Ավստրիան սպառնում է դատի տալ Հունգարիային
Ավստրիայի ներքին գործերի նախարար Վոլֆգանգ Սոբոտկան հայտարարել է, որ իր երկիրը դատական հայց կներկայացնի Բուդապեշտի դեմ, եթե Հունգարիան հրաժարվի հետ ընդունել փախստականներին։
Նախարարի խոսքով՝ հարյուր հազարավոր ներգաղթյալներ Հարավային Եվրոպայի երկրներով ժամանել են Ավստրիա, Գերմանիա կամ Շվեդիա՝ Դուբլինյան համաձայնագրի խախտմամբ։ «Այդ կանոնները խախտած պետությունների կամ երկրների խմբի համար պետք է գործադրվեն իրավական հետևանքներ»,- հայտարաել է Սոբոտկան։
Ըստ Դուբլինյան համաձայնագրի՝ Եվրոպայում գտնվող փախստականները, ովքեր քաղաքական ապաստան են խնդրում, արտաքսվում են ԵՄ այն երկիր, որի սահմանով հայտնվել են ԵՄ տարածքում, և արդեն այնտեղ զբաղվում են նրանց գործերի ուսումնասիրմամբ։ Սակայն ԵՄ մի շարք երկրներ, այդ թվում նաև Հունգարաիան, հրաժարվում են հետևել այդ կանոններին։

Австрия пригрозила Венгрии судом
Министр внутренних дел Австрии Вольфганг Соботка заявил, что его страна подаст в суд на Будапешт, если Венгрия откажется принять обратно беженцев, сообщает lenta.ru.
По словам главы австрийского МВД, сотни тысяч мигрантов приехали через страны Южной Европы в Австрию, Германию или Швецию в нарушение Дублинского соглашения. "Для государства или группы стран, нарушающих эти правила, должны наступить правовые последствия", - заявил Соботка.
В соответствии с Дублинским соглашением, находящиеся в Европе беженцы, просящие политическое убежище, депортируются в ту страну Евросоюза, через границу которой они попали на территорию ЕС, и уже она занимается рассмотрением их дел. Однако ряд стран Евросоюза отказываются выполнять эти правила.