Ռուսաստան - Իսրայել. համատեղ ծրագրեր և մտավախություններ
Մոսկվայում կայացել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հանդիպումը, որն այս անգամ խորհրդանշական էր: Նեթանյահուի այցը նվիրված էր Ռուսաստանի և Իսրայելի միջև պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման 25-ամյակին: Հանդիպումից հետո կողմերն իրենց գոհունակությունն են հայտնել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մակարդակից՝ շեշտը դնելով երկու երկրների միջև պատմամշակութային կապերի և դրանց հետագա զարգացման վրա:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ օրակարգին, այնպես էլ տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր: Ռուսաստանն ու Իսրայելը մի շարք համաձայնագրեր են ստորագրել սոցիալական ապահովության, մաքսային կարգավորման և էներեգտիկ համագործակցության ոլորտներում, հայտնում է TASS գործակալությունը: Նեթանյահուն ռուսական ընկերություններին հրավիրել է մասնակցել Իսրայելում էներգետիկ ծրագրերին՝ նշելով, որ դրա ճանապարհին բոլոր օրենսդրական սահմանափակումները վերացվել են:
Ռուսաստանի նախագահը հայտնել է, որ Իսրայելի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտու հաստատման հարցի շուրջ բանակցությունները կսկսվեն այս տարի, ինչը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար:
Ինչ վերաբերում է միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրներին, ապա դրանց թվում առանցքային նշանակություն ունեն ահաբեկչության դեմ պայքարը (Սիրիայում տիրող իրավիճակը) և պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը: Երկու հարցերում էլ Ռուսաստանի զգալի ներգրավվածությունը լրացուցիչ կարևորություն է հաղորդում կողմերի դիրքորոշումների համաձայնեցմանը:
Ռուսաստանը մտադիր է ամրապնդել Իսրայելի հետ փոխգործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարում: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահը՝ նշելով, որ այս հարցում «Իսրայելը Ռուսաստանի միանշանակ դաշնակիցն է»: Նշենք, որ սիրիական հակամարտության ողջ ընթացքում, և հատկապես ճգնաժամում Ռուսաստանի ուղղակի ներգրավվածությունից հետո Ռուսաստանն ու Իսրայելն ամեն կերպ փորձում են խուսափել հնարավոր բախումներից:
Ինչ վերաբերում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը, ապա Պուտինը վստահեցրել է, որ Մոսկվան նպաստելու է հակամարտության կարգավորմանը: Նշենք, որ Ռուսաստանը ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և ՄԱԿ-ի հետ «մերձավորարևելյան քառյակի» անդամ է: Հունիսի 3-ին Փարիզում Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ միջազգային համաժողով կայացավ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործընթացը վերսկսելու համար: Հատուկ ուշադրություն հատկացվեց այս գործընթացում «մերձավորարևելյան քառյակի» առանձնահատուկ դերակատարությանը: Մինչև այս տարվա ավարտը նախատեսվում է ևս մեկ նման համաժողով հրավիրել: Իսրայելը դեմ  է բանակցությունների նման բազմակող ձևաչափին՝ նախապատվությունը տալով ուղղակի բանակցություններին: Հետևաբար, այս տեսանկյունից ևս ռուսական կողմի հետ բանակցություններն առանցքային նշանակություն ունեն Իսրայելի համար:
Չի բացառվում նաև, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկված լինեն նաև երկու երկրների հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, քանի որ Իսրայելում մտավախություն ունեն, որ Անկարան Թել Ավիվի հետ հարաբերությունները կարգավորում է ռուս-թուրքական լարվածության պատճառով:

Израиль-ЕАЭС: переговоры о создании зоны свободной торговли начнутся в этом году
В Москве прошла встреча президента России Владимира Путина с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Она имела символический характер, поскольку в этом году отмечается 25-летие восстановления дипломатических отношений между странами. После встречи Путин и Нетаньяху выразили удовлетворение нынешним уровнем развития двусторонних отношений, особо подчеркивая культурные и исторические связи между двумя странами.
В ходе переговоров стороны обсудили как двустороннюю повестку, так и региональные и международные развития. Израиль и Россия подписали ряд соглашений по соцобеспечению, таможенному регулированию и сотрудничеству в энергетике, сообщает ТАСС. Нетаньяху пригласил российские компании участвовать в разработке газовых проектов в Израиле, отмечая, что нет никаких законодательных ограничений на их участие.
Президент России заявил, что предметные переговоры по вопросу о создании зоны свободной торговли между Израилем и Евразийским экономическим союзом начнутся в 2016 году, что станет стимулом для развития торгово-экономических связей.
Что же касается региональных и международных проблем, то первостепенное значение в беседе имели борьба против терроризма (ситуация в Сирии) и палестино-израильское урегулирование. В обоих случаях значительная вовлеченность России придает особую важность согласованию позиций сторон.
Россия намерена укреплять взаимодействие с Израилем в борьбе с терроризмом.  Как отметил Путин, Израиль является "безусловным союзником" Москвы в этой сфере. Отметим, что в течение всего сирийского кризиса и особенно после прямого вовлечения в него России стороны всячески пытались избежать каких-либо столкновений, чтобы не нанести ущерб двусторонним отношениям.
Путин заверил, что Россия будет способствовать урегулированию палестино-израильского конфликта. Напомним, что Россия - наряду с США, ЕС и ООН - является членом "ближневосточного квартета". 3 июня в Париже по инициативе Франции прошла международная конференция по палестино-израильскому урегулированию, где была подчеркнута ключевая роль этого "квартета". Израиль против такого формата переговоров и выступает за прямые контакты с палестинской стороной. Так что и в этом направлении переговоры с Россией являются важными для Израиля.
Не исключается также, что стороны обсудили свои нынешние отношения с Турцией, ведь сейчас идет процесс нормализации отношений между Турцией и Израилем, и в Тель-Авиве опасаются, что Турция решила в спешке урегулировать свои отношения с Израилем именно на фоне российско-турецкого противостояния.