Հայոց ցեղասպանության հարցը եվրոպական օրակարգում է
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացի շրջանակներում գերմանական Բունդեսթագի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ ընդունված բանաձևից հետո այժմ ուշադրության կենտրոնում Ֆրանսիան է: Նախորդ ուրբաթ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանի ստորին պալատը) միաձայն ընդունեց «Հավասարություն և քաղաքացիություն» օրինագծում կառավարության առաջարկած  փոփոխությունը, որը նախատեսում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացում: Ընդունված փոփոխություններով նախատեսվում է մեկ տարվա ազատազրկման և 45 հազար եվրոյի տուգանքի չափով պատիժ սահմանել մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները և ռազմական հանցագործությունները ժխտելու կամ դրանց նշանակությունը նվազեցնելու փորձերի համար:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից ընդունված փաստաթուղթը դեռ պետք է հավանության արժանանա Սենատում, ապա ստորագրվի նախագահի կողմից: Միայն այս ամենից հետո փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի: Հավանականությունը, որ այն Սենատում ևս կընդունվի, առնվազն փոքր չէ: Բավական է հիշել միայն այն, որ ընդամենը 4 տարի առաջ էր, որ Ֆրանսիական խորհրդարանը (և՛ ստորին պալատը, և՛ Սենատը) ընդունեց Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենքը, որը սակայն ուժի մեջ չմտավ Սահմանադրական խորհրդում բողոքարկվելուց և հակասահմանադրական ճանաչվելուց հետո: Բացի այդ, Ֆրանսիայում վաղուց գործում է համապատասխան օրենք հրեական ցեղասպանության՝ Հոլոքոստի մերժման համար: Այս ամենը հիմք է տալիս ենթադրել, որ ֆրանսիական Սենատի կողմից այժմ ներկայացված փաստաթուղթը մեծ շանսեր ունի ընդունվելու, առավել ևս այժմ՝ Եվրոպա - Թուրքիա ոչ այդքան հարթ հարաբերությունների պարագայում և Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից  Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումից հետո:
Ֆրանսիական խորհրդարանում գտնվող օրինագծի վերջնական հաստատման դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, կհետևի Թուրքիայի արդեն սովորական դարձած պահվածքը՝ դեսպանի հետկանչ, ֆրանսիական ապրանքների բոյկոտ, հակաֆրանսիական արշավ:
Բնականաբար, թե՛ Գերմանիան, թե՛ Ֆրանսիան, Հայոց ցեղասպանության հարցն օրակարգ բերելով, առաջին հերթին նպատակ ունեն ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա: Սակայն, այդ փաստը չի նվազեցնում ընդունված փաստաթղթերի ազդեցությունը Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ընդհանուր գործընթացի վրա: Մեծ է հավանականությունը, որ Ցեղասպանության ճանաչման կամ Ցեղասպանության հերքումը դատապարտող բանաձեր ու օրինագծեր կմշակվեն ու կընդունվեն նաև այլ երկրներում, առաջին հերթին՝ եվրոպական:

Вопрос Геноцида армян - в европейской повестке
После принятия германским Бундестагом резолюции по признанию Геноцида армян в рамках процесса признания и осуждения Геноцида сегодня в центре внимания находится Франция. Как известно, Национальное Собрание Франции (нижняя палата парламента) единогласно приняла поправки, предложенные правительством в законопроект "Равенство и гражданство", которые предполагают криминализацию отрицания Геноцида армян. Согласно принятым поправкам, за попытки отрицания или умаления значения преступлений против человечности, а также военных преступлений во Франции предполагается лишение свободы на год и штраф в 45 тысяч евро.
Отметим, что документ, принятый НС Франции, должен еще быть одобрен в Сенате, затем подписан президентом страны. Лишь после этого документ вступит в силу. Вероятность того, что он будет принят и в Сенате, как минимум, не мала. Достаточно вспомнить лишь то, что всего 4 года назад парламент Франции (и нижняя палата, и Сенат) приняли закон, криминализирующий отрицание Геноцида армян, который однако не вступил в силу после его обжалования в Конституционном совете и признания его неконституционным. Кроме того, во Франции уже давно действует соответствующий закон по отрицанию геноцида евреев – Холокоста. Все это дает основание предположить, что ныне представленный документ французского Сената имеет большие шансы быть принятым, тем более, сегодня – после принятия резолюции о признании Геноцида армян Бундестагом Германии и на фоне не очень гладких отношений Европа-Турция.
При окончательном принятии законопроекта во французском парламенте, по всей вероятности, последует уже ставшим привычным поведение Турции: будут отозван посол, начнется бойкот французских товаров, в общем – будет осуществлен антифранцузский поход.
Естественно, как Германия, так и Франция, внеся в повестку парламента вопрос Геноцида армян, в первую очередь имеют цель осуществить давление на Турцию. Однако этот факт не уменьшает влияние принятого документа на общий процесс признания и осуждения Геноцида. Велика вероятность того, что резолюции и законопроекты по признанию или криминализации отрицания Геноцида будут разработаны и приняты также в других странах, в первую очередь - в европейских.