Երեխաներին ժպիտ պարգևելու համար շատ բան հարկավոր չէ՝ մի քիչ սեր, ուշադրություն ու հոգատարություն
Երեխաներն Աստծո պարգևն են, ովքեր կարիք ունեն ոչ միայն սնունդի, հագուստի և տանիքի, այլև ամենաառաջինը ծնողական սիրո և ջերմության: Այսօր՝ հունիսի 1-ին, աշխարհի տարբեր անկյուններում, այդ թվում՝ Հայաստանում, տոնում են Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը: Օր, որը խորհրդանշում է անհոգ և ուրախ մանկություն՝ լի վառ ու գունավոր պահերով: Ցավոք, այսօր կան բազմաթիվ երեխաներ, ովքեր զրկված են ծնողական ջերմությունից ու լիարժեք ընտանիքում ապրելու հնարավորությունից:
«Հայաստանում այժմ մոտավորապես 630 երեխաներ գտնվում է մանկատներում: Նրանց թվում կան երեխաներ, ովքեր ունեն ծնողներ, սակայն նրանց կողմից լքված են: Կան նաև դեպքեր, երբ երեխայի ծնողը կամ ծնողներն ազատազրկման մեջ են գտնվում, հոգեբուժարանում, արտերկրում կամ այլ պատճառներով իրենց երեխաների խնամքը չեն կարողանում իրականացնել», - «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության երեխաների հիմնահարցերի բաժնի պետ Լենա Հայրապետյանը: Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք որդեգրման գործընթացի ակտիվացում նկատվում է, թե ոչ, Հայրապետյանը ցավով նշել է, որ որդեգրված երեխաների թիվը պակասում է, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ շատ ավելի փոքր է որդեգրման ենթակա երեխաների թիվը, դրան զուգահեռ՝ շատ են առողջական խնդիրներ ունեցողները, ինչը ևս որդեգրումների քանակի նվազման պատճառ է հանդիսանում: «Եթե 5 տարի առաջ տարեկան միջինը 150 երեխա էր որդեգրվում, ապա այսօր այդ թիվը հասնում է 100-ի», - հավելել է նա:
Խոսելով որդեգրման ենթակա երեխաների մասին, Հայրապետյանը նշել է, որ դա կարգավորվում է օրենքով: «Օրենքով սահմանված են այն իրավական դեպքերը, որոնց առկայության դեպքում երեխան կարող է որդեգրվել. նա պետք է լինի երկկողմանի ծնողազուրկ կամ ծնողը պետք է զրկված լինի իր ծնողական իրավունքից»:
Նրանք, ովքեր գեթ մեկ անգամ եղել են մակատանը, երևի թե կհամաձայնեն, որ, այստեղ մտնելով, քո առջև բացվում է լրիվ ուրիշ` պարզությամբ ու կարոտով լի մի աշխարհ, որտեղ միախառնված է թախիծն ու անպաշտպանության զգացումը:
- Ինձ ֆոկուս ցույց կտա՞ս:
- Ես ֆոկուս ցույց տալ չգիտեմ:
- Ինչի՞, դուք ամեն ինչ անել չգիտե՞ք:
-Իսկ մենք ո՞վ ենք:
- Դե դուք, որ այստեղից դուրս եք ապրում:
Սա մանկատան Կարենի և նրան այցելած Գրետայի խոսակցությունն է… Զրույց, որը մանկատան երեխաների հոգեբանության ընդհանրական պատկեր է տալիս՝ «մենք և դուք» բաժանումով: Իսկ այս երեխաների ժպիտ պարգևելու համար շատ բան հարկավոր չէ՝ մի քիչ սեր, ուշադրություն ու հոգատարություն, մի փոքրիկ շոկոլադն էլ նրանց աչքերին գեթ մի պահ փայլ կհաղորդի:
Շնորհավոր Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը: Թող երբեք որևէ երեխա զրկված չլինի ծնողական սիրուց ու հոգատարությունից, թող երբեք որևէ երեխայի հայացք հեռվում չփնտրի իր մայրիկին, ում երբեք չի էլ տեսել…

В Армении уменьшилось количество усыновлений
Дети - это дар Божий. Они нуждаются не только в еде, одежде и укрытии над головой, а в первую очередь - в  родительской любви и тепле. 1 июня в различных странах мира, в том числе и в Армении, отмечают Международный день защиты детей. День, который символизирует беззаботное и счастливое детство, полное ярких и красочных моментов. Но, к сожалению, в нашей стране есть и много детей, которые лишены родительской ласки и возможности жить в полноценной семье.
"В детских домах Армении на данный момент нашли приют около 630 детей. Среди них есть дети, которые имеют родителей, но они от них отказались. Есть также случаи, когда родитель или родители ребенка находятся в тюрьме, в психбольницах, за границей или по другим причинам не могут заботиться о своих детях", - об этом в беседе с ИАА "Армедиа" сказала глава департамента по делам детей министерства труда и социальных вопросов Лена Айрапетян.
На вопрос о том, наблюдается ли в Армении активизация процесса усыновления или нет, г-жа Айрапетян с сожалением отметила, что число случаев усыновления/удочерения понизилось. По ее словам, это связано с тем, что число детей, которых можно усыновить, уменьшилось. В то же время есть и дети с проблемами со здоровьем, что также приводит к уменьшению количества усыновлений. "Если 5 лет назад ежегодно в среднем усыновляли 150 детей, то сегодня это число  составляет в среднем 100", - добавила она.
Говоря о детях, подлежащих усыновлению, Айрапетян сказала, что этот процесс регулируется законом. "В законе изложены правовые случаи, когда ребенок может быть усыновлен - он должен быть сиротой или родители должны быть лишены родительских прав".
Между тем, если человек хоть раз побывал в детском доме, он согласится, что перед ним там открывается совершенно другой мир -  полный тоски, смешанной с горем и чувством беззащитности.
- Можешь мне показать фокус?
- Я не знаю, как это делать.
- Что? Разве вы не все знаете?
- А кто это - мы?
- Ну вы, которые живете вне этого дома...
Это - беседа маленького Карена из детского дома и Греты, посетившей его недавно... Беседа, которая отражает общую картину психологии детей из детских домов - разделение на "мы и вы". Чтобы подарить улыбку этим детям, нужно мало - немного любви, внимания и заботы. А маленький кусочек шоколада просто заставит их глаза засветиться хоть на миг...
Счастливого будущего всем детям мира! Пусть никогда ни один ребенок не будет лишен родительской любви и заботы, пусть взгляд ни одного ребенка в мире не будет ожидать мать, которую никогда не видел...