«Brexit»-ը դոմինոյի էֆեկտ կունենա՞ ԵՄ մյուս անդամների համար
Մեծ Բրիտանիայի հանրաքվեն, որով որոշվելու է՝ արդյոք երկիրը դուրս կգա Եվրոպական միությունից, թե կշարունակի մնալ դրա կազմում, արդեն մեկնարկել է:
Այսպես կոչված «Brexit»-ի հանրաքվեն լավ հնարավորություն է անդրադառնալ ԵՄ պատմության մեջ համանման նախաձեռնություններին, ինչպես նաև պարզել, թե արդյո՞ք կան ԵՄ լքելու այլ թեկնածու երկրներ: Որքան էլ զարմանալի ու տարօրինակ հնչի, Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու հեռանկարն այնքան էլ աննախադեպ ու չտեսնված չէ, քանի որ, պարզվում է, պատմության մեջ արդեն իսկ եղել են նման դեպքեր:
Բանն այն է, որ Եվրամիության որոշ նախկին անդամներ խախտել են իրենց ֆորմալ կապերը կառույցի հետ, երբ անկախություն են ձեռք բերել իրենց վրա իշխող երկրից: Դրանց թվում է Ալժիրի Ժողովրդավարական Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունը, որը, սկսած 1830 թ-ից,  Ֆրանսիայի անբաժանելի մաս է կազմել և հետևաբար ավտոմատ կերպով Եվրոպական տնտեսական համայնքի մասն է եղել, բայց 1962 թվականին Ֆրանսիայից ձեռք բերած անկախությունը դարձավ առաջին նման դեպքը, երբ երկիրը դուրս եկավ ներկայիս ԵՄ-ի իրավանախորդից:
Ալժիրին հաջորդեց Գրենլանդիա կղզին: Չնայած այն մինչ այժմ էլ շարունակում է մնալ Դանիայի կազմում, այնուամենայնիվ չցանկացավ շարունակել անդամակցությունը Եվրամիությանը: Գրենլանդիան ի սկզբանե դեմ էր քվեարկել Եվրոպական տնտեսական համագործակցությանը միանալուն, երբ այդ կառույցին 1973թ միացավ Դանիան, սակայն նրա հետ միասին ստիպված էր դառնալ կառույցի մաս: 1979 թ.-ին, սակայն, Գրենլանդիայում տեղի ունեցավ նոր հանրաքվե, և կղզու ժողովուրդը քվեարկեց ԵՏՀ-ից հեռանալու օգտին: Ձկնորսական իրավունքների հետ կապված տարաձայնությունների արդյունքում կղզին վերջնականապես լքեց ԵՏՀ-ն 1985 թ.-ին, սակայն առ այսօր այն շարունակում է ենթակա մնալ ԵՄ արտաքին քաղաքականությանը՝ օտարերկրյա պետությունների հետ հարաբերությունների առումով:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպական միության ներկայիս վիճակին, բացի բրիտանացիների հանրաքվեից, կան բազմաթիվ այլ անջատողական շարժումներ ԵՄ մյուս անդամ-պետություններում ևս: Շատերի մոտ գործում է այսպես կոչված «դոմինոյի էֆեկտը», և նրանք համոզված են, որ «Brexit»-ը կստիպի իրենց նույնպես դուրս գալ ԵՄ կազմից:
Այսպիս, Ֆրանսիայի բնակչության ավելի քան կեսը, ըստ վերջին հարցումների, ցանկանում են իրենց սեփական հանրաքվեն անցկացնել Եվրամիությունից հեռանալու հարցով: Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» ազգայնական կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը ողջունել է հարցման արդյունքները՝ հայտարարելով, որ ֆրանսիացիների պահանջը հանրաքվեի հետ կապված «չափազանց հուսադրող» է:
Ազգայնական Լը Պենի մեկնաբանությամբ՝ ԵՄ-ից համատարած դժգոհության ալիքը Ֆրանսիայում ծագել է ինչպես Փարիզի ահաբեկչական հարձակումների, այնպես էլ Եվրոպայի միգրացիոն ճգնաժամով պայմանավորված: Լը Պենը խոստացել է հանրաքվե անցկացնել երկրում, եթե իր կուսակցությունը հաղթի 2017 թ.-ի ֆրանսիական ընտրություններում:
«Ֆրանսիացիները ծարավ են ազատության և ինքնիշխանության: Նրանք ապստամբություն են սկսել՝ ընդդեմ ԵՄ-ի», - հայտարարել է Լը Պենը:
Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Բոհուսլավ Սոբոտկան իր հերթին զգուշացրել է, որ եթե բրիտանացիները որոշեն հեռանալ ԵՄ-ից, Չեխիան սիրով հետևելու է նրանց օրինակին:
Նմանատիպ հայտարարություններ են  հնչել նաև Սկանդինավյան երկրներում: Այսպես, Շվեդիան, Ֆինլանդիան և Դանիան նույնպես ձգտում են հետևել բրիտանական օրինակին և հանրաքվե անցկացնել:
Բանը հասել էր նրան, որ Ֆինլանդիայի խորհրդարանն անգամ քննարկեց, թե արդյոք երկիրը պետք է դուրս գա եվրոպական միասնական արժույթի գոտուց: Բանավեճը հաջորդել էր համապատասխան հանրագրին, որի տակ ստորագրել էին ավելի քան 50000 ֆիններ: Իհարկե, երկիրն այդպես էլ դուրս չեկավ եվրագոտուց, սակայն ստորագրությունների թիվը ցույց տվեց, որ  երկրի տնտեսական վիճակի հետ կապված կա ուժեղ հանրային դժգոհություն:
Ինչևէ, եվրոպական առաջնորդների ու հաստատությունների, ինչպես նաև բազմաթիվ փորձագետների շրջանում կա մի վստահ համոզմունք, որ հնարավոր «Brexit»-ը վնասակար կլինի ամբողջ Եվրոպայի համար, քանի որ ԵՄ բոլոր ազգայնական կուսակցություններն առիթից օգտվելով կմեկնարկեն իրենց սեփական քարոզարշավները՝ հանուն ազատության ու անկախության, և բացառված չէ, որ մեծ հաջողությունների կհասնեն: Ուստի Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը Եվրոպական միությունից իսկապես կարող է դոմինոյի էֆեկտ ունենալ և մեծ արագությամբ տարածվել մնացած անդամ-պետությունների վրա:

