Թեհրանը իսլամական աշխարհին կոչ է անում միավորվել սաուդական իշխանությունների դեմ
Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին իսլամական աշխարհին կոչ է արել գործած հանցանքների համար պատժել Սաուդյան Արաբիային, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Եթե սաուդական կառավարության կետ խնդիրները սահմանափակվեին միայն հաջի կազմակերպմամբ, հնարավոր կլիներ լուծում գտնել, սակայն դժբախտաբար սաուդական իշխանությունները տարածաշրջանում հանցանքներ են գործում, աջակցում են ահաբեկչությանը, թափում են մուսուլմանների արյունը Սիրիայում, Իրաքում և Եմենում», - ասել է Ռուհանին:
Press TV հեռուստաընկերությունը Ռոհանիի այս կոչը դարձել է Թեհրանի պատասխանը Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր մուֆթիի նախօրեի հայտարարությանը այն մասին, որ իրանցիները մուսուլման չեն:

Рухани призвал исламский мир объединиться против саудовских властей
Президент Ирана Хасан Рухани призвал мусульманские страны объединиться и покарать Саудовскую Аравию за совершаемые преступления, передает Интерфакс.
"Если проблема с саудовским правительством ограничивалась бы лишь организацией хаджа, решение можно было бы найти, но, к сожалению, саудовские власти совершают преступления в регионе, поддерживают терроризм и проливают кровь мусульман в Ираке, Сирии и Йемене", - сказал Рухани, выступая в среду перед членами иранского правительства.
Телеканал Press TV отмечает, что это заявление стало ответом на обвинения со стороны верховного муфтия Саудовской Аравии Абделя Азиза аш-Шейха, который накануне заявил, что иранцы не являются мусульманами.