджану Стефан Шеннак по итогам своего визита в Азербайджан 5-9 апреля призвал Азербайджан в полной мере выполнять свои обязательства перед Советом Европы, освободить политзаключенных и устранить препятствия на пути деятельности НПО.
Таким образом, в дни "Формулы-1" в Азербайджане, в июне 2016 года, также можно ожидать шквала критики со стороны западных партнеров из-за ситуации с правами человека в этой стране. Думается, что Азербайджану удастся избежать этого только освобождением Хадиджи Исмайловой - накануне соревнований...