Will Brexit Bring a Domino Effect in Europe?
Today is the long-waited day of the British referendum on whether to leave the European Union or to remain its member-state. On the eve of the so-called ''Brexit'' referendum, we tried to find out if there have been any similar cases in the EU history when a country wanted or did leave the Union. And what is the current situation in EU? Are there any other potential members, who could leave EU in case of Brexit?
It is noteworthy that some former territories of the European Union members broke formal links with the EU when they gained independence or became a part of an EU non-member state. Among them is Algeria, which had been an integral part of France since 1830 and hence of the then European Community, but in 1962 it became independence from France. Greenland also chose to leave the EU predecessor but without seceding from a member state. It initially voted against joining the EEC when Denmark joined in 1973, but because Denmark as a whole voted to join, Greenland, as a part of Denmark, joined too. When home rule for Greenland began in 1979, it held a new referendum and voted to leave the EEC. After wrangling over fishing rights, the territory left the EEC in 1985 but remained subject to the EU treaties through association of Overseas Countries and Territories with the EU. This was permitted by the Greenland Treaty, a special treaty signed in 1984 to allow its withdrawal.
As for the current situation of the European Union, besides the well-known ''Brexit'', there are numerous secessionist movements within other EU member states, some of them with the explicit motivation of leaving the EU.
In some cases, the desire to leave the EU is phrased in terms of ''joining Switzerland and Norway'' which are not members of EU.
Thus, more than half of French voters want their own in-out referendum on European Union membership, renewing fears in Brussels that a Brexit could topple the 28-country bloc, The Express reports. In a fresh blow to the EU, 53 per cent of the French voted in favour of holding a UK-style referendum on the country’s membership.
Front National leader Marine Le Pen welcomed the poll results, saying French demands for a referendum were ''extremely encouraging''.
Le Pen's FN has capitalized on this widespread dissatisfaction in France, with the Paris attacks and Europe's migrant crisis fueling a rise of the far-right in France. She has long campaigned for France to leave the EU, has vowed to hold a referendum if her party wins the presidential elections in 2017.
''The French are thirsty for liberty and sovereignty. They have started a rebellion against the EU'', -the FN leader added, - ''Call me Madame Frexit!’ That name suits me more than ever.''
Czech Republic Prime Minister Bohuslav Sobotka in turn once warned if Britons do decide to leave the EU, a ''Czexit'' could follow.
The same kind of statements have recently been heard also in Scandinavian countries. Both Sweden, Finland and Denmark are keen on follow the British example and hold a referendum on the issue.
According to the latest YouGov Eurotrack results a majority of the population in these countries polled believe it is likely more countries will choose to leave the EU in the event of a Brexit. Swedes (69%) are the most likely to think other EU countries will follow the UK out the EU, closely followed by the Danes (66%).
The parliament of Finland in turn, just a couple of months ago debated whether the country should withdraw from the European single currency. The debate followed a citizen petition signed by more than the required 50,000 Finns. However the debate did not lead to any ''Fixit'' case, the number of signatures showed really strong public disapproval of the country's economic performance.
The consensus amongst mainstream European leaders and institutions is that a Brexit would be damaging to the UK and Europe as a whole. While anti-EU parties across Europe hope that a Brexit could breathe life into their own campaigns for independence.