Չավուշօղլուն կրկին սպառնում է Եվրոպական միությանը
Անկարան Բրյուսելից պահանջում է հոկտեմբերից ոչ ուշ առանց վիզա ռեժիմի սահմանում` հակառակ դեպքում սպառնալով չեղարկել ավելի վաղ կնքած միգրացիոն համաձայնագիրը,- հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք ԵՄ-ի հետ պայմանագիր ենք կնքել, որում հստակ նշվում է, որ հոկտեմբերին Թուրքիայի հետ առանց վիզա ռեժիմ է սահմանվելու: Կա՛մ երկու կողմերն էլ սահմանված ժամկետում իրագործում են բոլոր պայմանները, կա՛մ մենք մի կողմ ենք դնում այդ պայմանավորվածությունը»,- սպառնացել է թուրք նախարարը:
Միևնույն ժամանակ Չավուշօղլուն նկատել է, որ 3 մլրդ եվրոն, որը Թուրքիան պահանջում է համաձայնագրի շրջանակում, նախատեսվում է ոչ թե բուն երկրի, այլ` փախստականների համար:

Турция потребовала от ЕС ввести безвизовый режим
Если Евросоюз не введет безвизовый режим с Турцией до конца октября, дальнейшая реализация миграционного соглашения окажется под угрозой. Такое мнение высказал министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, сообщает Rosbalt.ru со ссылкой на Bild.
"У нас есть договоры с ЕС, в которых четко сказано, что в октябре с Турцией будет введен безвизовый режим. Либо обе стороны вовремя исполняют все условия, либо мы откладываем в сторону все договоренности", - цитирует газета Чавушоглу.
Турецкий министр подчеркнул, что Турция сделала все возможное для вступления в ЕС, однако в ответ получила лишь угрозы и оскорбления. Чавушоглу обвинил европейские СМИ в "двойной морали" в отношении Анкары.