Երեխաներին ժպիտ պարգևելու համար շատ բան հարկավոր չէ՝ մի քիչ սեր, ուշադրություն ու հոգատարություն
Երեխաներն Աստծո պարգևն են, ովքեր կարիք ունեն ոչ միայն սնունդի, հագուստի և տանիքի, այլև ամենաառաջինը ծնողական սիրո և ջերմության: Այսօր՝ հունիսի 1-ին, աշխարհի տարբեր անկյուններում, այդ թվում՝ Հայաստանում, տոնում են Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը: Օր, որը խորհրդանշում է անհոգ և ուրախ մանկություն՝ լի վառ ու գունավոր պահերով: Ցավոք, այսօր կան բազմաթիվ երեխաներ, ովքեր զրկված են ծնողական ջերմությունից ու լիարժեք ընտանիքում ապրելու հնարավորությունից:
«Հայաստանում այժմ մոտավորապես 630 երեխաներ գտնվում է մանկատներում: Նրանց թվում կան երեխաներ, ովքեր ունեն ծնողներ, սակայն նրանց կողմից լքված են: Կան նաև դեպքեր, երբ երեխայի ծնողը կամ ծնողներն ազատազրկման մեջ են գտնվում, հոգեբուժարանում, արտերկրում կամ այլ պատճառներով իրենց երեխաների խնամքը չեն կարողանում իրականացնել», - «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության երեխաների հիմնահարցերի բաժնի պետ Լենա Հայրապետյանը: Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք որդեգրման գործընթացի ակտիվացում նկատվում է, թե ոչ, Հայրապետյանը ցավով նշել է, որ որդեգրված երեխաների թիվը պակասում է, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ շատ ավելի փոքր է որդեգրման ենթակա երեխաների թիվը, դրան զուգահեռ՝ շատ են առողջական խնդիրներ ունեցողները, ինչը ևս որդեգրումների քանակի նվազման պատճառ է հանդիսանում: «Եթե 5 տարի առաջ տարեկան միջինը 150 երեխա էր որդեգրվում, ապա այսօր այդ թիվը հասնում է 100-ի», - հավելել է նա:
Խոսելով որդեգրման ենթակա երեխաների մասին, Հայրապետյանը նշել է, որ դա կարգավորվում է օրենքով: «Օրենքով սահմանված են այն իրավական դեպքերը, որոնց առկայության դեպքում երեխան կարող է որդեգրվել. նա պետք է լինի երկկողմանի ծնողազուրկ կամ ծնողը պետք է զրկված լինի իր ծնողական իրավունքից»:
Նրանք, ովքեր գեթ մեկ անգամ եղել են մակատանը, երևի թե կհամաձայնեն, որ, այստեղ մտնելով, քո առջև բացվում է լրիվ ուրիշ` պարզությամբ ու կարոտով լի մի աշխարհ, որտեղ միախառնված է թախիծն ու անպաշտպանության զգացումը:
- Ինձ ֆոկուս ցույց կտա՞ս:
- Ես ֆոկուս ցույց տալ չգիտեմ:
- Ինչի՞, դուք ամեն ինչ անել չգիտե՞ք:
-Իսկ մենք ո՞վ ենք:
- Դե դուք, որ այստեղից դուրս եք ապրում:
Սա մանկատան Կարենի և նրան այցելած Գրետայի խոսակցությունն է… Զրույց, որը մանկատան երեխաների հոգեբանության ընդհանրական պատկեր է տալիս՝ «մենք և դուք» բաժանումով: Իսկ այս երեխաների ժպիտ պարգևելու համար շատ բան հարկավոր չէ՝ մի քիչ սեր, ուշադրություն ու հոգատարություն, մի փոքրիկ շոկոլադն էլ նրանց աչքերին գեթ մի պահ փայլ կհաղորդի:
Շնորհավոր Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը: Թող երբեք որևէ երեխա զրկված չլինի ծնողական սիրուց ու հոգատարությունից, թող երբեք որևէ երեխայի հայացք հեռվում չփնտրի իր մայրիկին, ում երբեք չի էլ տեսել…

To Smile Children Just Need a Little Love, Attention and Care
Children are the gifts of God. They need not only food, clothing and shelter, but first and foremost - parental love and warmth. On June 1, around the world, including Armenia, International Children's Day is being celebrated – a day, which symbolizes the carefree and happy childhood, full of bright and colorful moments. However, unfortunately, in our country there are many children, who are deprived of parental care and the opportunity to live in a family.
"There are about 630 children in the state orphanages of Armenia at the moment. Among them there are children, who have parents, but have left them. There are also cases, when a parent or the parents of the child are in prison, in psychiatric hospitals, abroad or for other reasons cannot take care of their children," the head of the Department of children's affairs of the Ministry of Labor and Social Affairs Lena Hayrapetyan said this in a talk with “Armedia" IAA.
To the question, whether there is an activation of adoption process in Armenia, Ms. Hayrapetyan noted with regret that the number of adoptions fell. According to her, this is due to the fact that the number of children available for adoption has decreased. At the same time, there are children with health problems, which is also a factor for a decrease in the number of adoptions. "If five years ago annually in average 150 children were adopted, today that number is around 100," she added.
Talking about children available for adoption, Hayrapetyan said that this process is regulated by law. "The law sets out the legal cases, when a child can be adopted – he/she should be an orphan or parents should be deprived of their parental rights."
If a person has ever been in an orphanage, he/she would agree that a completely different world opened before him/her - full of longing, mixed with grief and a sense of helplessness.
- Can you show me a trick?
- I do not know how to do that.
- What? Don’t you know everything?
- Whom do you mean by saying “you”?
- You that are outside of this house…
This is a small conversation between Karen from an orphanage and Greta, who visited him recently - a conversation, which shows the overall picture of the psychology of children of orphanages - the division into "us and you." It is so easy to present these children a little smile. They just need a little love, attention and care. A small piece of chocolate will just make their eyes become bright for a moment...
A happy future to all children of the world! Let no child ever be deprived of parental love and care, let the glance of no child in the world wait for his/her mother, they have never seen...