Ասանժն ԱՄՆ դատարանի առջև կկանգնի Մենինգին ներում շնորհելու պայմանով
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը կկանգնի ԱՄՆ դատարանի առջև, եթե ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ներում շնորհի կայքի ինֆորմատոր Չելսի Մենինգին, որը բանտում է, ասվում է WikiLeaks-ի թվիթերյան էջում:
«Եթե Օբաման ներում շնորհի Մենինգին, Ասանժը փոխարենը կհամաձայնի ԱՄՆ-ում ազատազրկման՝ չնայած դրա ակնհայտ հակաօրինականությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ամերիկյան ցամաքային զորքերի շարքային Մենինգը ձերբակալվել է 2010 թվականին Քուվեյթի ամերիկյան ռազմաբազայում, իսկ 2013 թվականին դատապարտվել է 35 տարվա ազատազրկման WikiLeaks-ին 2009-2010 թվականներին Իրաքում ԱՄՆ-ի ռազմական գործողություններին վերաբերող ավելի քան 700 հազար ռազմական և դիվանագիտական փաստաթղթեր, ինչպես նաև տեսագրություններ փոխանցելու համար:

Ассанж согласился сдаться США в случае освобождения Мэннинг
Основатель организации WikiLeaks Джулиан Ассанж будет готов предстать перед судом в США в случае, если Барака Обама помилует информатора "сайта утечек" Брэдли Мэннинга, который в настоящий момент отбывает тюремное заключение, передает ТАСС.
"Если Обама помилует Мэннинга, Ассанж согласится в обмен на тюремное заключение в США, несмотря на его очевидную противозаконность", - приводит CNN сообщение, размещенное WikiLeaks в Twitter.
Мэннинг, имевший звание рядового первого класса сухопутных войск, был арестован в 2010 году на американской военной базе в Кувейте, а в 2013 году приговорен к 35-летнему тюремному заключению по обвинению в шпионаже и краже госсобственности. Он передал WikiLeaks более 700 тысяч военных и дипломатических документов, а также видеофайлы, касающиеся военной операции США в Ираке в 2009-2010 годах.