Մերկելը կոչ է արել ամրապնդել ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կոչ է արել ամրապնդել ՆԱՏՕ-ի արևելյան ճակատը։ Այս մասին նա հայտարարել է լեհ պաշտոնատար անձանց հետ բանակցություններից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է Reuters-ը:
Գերմանիան, ինչպես ընդգծել է Մերկելը, հանդես է գալիս հօգուտ Ռուսաստանի հետ մշտական երկխոսության։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ Բեռլինը Եվրոպայի սահմանների մոտ տեսնում է «նոր սպառնալիքներ», և այդ իսկ պատճառով մտադիր է մեծացնել ռազմական ծախսերն ու ամրապնդել ՆԱՏՕ-ի պաշտպանունակությունը։
«Կառավարությունն ընդհանուր առմամբ համաձայն է ՆԱՏՕ-ի որոշման հետ, որ երկարաժամկետ հեռանկարում մենք պետք է պաշտպանական ծախսերին հատկացնենք ՀՆԱ 2 տոկոսը»,- հավելել է կանցլերը։

Меркель призвала укрепить восточный фланг НАТО
Канцлер Германии Ангела Меркель призвала укрепить восточный фланг НАТО. Об этом, как сообщает lenta.ru, она заявила на пресс-конференции после переговоров с польскими официальными лицами.
ФРГ, как подчеркнула Меркель, выступает за постоянный диалог с Россией. В то же время она отметила, что Берлин видит "новые угрозы" у границ Европы и поэтому намерен нарастить военные расходы и укрепить обороноспособность НАТО.
"Правительство в целом согласно с решением НАТО, что в долгосрочной перспективе мы должны выделять два процента ВВП на оборонные расходы", - добавила канцлер.